TVN24 | Polska

"System nie jest przygotowany. Nie wiemy, co będzie dalej"

TVN24 | Polska

Autor:
js,
kab
Źródło:
TVN24
"System nie jest przygotowany. Nie wiemy, co będzie dalej"TVN24
wideo 2/21
TVN24"System nie jest przygotowany. Nie wiemy, co będzie dalej"

Przychodzimy we wtorek do pracy i okazuje się, że od poniedziałku nasz oddział ginekologii bądź ortopedii jest oddziałem covidowym. Mamy pacjentów u siebie na oddziale, których musimy gdzieś przenieść. Mamy nieprzygotowane oddziały pod względem infrastruktury. Nie mamy zbudowanych śluz. To są sytuacje, z którymi spotykamy się na co dzień i to jest przerażające - mówiła w TVN24 lekarz Agnieszka Serwan, przewodnicząca Regionu Mazowieckiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Agnieszka Serwan mówiła we "Wstajesz i weekend" w TVN24, że sytuacja lekarzy oraz pacjentów w województwie mazowieckim jest bardzo trudna. Dodała, że problemy były już w zeszłym tygodniu. – Mamy siedem tysięcy zachorowań i nie mamy łóżek zarówno dla pacjentów z koronawirusem, jak i pacjentów, którzy chorują na pozostałe choroby – podkreśliła.

- Chciałabym powiedzieć, że sytuacja się poprawi, ale ciężko mi mówić takie słowa, ponieważ nie mamy, przynajmniej nie wiemy o żadnej strategii, ani żadnym długofalowym planie na tę epidemię – powiedziała Serwan.

- Mówi się, że był wystarczający czas, żeby przygotować szpitale i personel na to, co nastąpi, przygotować scenariusze na zachorowania dwóch, trzech, pięciu tysięcy osób dziennie. Tego nie mamy. Tak my, jak i pacjenci nie wiemy tak naprawdę, co nas czeka – dodała.

"To są sytuacje, z którymi spotykamy się na co dzień i to jest przerażające"

Jak mówiła, widzi, przed jakimi sytuacjami stawiani są jej koledzy, pacjenci, którzy "zwyczajnie się po prostu boją, bo nie otrzymują pomocy".

- My jako lekarze jesteśmy gotowi do tego, żeby udzielać pomocy pacjentom, natomiast w tej chwili mamy bardzo ograniczone możliwości - dodała.

Zaznaczyła, że "lekarze nie boją się opieki nad pacjentem". – System nie jest przygotowany, my nie wiemy, co będzie dalej - podkreśliła.

- Przychodzimy we wtorek do pracy i okazuje się, że od poniedziałku nasz oddział ginekologii bądź ortopedii jest oddziałem covidowym. Mamy pacjentów u siebie na oddziale, których musimy gdzieś przenieść. Mamy nieprzygotowane oddziały pod względem infrastruktury. Nie mamy zbudowanych śluz. To są sytuacje, z którymi spotykamy się na co dzień i to jest przerażające – mówiła Serwan.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę o 9622 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Resort przekazał też informację o śmierci 84 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Łącznie w Polsce koronawirusa potwierdzono u 167 230 osób, spośród których 3524 zmarło.

Autor:js, kab

Źródło: TVN24

Tagi:
Raporty: