TVN24 | Polska

Nowy wariant koronawirusa. Niedzielski zaleca "zwrócenie szczególnej uwagi"

TVN24 | Polska

Autor:
mjz
Źródło:
PAP
Waldemar Kraska o afrykańskim wariancie wirusa
TVN24Waldemar Kraska o afrykańskim wariancie wirusa

W związku z wykrytym w państwach południowej Afryki nowym wariantem koronawirusa minister zdrowia Adam Niedzielski polecił Głównemu Inspektoratowi Sanitarnemu "zwrócenie szczególnej uwagi w prowadzonych wywiadach epidemicznych na zagadnienie kontaktu z osobami wracającymi z Afryki - szczególnie z RPA".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"Poleciłem GIS zwrócenie szczególnej uwagi w prowadzonych wywiadach epidemicznych na zagadnienie kontaktu z osobami wracającymi z Afryki - szczególnie RPA, gdzie mutacja odpowiada za 100 proc. nowych zakażeń. Dodatnie próbki będą badane w laboratoriach pod kątem genomu wirusa" - poinformował w piątek na Twitterze szef resortu zdrowia.

Do wpisu minister załączył również informację opublikowaną w mediach społecznościowych przez Światową Organizację Zdrowia.

WHO oceniła wykryty w państwach południowej Afryki nowy wariant koronawirusa jako "budzący obawy". Specjaliści WHO określili go jako odmianę wysoce zaraźliwą. Poprzednim umieszczonym w tej kategorii wariantem koronawirusa był dominujący obecnie na świecie wariant Delta.

Omikron. Nowy wariant koronawirusa otrzymał nazwę i klasyfikację

Nowa odmiana koronawirusa, znana dotychczas jako B.1.1.529, otrzymała nazwę Omikron.

Wariant B.1.1529 został wykryty w Botswanie. Trzy dni później potwierdzono jego obecność w organizmie pacjenta w RPA. Został także zidentyfikowany u 36-latka, który 13 listopada wrócił z Afryki Południowej do Hongkongu.

Po wykryciu nowego, bardziej zaraźliwego wariantu koronawirusa na południu Afryki na zawieszenie połączeń lotniczych z tego regionu zdecydowały się między innymi Wielka Brytania, Czechy, Austria i Holandia.

Autor:mjz

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości