Samolot ląduje, na pokład wchodzą medycy. Nagranie z kontroli na warszawskim lotnisku

Autor:
ads//now
Źródło:
TVN24
Kontrola na Okęciu w związku z epidemią koronawirusa
Kontrola na Okęciu w związku z epidemią koronawirusaTVN24
wideo 2/21
Kontakt 24Kontrola na Okęciu w związku z epidemią koronawirusa

Pasażerowie przylatujący między innymi z Włoch są kontrolowani na polskich lotniskach w związku z epidemią koronawirusa. Reporterka TVN24 nagrała przebieg takiej procedury.

Polski NFZ uruchomił w środę całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

Nagranie zarejestrowane przez reporterkę TVN24 Justynę Sieklucką pochodzi z samolotu linii LOT, który we wtorek wieczorem przyleciał do Warszawy z Włoch.

Google Maps

Na pokład, zanim opuścili go pasażerowie, weszło kilku ratowników medycznych, którzy zmierzyli temperaturę podróżujących. Medycy mieli na twarzach specjalne maski. Rozdawali pasażerom ulotki informacyjne wydane przez Głównego Inspektora Sanitarnego.

Kontrola w samolocie na warszawskim lotniskuTVN24

Informacja skierowana jest do osób wracających z Chin, północnych Włoch i Korei Południowej.

"Jeśli byłeś w tych krajach w ciągu ostatnich 14 dni, w przypadku zaobserwowania u siebie objawów (gorączka, kaszel, duszności, problemy z oddychaniem) bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do oddziału zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego" - apeluje Główny Inspektor Sanitarny w ulotce przekazywanej pasażerom.

Informacyjna ulotka wydana przez GISKontakt 24

CZYTAJ TAKŻE: Co zrobić po powrocie z Włoch? >>>

Kontrole na polskich lotniskach

Jak poinformował szef kancelarii premiera minister Michał Dworczyk, kontrole na wszystkich polskich lotniskach zostały wprowadzone we wtorek rano.

O procedurze kontroli mówił rzecznik warszawskiego Lotniska imienia Fryderyka Chopina Piotr Rudzki. - Jeżeli okaże się, że ktoś ma gorączkę, ta osoba jest kierowana na dodatkowy wywiad medyczny i ewentualne badanie - wyjaśnił.

W razie podejrzenia, że osoba jest zarażona, służby lotniskowe wspólnie z Graniczną Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną podejmują decyzję o skierowaniu danej osoby na kwarantannę. Jeżeli ryzyko zakażenia koronawirusem zostanie wykluczone, pasażer może kontynuować podróż lub wrócić do domu.

Jak rozprzestrzenia się koronawirus?

Epidemia koronawirusa SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19, wybuchła w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach i rozprzestrzeniła się na ponad 30 krajów na całym świecie.

ZOBACZ WIĘCEJ: Jak chronić się przed zakażeniem? >>>

Według danych z 26 lutego na całym świecie zanotowano ponad 80 tysięcy zakażeń oraz 2760 przypadków śmiertelnych. Spośród krajów europejskich najwyższy bilans zakażeń koronawirusem mają Włochy. Stan na środę to 283 zakażone osoby i 11 ofiar śmiertelnych.

Autor:ads//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Raporty:
Pozostałe wiadomości