TVN24 | Polska

Koronawirus w Polsce. Wirusolożka: przejście SARS-CoV-2 w kierunku wirusa sezonowego potrwa około 10 lat

TVN24 | Polska

Autor:
ads
Źródło:
PAP
Rzecznik MZ: zaczyna się dominacja wariantu omikron w Polsce
Rzecznik MZ: zaczyna się dominacja wariantu omikron w PolsceTVN24
wideo 2/21
TVN24Rzecznik MZ: zaczyna się dominacja wariantu omikron w Polsce

Koronawirus SARS-CoV-2 jest nieobliczalny i nieprzewidywalny. Kolejne warianty będą się pojawiały, a przejście w kierunku wirusa sezonowego prawdopodobnie potrwa około 10 lat - powiedziała wirusolożka profesor Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Profesor w rozmowie z PAP powiedziała, że "byłaby ostrożna w prognozach" co do ewolucji SARS-CoV-2 w stronę łagodniejszej postaci.

- Ewolucja wirusów nie przebiega aż tak szybko, mamy przecież zaledwie dwa lata pandemii. Omikron to jedynie kolejny wariant SARS-CoV-2, który ma takie, a nie inne właściwości. Koronawirusy wywołujące przeziębienie w dalekiej przeszłości też przeskoczyły ze zwierząt na ludzi, a ich przystosowanie się do ludzkiego gospodarza zabrało wiele czasu - wyjaśniała.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Szuster-Ciesielska: SARS-CoV-2 jest nieobliczalny i nieprzewidywalny

Zdaniem Szuster-Ciesielskiej "przejście SARS-CoV-2 w kierunku wirusa sezonowego, powodującego objawy grypopodobne potrwa około 10 lat". - Niektórzy eksperci, jak profesor Krzysztof Pyrć z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, twierdzą, że to może potrwać nawet dłużej - zaznaczyła ekspertka.

Dodała, że "takie zasadnicze zmiany wirusa, jak w przypadku wariantu omikron, mogą powodować, że wirus nie będzie funkcjonalny, czyli nie będzie skutecznie rozpoznawał komórek gospodarza". - Mimo to, w tym przypadku tak się jednak zdarzyło. Pokazuje to olbrzymią elastyczność tego drobnoustroju - podkreśliła.

- To, że pojawiła się akurat teraz taka wersja, wcale nie świadczy o tym, że następny wariant bardziej łagodny. Oczywiście chciałabym, aby tak się stało. Nie wiemy jednak, jak będzie, bo SARS-CoV-2 jest nieobliczalny i nieprzewidywalny - mówiła Szuster-Ciesielska.

Szuster-Ciesielska: pojawienie się nowych wariantów jest nieuniknione

W jej ocenie "niestety kolejne warianty będą się pojawiały". - W przypadku wirusów zawierających RNA, takich jak koronawirusy, jest to wręcz nieuniknione. Niektóre z nich będą zyskiwały na zakaźności i skuteczniej uciekały przed odpowiedzią odpornościową. Z kolei inne zmiany mogą doprowadzić do utraty zakaźności i tym samym eliminacji tego wariantu. To naturalna selekcja - stwierdziła.

Koronawirus w Polsce, dzisiejsze dane

W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 57 262 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Oznacza to, że tydzień do tygodnia liczba nowych zakażeń wzrosła o 56 procent. Jednocześnie średnia liczba potwierdzanych dziennie zakażeń, obliczana na podstawie danych z ostatnich siedmiu dni, wynosi dokładnie 44 200 i jest najwyższa od początku epidemii w Polsce.

Autor:ads

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości