Skąd wziąć lekarzy, pielęgniarki, ratowników? "To jest kwadratura koła"

TVN24 | Polska

Autor:
ads, kab
Źródło:
TVN24
Skąd wziąć lekarzy, pielęgniarki, ratowników? Sutkowski: to jest kwadratura kołaTVN24
wideo 2/35
TVN24Skąd wziąć lekarzy, pielęgniarki, ratowników? Sutkowski: to jest kwadratura koła

Łóżek co prawda nie brakuje, ale to nie łóżka leczą, tylko personel - podkreślał w TVN24 doktor Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych. Jego zdaniem "trzeba zachęcać lekarzy, a nie wywierać jakąś dziwną presję"

Resort zdrowia potwierdził we wtorek 9291 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W poprzednich dniach liczba nowych infekcji utrzymywała się na wysokim poziomie, osiągając nawet 9622 w sobotę.

Ze statystyk przekazywanych przez resort zdrowia wynika, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni podwoiła się liczba zajętych "łóżek COVID-19" w szpitalach. Obecnie leży na nich 8962 pacjentów.

Sutkowski: łóżek nie brakuje, ale to nie łóżka leczą, tylko personel

O sytuacji pandemicznej w Polsce mówił na antenie TVN24 doktor Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych. Przyznał, że "łóżek co prawda nie brakuje", ale podkreślił, że "to nie łóżka leczą, tylko personel". - To musi być połączone i wymaga działań logistycznych - mówił.

Pytany, co należałoby zrobić, by zwiększyć liczbę personelu medycznego, odparł: - To jest kwadratura koła. - Oni są - można powiedzieć złośliwie - w Anglii. 10 tysięcy polskich lekarzy jest w Anglii. To jest 30 lat zaniedbań i tego się nie da zrobić szybko - powiedział Sutkowski.

"Trzeba zachęcać, a nie wywierać jakąś dziwną presję na lekarzach

Zdaniem Sutkowskiego "trzeba stworzyć tymczasowe ramy dotyczące pandemii, gdzie lekarze, którzy są specjalistami anestezjologii, będą nadzorowali pracę innych kolegów". - Będą nadzorować pracę szpitali covidowych lub oddziałów covidowych - dodał.

Podkreślał, że "trzeba zachęcać, a nie wywierać jakąś dziwną presję na lekarzach". - Należy rozmawiać ze środowiskiem lekarskim, szukać rozwiązań regionalnych. Maksymalnie na poziomie wojewódzkim - mówił doktor.

Należy też - powiedział Sutkowski - "otworzyć się na lekarzy emerytów". - Oni nie pójdą do szpitali covidowych, ale chętnie pomogą w szpitalach niecovidowych - wyjaśniał gość TVN24.

Autor:ads, kab

Źródło: TVN24

Tagi:
Raporty: