TVN24 | Polska

Polska chce odkupić szczepionki od Danii. Premier napisał list

TVN24 | Polska

Autor:
ads,
akw/kab
Źródło:
tvn24.pl, Polsat News, Reuters, TVN24
Polska chce odkupić szczepionki od Danii. Relacja reporterki TVN24
Polska chce odkupić szczepionki od Danii. Relacja reporterki TVN24TVN24
wideo 2/22
TVN24Polska chce odkupić szczepionki od Danii. Relacja reporterki TVN24

Polska jest gotowa odkupić szczepionki Johnson & Johnson, jeśli Dania zdecyduje się na ich sprzedaż. Premier Mateusz Morawiecki napisał w tej sprawie list do premier Danii Mette Frederiksen. Informację potwierdził rzecznik rządu Piotr Mueller. W rozmowie z TVN24 przekazał, że każda możliwość zakupu dopuszczonych na rynek Unii Europejskiej szczepionek jest przez Polskę "rozpatrywana pozytywnie".

O liście przesłanym do szefowej duńskiego rządu jako pierwszy poinformował Polsat News. Rzecznik rządu Piotr Mueller potwierdził tę informację w rozmowie z agencją Reutera. Zadeklarował, że polski rząd jest gotowy zakupić wszystkie szczepionki, które są zatwierdzone w Unii Europejskiej, w tym preparaty firmy AstraZeneca.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

W rozmowie z TVN24 Mueller uściślił, że polski rząd nie prowadzi w tym momencie ostatecznych negocjacji. - Pan premier Mateusz Morawiecki po prostu wyraził chęć potencjalnego odkupienia szczepionek od Danii, ponieważ Dania zadeklarowała, że być może nie będzie używała części z nich i wycofa ich użytkowanie - wyjaśnił.

Mueller powiedział, że każda możliwość zakupu zaakceptowanych na unijny rynek szczepionek jest przez Polskę "rozpatrywana pozytywnie". Dodał, że w tej chwili nie ma jeszcze odpowiedzi ze strony duńskiej.

Rzecznik rządu: Premier wyraził chęć potencjalnego odkupienia szczepionek od Danii. Nie ma jeszcze odpowiedzi
Rzecznik rządu: Premier wyraził chęć potencjalnego odkupienia szczepionek od Danii. Nie ma jeszcze odpowiedziTVN24

"Polska jest gotowa odkupić szczepionki"

"Polacy pozytywnie podchodzą do szczepień, a coraz więcej moich rodaków korzysta z ochrony, którą dają szczepionki. W ostatnich dniach odnotowałem informację, że Dania zdecydowała się wycofać wprowadzenie szczepionki Johnson & Johnson do obrotu na rodzimym rynku. Gdyby Dania zdecydowała się na odsprzedaż części swoich zapasów, Polska jest gotowa odkupić te szczepionki" - zadeklarował premier w liście do szefowej duńskiego rządu, który cytuje Polsat News.

Podkreślił, że "dla Polski i Polaków byłoby to coś więcej niż wzajemnie korzystna transakcja". "Oznaczałoby to gest solidarności wzmacniającej nasze partnerstwo" - napisał Morawiecki.

W poniedziałek Dania poinformowała o wykluczeniu szczepionki J&J z programu szczepień przeciwko COVID-19. Wcześniej władze duńskie ogłosiły, że rezygnują ze stosowania szczepionki AstraZeneca.

Szczepienia w Polsce

Do środy w Polsce podano 12 225 861 dawek różnych szczepionek przeciw koronawirusowi. Liczba osób zaszczepionych jednodawkowym preparatem koncernu Johnson & Johnson oraz osób, które przyjęły obie dawki szczepionek firm AstraZeneca, Moderna lub Pfizer, wynosi 3 039 820. Natomiast pierwszą dawkę jednej z dwudawkowych szczepionek podano 9 186 041 razy.

Autor:ads, akw/kab

Źródło: tvn24.pl, Polsat News, Reuters, TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości