Polska

Kornel Morawiecki odznaczony Orderem Orła Białego

Polska

Kornel Morawiecki jest ojcem obecnego premiera

"W uznaniu znamienitych zasług na rzecz przemian demokratycznych w Polsce" prezydent Andrzej Duda uhonorował Kornela Morawieckiego Orderem Orła Białego - poinformowała w piątek kancelaria prezydenta.

"Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał w uznaniu znamienitych zasług na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej i państwowej Order Orła Białego Kornelowi Morawieckiemu, działaczowi opozycji demokratycznej w PRL, przywódcy 'Solidarności Walczącej'" - głosi piątkowy komunikat KPRP.

Premier: wczoraj stan zdrowia mojego taty się bardzo pogorszył

Na piątkowym spotkaniu z mieszkańcami Ciechanowa premier Mateusz Morawiecki poinformował, że stan zdrowia Kornela Morawieckiego uległ pogorszeniu.

- Nie chciałem rezygnować z tego spotkania, ale jest ono dla mnie niełatwe, bo od wczoraj stan zdrowia mojego taty się bardzo pogorszył i jest we mnie pewien smutek – tłumaczył premier. - Mój tato był, jest cały czas człowiekiem Solidarności. Jest człowiekiem bardzo niezależnym, dumnym - dodał.

Założyciel "Solidarności Walczącej"

Kornel Morawiecki urodził się w 1941 roku, z wykształcenia jest fizykiem.

W 1968 roku po raz pierwszy wystąpił przeciwko władzom PRL, uczestnicząc w wydarzeniach marcowych. W końcu lat 70. związał się z opozycją demokratyczną we Wrocławiu, był redaktorem drugoobiegowego "Biuletynu Dolnośląskiego". Po 1980 roku był działaczem "Solidarności" we Wrocławiu, a po wybuchu stanu wojennego ukrywał się.

W 1982 roku po rozłamie w podziemnej "Solidarności" stanął na czele "Solidarności Walczącej.

Kornela Morawieckiego aresztowano w listopadzie 1987 roku. Ponieważ w tamtym czasie władze PRL nie chciały mieć więźniów politycznych, podstępem zmuszono go do wyjazdu za granicę.

Po kilku miesiącach potajemnie wrócił do kraju. Jako lider SW krytykował rozmowy Okrągłego Stołu, wzywał też do bojkotu kontraktowych wyborów 4 czerwca 1989. Jego ugrupowanie domagało się całkowicie wolnych wyborów.

Po 1990 roku stanął na czele Partii Wolności.

W 2010 roku startował w wyborach prezydenckich, a w 2015 roku został posłem, kandydując z list Kukiz'15. Był marszałkiem seniorem na pierwszym posiedzeniu Sejmu VIII kadencji. W 2016 roku odszedł z Kukiz'15 i założył ugrupowanie Wolni i Solidarni. W wyborach 13 października 2019 jest kandydatem PiS w wyborach do Senatu w województwie podlaskim.

Autor: tmw//kg / Źródło: PAP

Raporty: