Czy szkoły będą zamknięte? Niedzielski: decyzja musi uwzględniać wszystkie aspekty

Autor:
adso
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Minister zdrowia o przypadkach zakażeń 6 listopada
Minister zdrowia o przypadkach zakażeń 6 listopadaRMF FM
wideo 2/6
RMF FMMinister zdrowia o przypadkach zakażeń 6 listopada

15 190 nowych, potwierdzonych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 pojawi się w sobotnim, dobowym raporcie - przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski. Przyrost zachorowań jest cały czas bardzo duży i transmisji wirusa jest coraz więcej – mówił w rozmowie z RMF FM. Dodał, że przyrost zakażeń w szkołach jest duży, ale nauka zdalna przynosiła poważne konsekwencje.

Szef resortu zdrowia podkreślił, że nie mamy jeszcze do czynienia z apogeum czwartej fali. Jednak – jak przyznał – w dwóch najbardziej dotkniętych nią województwach – podlaskim i lubelskim – dynamika zakażeń wyhamowuje. Niedzielski wskazał, że w województwie lubelskim dynamika zakażeń wyniosła jedynie 9 procent przy porównaniu obecnego tygodnia do poprzedniego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

W poprzednią sobotę, 30 października resort zdrowia informował o niespełna 10 000 zakażeń, co oznacza, że w skali kraju dzisiaj odnotowano o ponad 50 procent więcej przypadków SARS-CoV-2.

Sobota to trzeci dzień z rzędu, gdy liczba raportowanych dobowych zakażeń w Polsce przekracza 15 000.

Co ze szkołami? Minister odpowiada

Niedzielski został zapytany też o to, czy szkoły powinny być otwarte w kontekście transmisji koronawirusa. - Rzeczywiście tak jest, że szkoły są takim miejscem, gdzie ta transmisja następuje – przyznał. - Jak wczoraj rozmawiałem z głównym inspektorem sanitarnym i podawał nam informacje na temat charakterystyki ognisk, które są w Polsce, to blisko połowa ognisk, to są ogniska szkolne. A jeżeli liczy się nawet osoby, które są w tych ogniskach dotknięte ryzykiem transmisji, to jest ich ponad 100 tysięcy. Mówię o samych szkołach – powiedział.

Dodał, że ogólnie, we wszystkich ogniskach, które są zgłaszane do sanepidu, jest 120 tys. "To jest rzeczywiście absolutna dominacja" – dodał.

Przyznał, że "dochodzimy do sytuacji, czy podjęcia decyzji, gdzie trzeba zważyć różne aspekty". - I z jednej strony oczywiście jest ograniczenie wirusa, ale z drugiej strony mamy stosunkowo małą zakaźność i szkodliwość dla dzieci koronawirusa, ale mamy ewidentnie już doświadczenie, że niechodzenie dzieci do szkoły, ten tryb hybrydowy czy zdalny – ma bardzo poważne konsekwencje – tłumaczył szef resortu zdrowia.

W jego ocenie "trzeba zważyć i podjąć decyzję, która uwzględnia wszystkie te aspekty".

Autor:adso

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości