Polska

Kopacz już wie, kiedy będą wybory? "Prezydent jeszcze nie zdecydował"

Polska

Kopacz: do wyborów zostało 120 dni
tvn24Premier Kopacz podczas konwencji PO mówiła o "120 dniach" do wyborów

Prezydent Bronisław Komorowski nie podjął jeszcze decyzji w sprawie terminu wyborów parlamentarnych; zrobi to przed upływem kadencji - poinformowała w niedzielę szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek. Podczas sobotniej konwencji PO premier Ewa Kopacz powiedziała, że do wyborów pozostało 120 dni. Z jej słów zatem wynika, że miałyby się one odbyć 18 października.

- Urzędująca głowa państwa podejmie decyzję o terminie wyborów parlamentarnych przed upływem kadencji. W grę wchodzą trzy niedziele w październiku - 11, 18 lub 25 - powiedziała PAP szefowa prezydenckiego biura prasowego.

Premier już wie?

W sobotę premier Ewa Kopacz w trakcie konwencji Platformy Obywatelskiej powiedziała, że nadchodząca kampania do Sejmu i Senatu będzie bardzo trudna. - Dlatego podkreślam – jest robota do zrobienia i trzeba ją zrobić. Jest 120 dni, ponad trzy tysiące godzin, pamiętajcie o tym w każdej minucie, każdego dnia – apelowała szefowa rządu.

Po odliczeniu 120 dni od 20 czerwca wypada niedziela 18 października. Wśród internautów natychmiast pojawiły się komentarze, że premier zdradziła datę wyborów.

- Prezydent nie podjął jeszcze decyzji dotyczącej terminu wyborów parlamentarnych - zaznacza w niedzielę Joanna Trzaska-Wieczorek.

Listopadowy termin odpada

Zgodnie z konstytucją wybory do Sejmu i Senatu zarządza prezydent nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu, wyznaczając wybory na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu. Kadencja obecnego parlamentu rozpoczęła się 8 listopada 2011 roku. Zatem zgodnie z prawem formalnie możliwa byłaby jeszcze jedna data wyborów – praktycznie nieprawdopodobna – 1 listopada. Prezydent elekt Andrzej Duda obejmie urząd prezydenta po złożeniu przysięgi przed Zgromadzeniem Narodowym, w dniu, w którym upływa obecna pięcioletnia kadencja głowy państwa, czyli 6 sierpnia.

W 2010 r. po wygranej drugiej turze wyborów prezydenckich Bronisław Komorowski przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym złożył 6 sierpnia.

[object Object]
Wojna na konwencjetvn24
wideo 2/21

Autor: db//gak / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości