Niedzielski: zakażenia krakenem - subwariantem XBB.1.5. omikronu - potwierdzone w Polsce

Autor:
adso
Źródło:
PAP
Niedzielski o czwartej dawce szczepionki na COVID-19 w Polsce (wideo z 27.12.2022)
Niedzielski o czwartej dawce szczepionki na COVID-19 w Polsce (wideo z 27.12.2022)TVN24
wideo 2/3
TVN24Niedzielski o czwartej dawce szczepionki na COVID-19 w Polsce (wideo z 27.12.2022)

Kraken, nowy wariant koronawirusa, dotarł do naszego kraju. – Siedem zakażeń subwariantem XBB.1.5 omikronu popularnie zwanego krakenem potwierdzono w Polsce – przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Mamy pierwsze siedem przypadków wariantu XBB.1.5 koronawirusa, czyli popularnego krakena. Na dziś COVID-19 nie stanowi jednak dla Polski zagrożenia – nawet w wersji XBB.1.5. – powiedział szef MZ w wywiadzie z Wirtualną Polską. Zapewnił, że resort monitoruje sytuację epidemiczną w państwach, które mierzą się ze zwiększoną obecnością tego wariantu, a mowa szczególnie o Wielkiej Brytanii i USA.

- Nie widzimy na dziś zwiększonego zagrożenia dla Polski, tak jak ECDC nie widzi zwiększonego ryzyka dla Europy – dodał minister Niedzielski. Podkreślał, że kraken rozprzestrzenia się szybciej niż inne subwarianty omikronu, ale w zdecydowanej większości przypadków nie wywołuje ciężkiego przebiegu choroby. - I to dla nas najważniejsza informacja, choć oczywiście nieustannie odbywają się spotkania sztabu w ministerstwie, dotyczące przebiegu sezonu infekcyjnego i kraken jest obecny w naszej dyskusji – zaznaczył.

- O COVID-19 wcale nie zapominamy, ale mierzymy się z innymi wyzwaniami – stwierdził minister.

Kilka dni temu wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, odnosząc się do pierwszych potwierdzonych w Polsce zakażeń krakenem, powiedziała, że podejrzewa, że takich przypadków jest znacznie więcej niż zgłoszone, bo w naszym kraju mało się testuje, w związku z tym niewiele jest próbek przeznaczanych do genotypowania. Wskazała, że przebieg zakażenia XBB.1.5 jest podobny do wcześniejszych podwariantów omikronu.

ZOBACZ TEŻ: Kraken to "prawdopodobnie najgorszy wariant" omikrona. Wirusolog o najbardziej narażonej grupie

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:adso

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości