TVN24 | Polska

Premier: Polska zakontraktowała lek na COVID-19. Resort zdrowia: zakup w trybie niejawnym

TVN24 | Polska

Aktualizacja:
Autor:
mart,
akw//now
Źródło:
PAP
Premier Mateusz Morawiecki: Polska zakontraktowała lek na COVID-19
Premier Mateusz Morawiecki: Polska zakontraktowała lek na COVID-19TVN24
wideo 2/21
TVN24Premier Mateusz Morawiecki: Polska zakontraktowała lek na COVID-19

Polska zakontraktowała lek na COVID-19 - potwierdził premier Mateusz Morawiecki. Zauważył przy tym, że Unia Europejska "nie zatwierdziła jeszcze ostatecznie leków proponowanych przez firmy, które już wyprodukowały te leki". Dodał, że władze czekają na decyzję Europejskiej Agencji Leków. Resort zdrowia przekazał, że "zakup realizowany jest w warunkach niejawnych i objęty tajemnicą prawnie chronioną".

- Przeprowadziliśmy dzisiaj dyskusję dotyczącą jak najszybszego nabycia leków, coraz częściej mówi się o lekarstwach na COVID-19. To dobre wiadomości, które spływają ze świata - mówił w piątek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Koronawirus w Polsce. Morawiecki o lekach na COVID-19

Zwrócił tu uwagę, że na razie "Unia Europejska nie zatwierdziła jeszcze ostatecznie leków proponowanych przez firmy, które już wyprodukowały te leki". - Mam nadzieję, że nastąpi to lada dzień, lada tydzień. Polska zakontraktowała te leki, które jeszcze nie są w obiegu i które mam nadzieję, że też uratują znaczną liczbę istnień ludzkich - powiedział premier.

Dodał, że prócz tego rząd zamawia "te leki, które są znane do tej pory, jak remdesiwir, który podawany w pewnej szczególnej fazie choroby, zwłaszcza w początkowej fazie choroby, jest w stanie złagodzić jej przebieg".

Szef rządu przypomniał, że dostępne są szczepionki przeciwko koronawirusowi i zachęcił do poddawania się szczepieniom.

MZ: zakup w trybie niejawnym

Ministerstwo Zdrowia, pytane o szczegóły, przekazało, że przystąpiło "do przetargu unijnego i taki zakup jest planowany".

"Zabezpieczymy pacjentów w ilości niezbędne do leczenia zakażonych COVID-19 w szpitalach. Zakup realizowany jest w warunkach niejawnych i objęty tajemnicą prawnie chronioną" - opisało MZ.

Autor:mart, akw//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości