Polska

Kopacz zagłosuje za "masowym wymiarem zbrodni wołyńskiej"

Polska

Kopacz o zbrodni wołyńskiej
tvn24Zdaniem Kopacz uchwała ws. zbrodni wołyńskiej powinna być przyjęta przez aklamację

Przedkładam pojednanie nad moje odczucia. Dlatego też zagłosuję za projektem uchwały ws. zbrodni wołyńskiej przedstawionym przez komisję kultury – poinformowała marszałek Sejmu Ewa Kopacz. Projekt komisji zawiera zapis o zorganizowanym i masowym wymiarze zbrodni wołyńskiej. Posłowie PiS i SP domagali się natomiast wprowadzenia słowa "ludobójstwo".

- Ofiarom tragicznych wydarzeń na Wołyniu należy się szacunek i pamięć, ale przede wszystkim prawda. Natomiast żyjący w tym kraju mają jeden obowiązek, szczególnie politycy. Ten obowiązek, to dążenie do pojednania. To jest polska racja stanu - mówiła dziennikarzom Ewa Kopacz.

Zaznaczyła, że dziś trzeba te dwie rzeczy wyważyć.

- Dlatego też osobiście, mimo że wiem, jak wygląda historia, przedkładam pojednanie nad moje odczucia, tego wymaga dobro naszego kraju. Będę głosować za projektem, który został przedstawiony komisję (kultury i środków przekazu - red.), bo on zawiera prawdę - powiedziała marszałek Sejmu.

- Ten projekt dąży do pojednania i mówi prawdziwie o tej zbrodni, która miała miejsce na Wołyniu - dodała.

Brak porozumienia

Projektem uchwały w 70. rocznicę zbrodni na Wołyniu Sejm ma zająć się w środę po południu. Wcześniej rozpatrywała go komisja kultury i środków przekazu. Posłowie PiS i SP domagali się m.in. wprowadzenia słowa "ludobójstwo" i ustanowienia dnia pamięci ofiar zbrodni.

Komisja większością głosów uznała jednak, że w projekcie znajdzie się zapis o zorganizowanym i masowym wymiarze zbrodni wołyńskiej, który nadał jej "charakter czystki etnicznej o znamionach ludobójstwa". We wtorek o projekcie uchwały dyskutowano na posiedzeniu Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów. Szefowie klubów PO i PiS poinformowali po konwencie, że przedstawiony przez komisję kultury projekt uchwały i przedstawione do niego wnioski mniejszości będą prawdopodobnie głosowane w piątek. 11 lipca minie 70 lat od kulminacji zbrodni popełnionych przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) na ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej. Zbrodnia oddziałów UPA wspieranych przez miejscową ludność ukraińską z lat 1943-1945 pochłonęła ok. 100 tys. ofiar.

Autor: MAC//tka / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości