Ministerstwo Zdrowia: 13 kolejnych przypadków koronawirusa w Polsce. W sumie jest ich 44

Aktualizacja:
Autor:
ads,js,kk//now
Źródło:
TVN24 / PAP
Pierwszy przypadek koronawirusa w Łodzi
Pierwszy przypadek koronawirusa w ŁodziTVN24
wideo 2/26
TVN24Pierwszy przypadek koronawirusa w Łodzi

Trzynaście kolejnych przypadków koronawirusa potwierdziło w czwartek rano Ministerstwo Zdrowia. W sumie zakażone koronawirusem w Polsce są już 44 osoby.

KORONAWIRUS SIĘ ROZPRZESTRZENIA. RAPORT TVN24.PL >>>

"Potwierdzone wyniki dotyczą: dwóch osób z woj. mazowieckiego (Warszawa), czterech osób z w woj. lubelskiego (Lublin), 3 osób z woj. dolnośląskiego (Wrocław, Oleśnica), 3 osób z woj. śląskiego (Sosnowiec, Chorzów, Zawiercie) i jednej osoby z woj. łódzkiego (Łódź)" - poinformował w czwartek rano resort zdrowia.

W sumie mamy 44 przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce.

W środę wieczorem około godziny 18.20 Ministerstwo Zdrowia informowało na Twitterze o czterech nowych przypadkach zakażenia, które zostały potwierdzone wynikami laboratoryjnymi.

"Potwierdzone wyniki dotyczą: kobiety z woj. wielkopolskiego (Poznań), mężczyzny z opolskiego (Opole), a także dwóch kobiet z woj. warmińsko-mazurskiego (Ostróda)" - wyliczał resort. Stan wszystkich zarażonych określany jest przez ministerstwo jako dobry.

Dwie pacjentki z województwa warmińsko-mazurskiego są hospitalizowane w Ostródzie. Oba przypadki nie mają związku z poprzednimi zakażeniami potwierdzonymi w tym mieście. Natomiast 25-letnia pacjentka z Poznania jest córką chorej 57-latki, hospitalizowanej na oddziale chorób zakaźnych miejskiego szpitala od 8 marca.

Zachorowanie zdiagnozowane w Opolu jest pierwszym przypadkiem koronawirusa w województwie opolskim. W wieczornym komunikacie biuro prasowe wojewody opolskiego nie podało więcej informacji o zakażonym.

Pozytywny wynik badania u dziecka

Informacja o dwóch wcześniejszych pozytywnych wynikach badań Ministerstwo Zdrowia podało w środę po godzinie 14.30. "Mamy dwa nowe przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych" - poinformował resort na Twitterze.

Jak podkreślono w komunikacie, jedna z zarażonych osób to dziecko z Cieszyna w województwie śląskim. "Jest w dobrym stanie" - zaznaczyło ministerstwo. Druga zdiagnozowana osoba, to młoda kobieta z Łodzi.

Pierwszy przypadek z Łodzi

Wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński poinformował podczas briefingu prasowego, że zarażona osoba z Łodzi jest młodą kobietą, która jest hospitalizowana w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Biegańskiego.

- Pacjentka wykazała się dużą odpowiedzialnością obywatelską. Sama zgłosiła się do szpitala, wiedząc, że miała kontakt z osobą zarażoną, u której zdiagnozowano koronawirusa - powiedział Bocheński.

Zastrzegł jednak, że nie chodzi o nikogo z osób zarażonych w Polsce. - Miała ona kontakt z osobą chorą na terenie innego kraju. Była to Norwegia, z której tutaj wróciła. Jak tylko się dowiedziała, że miała kontakt z osobą chorą, zgłosiła się na izbę przyjęć szpitala Biegańskiego, gdzie lekarze natychmiast poddali ją hospitalizacji - dodał wojewoda.

Jak podkreślił, testy na obecność koronawirusa u pacjentki zostały przeprowadzone w środę. Dodał, że jej stan ogólny jest dobry.

Kobieta w ostatnich dniach wróciła z Norwegii samolotem, a do Łodzi dotarła prywatnym samochodem. Jak przekazał wojewoda, nie miała kontaktu z wieloma osobami. Do szpitala pojechała własnym autem.

Trzy przypadki potwierdzone w środę rano

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę rano o trzech nowych przypadkach zakażenia koronawirusem.

"Potwierdzone wyniki dotyczą: młodego mężczyzny z woj. mazowieckiego (Warszawa), kobiety z woj. podkarpackiego (Łańcut) w sile wieku oraz kobiety z woj. lubelskiego (Lublin) także w sile wieku. W sumie to już 25 przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce" - napisało ministerstwo na Twitterze.

We wtorek wieczorem informowano o zakażonym mężczyźnie z województwa lubelskiego, który przebywa w szpitalu w Bełżycach. "Pacjent to osoba w sile wieku" - pisało ministerstwo.

Stan pacjenta jest ciężki

Informacje na temat pierwszego, potwierdzonego przypadku koronawirusa w województwie lubelskim precyzował na wieczornej konferencji prasowej wojewoda lubelski Lech Sprawka. Mówił, że stan pacjenta jest ciężki i że oddycha za pomocą respiratora.

- Najbliżsi członkowie rodziny transportowani są do Lublina. Wśród tych członków rodziny jest najprawdopodobniej osoba, która jest nosicielem - dodał.

Wcześniej we wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o czterech przypadkach zakażenia. Łącznie tego dnia stwierdzono więc pięć przypadków.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski wcześniej informował, że te trzy osoby "przyjechały z kierunku włoskiego". - Część z nich była objęta kwarantanną - zaznaczył.

Szumowski: będziemy bardzo ściśle kontrolować osoby objęte kwarantanną

Szef resortu zdrowia zapowiedział też wprowadzenie metod "bardzo ścisłej kontroli" osób przebywających w kwarantannie. - Wiemy, że część z tych osób może być samotna, w wieku podeszłym lub może wymagać pomocy. W związku z tym wspólnie z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i polską policją wypracowaliśmy mechanizm objęcia opieką osób, które są w kwarantannie - poinformował Szumowski.

Wyjaśniał, że policjanci będą codziennie pukać do drzwi osób przebywających w kwarantannie i pytać, czy czegoś nie potrzebują, a także sprawdzać, czy osoby te znajdują się w miejscu kwarantanny.

- Z punktu widzenia ograniczania rozprzestrzeniania się wirusa to jest niezwykle istotne i ważne, żebyśmy bardzo odpowiedzialnie i poważnie podchodzili do kwarantanny. To nie jest czas wolny, czas, kiedy możemy wyjść do sklepu, z psem na spacer lub pójść po bułki. To jest czas, kiedy musimy być w domu, w miejscu gdzie powinniśmy przebywać - powiedział.

Szumowski: będziemy bardzo ściśle kontrolować osoby objęte kwarantanną
Szumowski: będziemy bardzo ściśle kontrolować osoby objęte kwarantannąTVN24

Szumowski: jest odgórny zakaz imprez masowych, decyzje w sprawie kin i teatrów - lokalnie

Minister zdrowia mówił także o odwołaniu imprez masowych, o którym na wcześniejszej wtorkowej konferencji poinformował premier Morawiecki. - Na chwilę obecną jest odgórna decyzja o odwołaniu imprez masowych - mówił. Pytany, czy będzie konieczność rozszerzania zakazu o spektakle teatralne czy seanse kinowe, odparł, że takie decyzje można podejmować lokalnie.

Premier dodał, że jeśli sytuacja będzie zmieniać się dynamicznie, możliwe jest wydanie innych zakazów.

- Tak jak w wielu krajach, nie każdy rejon jest tak samo narażony. Wiadomo, że i samorządy i osoby, które nadzorują kina, teatry czy inne instytucje mogą reagować we własnym zakresie - wskazał minister. - Jeżeli ktoś ma - po konsultacji z sanepidem - realne obawy co do bezpieczeństwa, to powinien reagować - dodał. Jak zaznaczył, "w skali kraju zajmuje się tym rząd i na dziś jest zakaz imprez masowych".

Szumowski: mamy ponad 10 tysięcy respiratorów w Polsce

Podczas wtorkowej konferencji prasowej minister był pytany o wyposażenie polskich szpitali w kontekście problemów włoskich placówek z dostępem m.in. do respiratorów. Szumowski zaznaczył, że inwentaryzacja sprzętu została w Polsce dawno dokonana i że jest ponad 10 tysięcy respiratorów.

- Duża część jest wykorzystywana na bieżąco dla wszystkich pacjentów, którzy tego potrzebują. Spotkania robocze konsultantów krajowych z dziedziny anestezjologii i intensywnej terapii, ekspertów z intensywnej terapii, którzy się zajmują leczeniem niewydolności oddechowej, czyli głównego poważnego powikłania związanego z koronawirusem, oraz konsultanta krajowego z dziedziny chorób zakaźnych odbywają się regularnie - powiedział.

Dodał, że w poniedziałek odbyło się kolejne takie spotkanie. - Kolejny raz przejrzeliśmy mapę Polski z rozmieszczeniem sprzętu potrzebnego w sytuacji wzrostu zakażeń. Kolejny raz z wojewodami analizujemy ilość łóżek w oddziałach zakaźnych i możliwość rozszerzenia tych łóżek. Każdy wojewoda w swoim zakresie robi analizę, ile jeszcze można dostawić respiratorów do oddziału zakaźnego. Ta praca jest wykonywana od dłuższego czasu, bo inaczej nie bylibyśmy w stanie reagować odpowiednio szybko - oświadczył.

- Staramy się wyprzedzać te działania, które są w Europie (...). Wiemy, że jednym z kluczowych elementów jest dostęp do respiratorów, nie samych respiratorów, tylko do osób, które potrafią leczyć pacjentów z ostrą niewydolnością oddechową spowodowaną koronawirusem - mówił.

Zwrócił też uwagę, że Polska jest z tyłu "w łańcuchu krajów, których dotyka koronawirus". - Dzięki temu mamy czas, żeby - obserwując działania innych państw - wdrożyć procedury takie, które możemy na dzień dzisiejszy wdrożyć i adekwatne do stopnia i ilości pacjentów zakażonych. W zanadrzu mamy kolejne szczeble drabiny reagowania na stan epidemii, jeżeli się pojawi. Na dziś mamy to wszystko zinwentaryzowane, zlokalizowane i mamy plany, gdzie powinniśmy i w jaki sposób kierować pacjentów i ewentualnie kierować sprzęt i ludzi, którzy potrafią obsługiwać respirator - podkreślił.

Szumowski o nowych przypadkach zakażenia koronawirusem
Szumowski o nowych przypadkach zakażenia koronawirusemTVN24

Komendant Główny Policji: do 7 rano na granicach skontrolowano blisko 250 busów i około 90 autokarów

Komendant główny policji Jarosław Szymczyk na tej samej konferencji prasowej mówił o stanie kontroli sanitarnych na granicach. Poinformował, że od godziny 15 w poniedziałek do wtorku, do godziny 7 rano kontroli poddano 250 busów i około 90 autokarów.

- We wszystkich komendach wojewódzkich policji funkcjonują centra operacyjne, które są w bieżącym kontakcie z wojewódzkimi inspektorami sanitarnymi i codziennie do tych centrów operacyjnych będą trafiać wykazy osób objętych kwarantanną. Na tej podstawie te adresy zostaną przekazane do komend miejskich i powiatowych. Tam policjanci będą zadaniowani, aby co najmniej raz na dobę skontrolować miejsce pobytu osoby objętej kwarantanną - mówił dalej generał Szymczyk.

- Założenie jest takie, że nie będzie bezpośredniego kontaktu między policjantem a osobą objętą kwarantanną. Nie będziemy wymagać okazania dowodu osobistego czy skanować odcisku linii papilarnych. To nie o to chodzi. Chodzi o to, aby tego sprawdzenia dokonać w sposób bezpieczny - i dla osoby kontrolowanej, i dla funkcjonariuszy - kontynuował.

Jak tłumaczył, to sprawdzenie rozpocznie się po przyjeździe na miejsce - od kontaktu telefonicznego na linii policjant - osoba objęta kwarantanną. - Następnie będziemy dążyć do bezpiecznego potwierdzenia obecności tej osoby w miejscu zamieszkania.

Jak mówił, działania policjantów nie będą polegały tylko na kontroli obecności osoby objętej kwarantanną, ale także na zapytaniu, czy takiej osobie jest potrzebna dodatkowa pomoc. - W przypadku kiedy taka pomoc będzie potrzebna, te informacje będziemy przesyłać do odpowiednich służb sanitarnych - dodał.

Gen. Szymczyk: policjanci będą kontrolować osoby objęte kwarantanną
Gen. Szymczyk: policjanci będą kontrolować osoby objęte kwarantannaTVN24

Koronawirus SARS-CoV-2

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Objawy zakażenia obejmują gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie.

"KORONAWIRUS. RAPORT". EKSPERCI ODPOWIADAJĄ W TVN24 NA WASZE PYTANIA >>>

Polski Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Autor:ads,js,kk//now

Źródło: TVN24 / PAP

Pozostałe wiadomości