Polska

Kopacz o politykach opozycji: dotknięci "cudem niepamięci"

Polska

Kopacz o politykach opozycji: dotknięci "cudem niepamięci"
tvn24Marszałek Sejmu poinformowała, że weźmie udział w spotkaniu koalicji

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz nazwała obłudnymi propozycje zgłaszane przez opozycję parlamentarną w związku z upublicznieniem podsłuchanych rozmów polityków PO, w tym ministrów rządu Donalda Tuska. Jak oceniła, politycy opozycji zachowują się, jakby dotknął ich "cud niepamięci".

Marszałek Sejmu na prasowym briefingu była pytana o pomysły opozycji. Po upublicznieniu przez "Wprost" nagrań z podsłuchanych rozmów polityków PO, PiS zapowiedział zgłoszenie konstruktywnego wotum nieufności wobec rządu, SLD chce, aby premier zgłosił wniosek o udzielenie rządowi wotum zaufania, a Twój Ruch - skrócenia kadencji Sejmu.

"Cud niepamięci"

- Niekiedy, słuchając polityków, mam wrażenie, że dotknął ich "cud niepamięci", jak to chyba śpiewał Stanisław Soyka. Mam wrażenie, że należy rzeczy nazywać po imieniu, jest to zwykła obłuda i tak mogę skomentować te wszystkie ruchy, które w tej chwili są wykonywane - podkreśliła Kopacz.

- Czy to jest forma rozwiązywania problemów? Powiem szczerze: nie chciałabym, żeby - może nieopatrznie - politycy wpisywali się w scenariusz, który napisał ktoś inny - podkreśliła marszałek Sejmu.

- Liczę na rozsądek, instynkt polityczny wszystkich polityków w tej Izbie - niezależnie od tego, czy są w opcji rządzącej, czy są w opozycji - dodała.

Bezwarunkowe poparcie dla premiera

W ocenie Kopacz poparcie Platformy dla premiera jest bezwarunkowe. Jest spokojna o wszystkich członków PO i koalicyjne PSL. Zaplanowane na dzisiaj, na godz. 10.30 spotkanie koalicji PO-PSL ma potrwać trzy godziny. Marszałek poinformowała, że weźmie w nim udział. Posłowie będą rozmawiać o sytuacji polskiego rządu po publikacji "Wprost".

PiS wspierany przez SP i PR, postuluje konstruktywne wotum nieufności wobec rządu oraz wcześniejsze wybory. PiS chciał rozmawiać ws. wniosku o wotum nieufności także z PSL, jednak przedstawiciele ludowców nie pojawili się na poniedziałkowym spotkaniu w tej sprawie.

Ale PSL, jak powiedział we wtorek, w programie "Wstajesz i wiesz" Eugeniusz Kłopotek, oczekuje zmian w rządzie i odpowiedzi premiera na konkretne pytania : jak zamierza wyjść z tej trudnej sytuacji i jakie podjął decyzje kadrowe. - Muszą nastąpić zmiany, bo w tym składzie nie da się odzyskać zaufania. W tym składzie dalej pojechać się nie da - podkreślił.

Premier nie zamierza dymisjonować ministrów

Premier Tusk zapowiedział w poniedziałek, że nie zamierza dymisjonować ministrów, których rozmowy zostały nielegalnie podsłuchane i upublicznione. Podkreślił, że dla niego kluczowe jest dziś zidentyfikowanie grupy, która działa na rzecz destabilizacji Polski.

W poniedziałek tygodnik "Wprost" opublikował kolejne stenogramy z rozmów polityków, m.in. szefa MSZ Radosława Sikorskiego i b. ministra finansów Jacka Rostowskiego. W zeszłym tygodniu "Wprost" opublikował m.in. treść rozmowy szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza oraz prezesa NBP Marka Belki.

Autor: jl/tr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości