Minister Niedzielski pisze o współczynniku reprodukcji koronawirusa

TVN24 | Polska

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP
Niedzielski: jeżeli będziemy myśleli o kolejnych luzowaniach, to regionalizacja jest wręcz pewnaTVN24
wideo 2/4
TVN24Niedzielski: jeżeli będziemy myśleli o kolejnych luzowaniach, to regionalizacja jest wręcz pewna

Według ministra zdrowia Adama Niedzielskiego współczynnik reprodukcji koronawirusa – pokazujący, ile statystycznie osób zaraża chory z COVID-19 – wynosi obecnie dla Polski 0,89 i w żadnym regionie nie przekracza 1,0.

Wskaźnik R, zwany również współczynnikiem reprodukcji wirusa, informuje, na jakim etapie jest epidemia. Pokazuje on, jaka jest zaraźliwość, ile osób może zarazić jeden pacjent, u którego stwierdzono zakażenie COVID-19. Jeśli wskaźnik wynosi więcej niż 1, oznacza to, że jeden chory zaraża więcej niż jedną osobę, co świadczy o tym, że epidemia wciąż się rozwija. Gdy współczynnik R wynosi poniżej 1, to znak, że epidemia zwalnia i coraz mniej ludzi zaraża się od siebie.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

"Dzisiejsza wartość współczynnika R, informującego o tym, ile osób statystycznie zakaża zakażony, dla Polski to 0,89. Nie ma żadnego regionu z wartością powyżej 1,0" – podał w środę wieczorem na Twitterze szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

Minister załączył wykaz datowany na 12 kwietnia, z którego wynika, że najwyższy wskaźnik jest w woj. łódzkim (0,99) i lubelskim (0,96), a najniższy na Mazowszu (0,84) oraz na Warmii i Mazurach (0,85).

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę o 21 283 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Resort przekazał też informację o śmierci 803 osób z COVID-19. Od początku pandemii w Polsce infekcję koronawirusem potwierdzono już u 2 621 116 osób, z których 59 930 zmarło.

Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: