TVN24 | Polska

Rezygnują z wyjazdów w obawie przed koronawirusem. Co z odszkodowaniem?

TVN24 | Polska

Autor:
Patryk
Rabiega,
asty//now
Źródło:
TVN24
Koronawirus atakuje kolejne kraje
Koronawirus atakuje kolejne krajeTVN24
wideo 2/3
TVN24Koronawirus atakuje kolejne kraje

Koronawirus atakuje kolejne kraje - w trosce o swoje bezpieczeństwo ludzie odwołują zaplanowane wyjazdy, wycieczki i pytają, czy w tej sytuacji biura podróży lub przewoźnicy zwrócą im pieniądze. Materiał magazynu "Polska i Świat".

To miał być rodzinny wyjazd do Mediolanu. Najbliższy weekend siostry Sulikowskie chciały spędzić we Włoszech, ale koronawirus pokrzyżował jednak urlopowe plany. - Obawiam się o swoje zdrowie, nie lecę - mówi Agnieszka Sulikowska-Kolbusz. Jej siostra, Karolina Sulikowska-Michniewicz podkreśla, że wolą zrezygnować z podróży, by nie ryzykować zakażenia.

- To nie jest moje widzimisię, to jest epidemia. Włochy są trzecie na świecie pod względem zachorowań. W tym momencie powinna być jakaś rekompensata dla pasażera - uważa Agnieszka Sulikowska-Kolbusz.

KORONAWIRUS W EUROPIE. CO ROBIĆ PO POWROCIE DO KRAJU >>>

O rekompensaty pyta coraz więcej podróżujących, bo tegoroczny szczyt egzotycznych wyjazdów to także szczyt walki z koronawirusem. - Obserwujemy znaczący wzrost zapytań o możliwość odwołania wyjazdów - przyznaje Paweł Kunz z fly4free.pl.

Włochy są trzecim krajem pod względem liczby zakażonych koronawirusemTVN24

Klienci biur podróży mają prawo do odwołania wycieczki i zwrotu kosztów

Z pomocą przychodzą przepisy turystycznego prawa, w myśl których urlopowicze mogą bezkosztowo zrezygnować z wakacji w określonych przypadkach.

Reguluje to ustawa o imprezach turystycznych, a konkretnie artykuł 47. Zrezygnować z podróży i wystąpić o zwrot kosztów można w przypadku "nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności występujących w miejscu docelowym lub jego najbliższym sąsiedztwie".

- Mogą żądać zwrotu kosztów, ale nie mogą żądać żadnego odszkodowania - zwraca uwagę mecenas Maciej Krotoski.

Podróżni mogą zrezygnować z podróży i ubiegać się o zwrot kosztówTVN24

- Mogą to być akty terrorystyczne bądź kwestie związane z epidemiami. Gdy są ogniska choroby, takie jak w Chinach, to ta podstawa dotycząca odstąpienia jest realna - przyznaje Krotoski.

Jak mówi Marek Kamieński ze Stowarzyszenia Agentów Turystycznych, jest jednak haczyk. Przepisy ustawy dotyczą tylko zorganizowanych wycieczek realizowanych przez biura podróży. - Klient ma pewne prawa i obowiązki, a drugi segment to są klienci, którzy sami kupili bilety. Niestety, to jest wtedy tylko sprawa klientów - zwraca uwagę.

Indywidualni podróżnicy muszą zatem domagać się zwrotu kosztów indywidualnie - wtedy wszystko zależy już tylko od przychylności linii lotniczych czy obsługi hotelowej.

Google Maps

CZYTAJ TAKŻE: Minister zdrowia: koronawirus w Polsce to kwestia bardziej rychłego niż odległego czasu >>>

Dla tych, którzy nie zamierzają przekładać urlopowych planów, istotny jest jeszcze głos z Ministerstwa Spraw Zagranicznych. - Generalnie odradzamy wszystkim, którzy planują się udać w rejon zagrożenia, a tym którzy tam są, radzimy unikać skupisk ludzi, myć ręce i nie spotykać się z chorymi - mówi Marcin Przydacz, podsekretarz stanu w MSZ do spraw polityki azjatyckiej.

Polski NFZ uruchomił w środę całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Szumowski: mamy zachorowania w strefie Schengen, zachorowania niepojedyncze
Szumowski: mamy zachorowania w strefie Schengen, zachorowania niepojedynczeTVN24

Autor:Patryk Rabiega, asty//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Raporty:
Pozostałe wiadomości