Z powodu odroczenia kredytu będę mieć wyższą ratę, czy o to chodziło? Odpowiada "Koronawirus. Raport"

Autor:
akr//rzw
Źródło:
TVN24
Z powodu odroczenia kredytu będę mieć wyższą ratę, czy o to chodziło? Odpowiada Krzysztof Pietraszkiewicz
Z powodu odroczenia kredytu będę mieć wyższą ratę, czy o to chodziło? Odpowiada Krzysztof PietraszkiewiczTVN24
wideo 2/24
TVN24Z powodu odroczenia kredytu będę mieć wyższą ratę, czy o to chodziło? Odpowiada Krzysztof Pietraszkiewicz

Dlaczego bank nie odpowiada na wniosek o odroczenie kredytu? Czy mogę pójść osobiście do banku podpisać umowę kredytu hipotecznego? Na te i inne pytania odpowiadał w programie "Koronawirus. Raport" prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Do godziny 22 w czwartek w Polsce potwierdzono łącznie 2946 przypadków zakażeń koronawirusem. Zmarło 57 osób.

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O KORONAWIRUSIE. RAPORT TVN24.PL >>>

Kontakt 24 otrzymuje od was pytania dotyczące koronawirusa, sytuacji związanej z jego rozprzestrzenianiem się i wpływu epidemii COVID-19 na nasze codzienne funkcjonowanie. Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz opowiadał na nie w programie "Koronawirus. Raport" w TVN24.

Kiedy będą faktyczne obniżki rat kredytów hipotecznych? Na razie jeszcze moja rata się nie zmieniła. Ewa

Pietraszkiewicz: Kredyty hipoteczne w Polsce, kredyty złotowe, w dużej mierze zależą od ceny pieniądza na rynku krajowym. Ponieważ ceny w porównaniu do innych krajów są wyższe - ponieważ stopy procentowe naszego rynku są wyższe - stąd jest pewna różnica pomiędzy ratami kredytowymi w innych krajach i w Polsce.

Niemniej jednak z różnych obliczeń i szacunków wynika, że kredyty mieszkaniowe w Polsce należą do jednych z tańszych, jeśli się uwzględni cenę pieniądza na rynku. Proszę pamiętać, że udzielamy tych kredytów, pożyczając czy kupując pieniądze od tych klientów, którzy powierzają nam depozyty. Dzisiaj te depozyty są bardzo, bardzo nisko oprocentowane. Więc jakiejś większej obniżki, jeśli chodzi o raty kredytów mieszkaniowych, złotowych, nie spodziewałbym się. 

Dlaczego bank od dwóch tygodni nie odpowiada na wniosek o odroczenie kredytu? Miało być przecież szybko i bez zbędnych formalności! alina1000

Pietraszkiewicz: W ostatnich 10 dniach zostało podjętych ponad 460 tysięcy pozytywnych decyzji. Staramy się rozpatrywać te wnioski jak najszybciej. Większość w ciągu 24 godzin. Czasami zdarzają się sytuacje bardziej skomplikowane, potrzebujemy na to dwóch lub trzech dni. Natomiast w przypadku przedsiębiorców, gdzie mamy sytuację bardziej złożoną, bywa, że zespoły, które rozpatrują te wnioski, muszą poświęcić więcej czasu, zebrać dodatkowe materiały, przeprowadzić dodatkowe analizy. Niemniej jednak liczba już rozpatrzonych wniosków świadczy o tym, że generalnie działa to bardzo szybko. Jeżeli byłby jakiś problem, to proponowałbym napisać maila do centrali banku. Być może jest jakaś kwestia natury technicznej. 

Dlaczego bank nie odpowiada na wniosek o odroczenie kredytu? Odpowiada Krzysztof Pietraszkiewicz
Dlaczego bank nie odpowiada na wniosek o odroczenie kredytu? Odpowiada Krzysztof PietraszkiewiczTVN24

Czy mogę pójść na spotkanie do banku w celu uruchomienia kredytu? Jest to spotkanie ludzi w liczbie powyżej dwóch. Piotr Upływają terminy wynikające z umowy. Czy mogę pójść osobiście do banku podpisać umowę kredytu hipotecznego? Jan

Pietraszkiewicz: W najbliższych dniach trzeba spróbować dostosować się, jeśli to tylko jest możliwe, do zaleceń o charakterze medycznym. Przede wszystkim - spróbować ustalić inny termin. Możemy się kontaktować z większością banków bez problemu na odległość, używając telefonu - ważne żeby się zidentyfikować - albo poczty elektronicznej, albo używając elektronicznej platformy bankowej. Jeśli można, spróbujmy po prostu przeczekać wspólnie jakoś te kilka najbliższych tygodni, aby nie zwiększać ryzyka zarażenia kogoś lub siebie.

Czy mogę pójść na spotkanie do banku w celu uruchomienia kredytu? Odpowiada Krzysztof Pietraszkiewicz
Czy mogę pójść na spotkanie do banku w celu uruchomienia kredytu? Odpowiada Krzysztof PietraszkiewiczTVN24

Gdy przedsiębiorca chce zawiesić kredyt, bank podaje do Biura Informacji Gospodarczej o problemach przedsiębiorcy. Gdzie tu sens? Tomasz 

Pietraszkiewicz: Biuro Informacji Kredytowej ze wszystkimi bankami ustaliło taką procedurę, że w tej szczególnej sytuacji okres przesunięcia rat będzie odnotowany, ale nie będzie wpływał na rating czy scoring danego klienta. Proszę się nie martwić, to nie jest zagrożenie dla wizerunku przedsiębiorcy czy klienta na przyszłość. 

Zawieszenie kredytu a informacja o tym do Biura Informacji Gospodarczej. Odpowiada Krzysztof Pietraszkiewicz
Zawieszenie kredytu a informacja o tym do Biura Informacji Gospodarczej. Odpowiada Krzysztof PietraszkiewiczTVN24

Z powodu odroczenia kredytu będę mieć wyższą ratę. Czy o to chodziło w pomocy od państwa? Anka

Pietraszkiewicz: To zależy od konstrukcji umowy, ale wiadomo jest, że w zależności od tego, czy przesuwamy raty i odsetki o pewien okres, jest jakaś niewielka konsekwencja. Samo zgłoszenie wniosku, rozpatrzenie wniosku, nawet dokonanie pewnych operacji, jest absolutnie bezpłatne. Robiliśmy takie symulacje, co wiąże się z przełożeniem rat o kilka miesięcy czy nawet o pół roku. Bywają tam niewielkie wzrosty. Każde 10, 20 czy 30 złotych jest bolesne, niemniej jednak myślę, że porównanie korzyści i ewentualnych konsekwencji naprawdę wypada na rzecz korzyści.

Z powodu odroczenia kredytu będę mieć wyższą ratę, czy o to chodziło? Odpowiada Krzysztof Pietraszkiewicz
Z powodu odroczenia kredytu będę mieć wyższą ratę, czy o to chodziło? Odpowiada Krzysztof PietraszkiewiczTVN24

Zawieszenie rat kredytu jest dla osób spłacających terminowo. Co z osobami, które z różnych przyczyn życiowych spłacają nie w terminie? Marek

Pietraszkiewicz: Czasami potrzebujemy kilku godzin czy dwóch dni więcej, żeby sprawdzić, jaka była istota tych opóźnień klienta. Czy to jakiś przypadek, czy czasami niefrasobliwość, czy niestety klient miał zdecydowanie w minionych latach większe problemy i znajduje się w innej sytuacji. Na pewno koledzy z banku rozpatrują tę sytuację szczególnie. Trzeba po postu dbać o terminowość w spłacaniu, budować swój wizerunek, swoją wiarygodność. 

Autor:akr//rzw

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości