Nowe ministerstwo, 300 tysięcy mieszkań, dotacje dla samorządów, "żłobkowe". Lewica o swoich planach

Autor:
ads,momo/kab
Źródło:
TVN24, PAP
Biejat o planach Lewicy dotyczących mieszkalnictwa
Biejat o planach Lewicy dotyczących mieszkalnictwaTVN24
wideo 2/6
TVN24Biejat o planach Lewicy dotyczących mieszkalnictwa

Czas zmienić nasze myślenie o mieszkalnictwie i budownictwie - powiedziała na konwencji Lewicy posłanka Magdalena Biejat. Zapowiedziała, że jej ugrupowanie ma plan stworzenia nowego ministerstwa mieszkalnictwa, które doprowadziłoby między innymi do zbudowania 300 tysięcy mieszkań komunalnych. Robert Biedroń przedstawił propozycję "żłobkowego". Włodzimierz Czarzasty zapewniał, że jego formacja chce inwestować w stabilną i bezpieczną energetykę jądrową, odnawialne źródła energii oraz zmodernizować stare i budować nowe linie przesyłu.

W niedzielę w Warszawie odbyła się konwencja programowa "Niska inflacja - sprawiedliwa gospodarka", na której Lewica przedstawiła swoje propozycje dotyczące m.in. wyjścia z kryzysu i rozpoczęcia długofalowych inwestycji.

Były premier, były minister finansów i były szef NBP Marek Belka diagnozował aktualną sytuację związaną z poziomem inflacji. Zwracał uwagę, że inflacja bazowa jest "inflacją rodzimego chowu" i wynika - jak mówił - z "błędów polityki państwa". Ocenił przy tym, że może to oznaczać stagflację i potencjalnie doprowadzić do stagnacji gospodarczej.

Biejat o planach Lewicy dotyczących mieszkalnictwa

Posłanka Magda Biejat mówiła o mieszkalnictwie. - Mamy dzisiaj do czynienia z poważnym kryzysem gospodarczym. Ale ten czas to okazja, by przestawić Polską gospodarkę na nowe tory - powiedziała.

- Dzisiaj, kiedy drożyzna niszczy budżety domowe polskich rodzin, Lewica mówi jasno: walka z inflacją nie może polegać na obniżaniu jakości życia zwykłych Polek i Polaków, ale na stymulowaniu popytu i na inwestycjach - stwierdziła Biejat.

Jak mówiła, "Polska powinna być krajem, w którym państwo jest inwestorem stymulującym rozwój gospodarki". - A kołem zamachowym tej gospodarki powinno być mieszkalnictwo - podkreśliła posłanka.

Konwencja LewicyTVN24

- Problemu braku mieszkań nie da się rozwiązać jedną ustawą czy dedykowanym programem. Nasi partnerzy z opozycji przedstawili projekt o kredycie zero procent. Brzmi świetnie. Każdy chciałby mieć darmowy kredyt i nie musieć oddawać bankowi w ratach drugie tyle co kosztowało mieszkanie. Problem polega na tym, że od takiego programu mieszkań nie przybędzie. Przybędzie za to zysków dla banków i deweloperów, którzy skorzystają ze zwiększonego popytu i podniosą marże. Koło się zamknie - oceniła.

- Czas zmienić nasze myślenie o mieszkalnictwie i budownictwie. Czas zainwestować w wielki program budownictwa społecznego - powiedziała Biejat.

Nowe ministerstwo, 300 tysięcy mieszkań, dotacje dla samorządów

Zapowiedziała "bardzo szczegółowy i precyzyjny plan rozwoju budownictwa mieszkaniowego". - Po pierwsze zaczniemy od głowy. W pierwszej kolejności stworzymy ministerstwo mieszkalnictwa. Dzisiaj w Polsce nikt nie odpowiada za ten strategiczny dla gospodarki sektor - wskazała.

- Kolejna sprawa to olbrzymie pieniądze, bo bez nich żaden rząd nie zacznie budować mieszkań. Przygotujemy największy w Polsce program budownictwa społecznego i będziemy go realizować w ścisłej współpracy z samorządami. Na zasadzie państwo płaci - samorządy budują mieszkania na wynajem - wyjaśniała.

Jak mówiła, "dziś państwo na budowanie mieszkań wydaje niewiele ponad 1,5 miliarda złotych". - My w pierwszym roku przeznaczymy na nie co najmniej 10 miliardów złotych, a to dopiero początek, bo tę sumę będziemy zwiększać. W ciągu całej kadencji wybudujemy 300 tysięcy nowych mieszkań. To ambitny, ale realny cel - powiedziała posłanka.

Ostatnia sprawa - dodała Biejat - "to sięgnięcie po zasoby mieszkaniowe, które już istnieją". - Osiedla będą musiały powstawać przez kilka lat, a dzisiaj ludzie potrzebują mieszkań od zaraz. W zasobie państwa i samorządów jest ogromna liczba lokali, które stoją puste, bo nie nadają się do zamieszkania. Chcemy jak najszybciej uruchomić ten zasób. Jak to zrobimy? Samorządy otrzymają bezzwrotną, 100-procentową dotację od agencji, która będzie podlegała pod ministerstwo. Po to, by mieć pieniądze na wyremontowanie tych mieszkań - mówiła.

Biedroń: kładziemy dzisiaj nasze postulaty na stole dla całej opozycji

- Zbliżają się święta. Święconka będzie w tym roku najdroższa od 30 lat. Od 1996 roku w Polsce nie mieliśmy takiego wzrostu cen. Święconka będzie droższa o 38 procent niż rok temu - podsumował współprzewodniczący Nowej Lewicy, europoseł Robert Biedroń, obrazując skalę kryzysu. - Dlatego dzisiaj z naszym programem stawiamy wszystkie sprawy dotyczące gospodarki z głowy na nogi, tak jak powinno być w normalnym państwie. I dzisiaj też odpowiadamy PiS-owi, który jak Maria Antonina mówi: nie ma chleba, jedźcie ciastka. Tylko że dziś Polacy nie mają ani na chleb ani na ciastka - stwierdził Biedroń. 

Jego zdaniem kluczowe jest odblokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy. Zapowiedział, że Lewica będzie domagała się w Sejmie informacji od premiera Mateusza Morawieckiego, dlaczego Prawo i Sprawiedliwość nie uzyskało jeszcze unijnych pieniędzy.

Polityk odniósł się do propozycji "babciowego", czyli zaproponowanego przez lidera PO Donalda Tuska dodatku w kwocie 1500 zł dla matek, które chcą wrócić na rynek pracy. Zapowiedział, że zamiast tego powinno powstać "żłobkowe".

- Fundamentem dla nas jako lewicy są usługi publiczne, w tej sprawie trzeba zacząć od początku, trzeba zacząć od żłobków, które muszą być dostępne dla każdego rodzica, dla każdej osoby opiekującej się dzieckiem - powiedział Biedroń. Wskazał, że w Danii trzy czwarte dzieci chodzi do żłobków, podczas gdy w Polsce jedynie jedna szósta. Dodał, że dwie trzecie gmin w naszym kraju nie ma żłobków w swoich zasobach. - Dlatego Lewica proponuje "żłobkowe". Te pieniądze, które na przykład przeznaczylibyśmy na babciowe, około 7-8 miliardów złotych, każdego roku powinniśmy inwestować w żłobki - przekonywał europoseł. W jego ocenie mogłoby w ten sposób powstać tysiąc żłobków rocznie. - W ciągu dwóch lat zlikwidowalibyśmy problem dostępu do żłobków wszystkich dzieci w Polsce - oświadczył Biedroń.

Biedroń: Lewica proponuje "żłobkowe"TVN24

Drugi postulat Lewicy, który przedstawił Biedroń to 22 miliardy złotych dla przedsiębiorców z KPO. - My jako Lewica po pierwsze postulujemy sześć miliardów złotych na inwestycje, szkolenia i remonty potrzebne dla branży, które ucierpiały podczas koronawirusa i kryzysu ekonomicznego. Dwa miliardy złotych na kształcenie zawodowe. Uprościmy także prawo podatkowe, doprowadzimy do tego, że każda zmiana podatkowa wymagać będzie co najmniej półrocznego vacatio legis, tak aby wszystkie jej skutki dogłębnie przeanalizować - zapowiedział. 

Dodatkowo - o czym mówił Biedroń - Lewicy zależy, aby państwo było dobrym pracodawcą. Jego formacja proponuje 20 proc. podwyżki w budżetówce, a także dodatkowe środki na rozbudowę, przebudowę, modernizację i budowę szpitali powiatowych. - Kładziemy dzisiaj nasze postulaty na stole dla całej opozycji - mówił Robert Biedroń i zaapelował o rozmowy w sprawie dalszej współpracy, a także o podpisanie umowy o minimum programowym przed wyborami.

Czarzasty o bezpiecznej energetyce jądrowej i odnawialnych źródłach

Drugi ze współprzewodniczących Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty zapewniał, że jego formacja chce inwestować w stabilną i bezpieczną energetykę jądrową, odnawialne źródła energii (OZE) oraz zmodernizować stare i budować nowe linie przesyłu.

- W przeciągu najbliższych 10 lat chcemy przeznaczyć 40 miliardów złotych na budowę czterech tysięcy kilometrów linii przesyłu. Chcemy, żeby wszystkie środki ze sprzedaży certyfikatów CO2 były zainwestowane w linie przesyłu tak, aby bez względu na to, gdzie będzie nadmiar energii w danym momencie, czy na północy kraju, na południu, wschodzie czy zachodzie, żeby można było tą energią obdarzyć i obdzielić cały kraj - mówił. Czarzasty podkreślał także wagę inwestycji w kraju. Lewica chciałaby, aby elementy do wiatraków czy elementy niezbędne do instalacji fotowoltaiki były wytwarzane w Polsce, aby nie musiały być sprowadzane i jedynie montowane nad Wisłą.

Czarzasty o bezpiecznej energetyce jądrowej i odnawialnych źródłach energii TVN24

Ponadto polityk mówił też o modernizacji dwóch tysięcy autobusów na pojazdy zeroemisyjne, co mogłoby się stać dzięki inwestycjom. Zapowiedział przy tym, że 2 procent PKB powinno być przeznaczone na badania i rozwój. - Jeżeli mamy tworzyć i wytwarzać coś nowoczesnego, to musimy w to zainwestować. Jeżeli nie będziemy inwestować w badania i rozwój, to będziemy ciągle technologie kupowali za granicą. Dosyć tego - podkreślał.

Inne inwestycje, o których mówił Czarzasty, to nowoczesne fabryki leków w Polsce, aby krajowe firmy mogły produkować leki i szczepionki, aby zapewnić suwerenność lekową zamiast uzależnienia od innych państw. - Jeżeli zaczniemy ściągać pieniądze z rynku, jeżeli będziemy inwestowali w badanie i rozwój, to doprowadzimy do tego, żeby w 2028 roku 25 procent w ramach PKB było przeznaczone na inwestycje - przekonywał współprzewodniczący Nowej Lewicy.

Decentralizacja państwowych koncernów, uproszczenie prawa podatkowego

Członek sejmowej komisji finansów Dariusz Wieczorek zarzucał natomiast, że obecne spółki Skarbu Państwa są upolitycznione, stały się miejscem, "gdzie można dobrze zarobić i nic nie robić". Polityk zapowiedział decentralizację państwowych koncernów. Natomiast dyrektor ds. legislacyjnych klubu Lewicy Dariusz Standerski podkreślał, że należy uprościć prawo podatkowe, a każda zmiana miałaby półroczne vacatio legis, aby przeanalizować skutki zmian i skonsultować je z zainteresowanymi stronami.

Standerski zaproponował również w imieniu Lewicy, aby zwiększyć udział samorządów w podatku dochodowym do 70 proc. - Tak, żeby większość pieniędzy zostawała blisko nas - przekonywał. Podczas konwencji przedstawiono także skład rady gospodarczej, do której weszliby m.in. były podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Sportu prof. Hanna Kuzińska, były wiceminister gospodarki i b. prezes zarządu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Marek Kossowski, były minister środowiska Tomasz Podgajniak oraz były główny geolog kraju prof. Krzysztof Szamałek.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ads,momo/kab

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W ciągu ostatnich ośmiu lat ceny mleka wzrosły prawie dwukrotnie - wynika z danych zebranych przez portal DlaHandlu. Zwyżka szczególnie zauważalna była w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy.

Tak rosły ceny mleka

Tak rosły ceny mleka

Autor:
jr/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Policjanci zatrzymali 28-latka, który driftował na rondzie w Otwocku. Przeprowadzona kontrola wykazała, że auto miało wiele wątpliwych przeróbek. W efekcie bmw trafiło na lawetę, a rajdowiec amator stracił dowód rejestracyjny i prawo jazdy.

W godzinach szczytu driftował na rondzie. Kierowca "zachowywał się lekceważąco i arogancko"

W godzinach szczytu driftował na rondzie. Kierowca "zachowywał się lekceważąco i arogancko"

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podejrzany o spowodowanie śmiertelnego wypadku na autostradzie A1 Sebastian M. został w środę zatrzymany w Zjednoczonych Emiratach Arabskich - poinformował minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński. Później szef resortu sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro przekazał, że popisał wniosek o ekstradycję mężczyzny. Według nieoficjalnych ustaleń TVN24, Sebastian M. wcześniej był w Niemczech, skąd poleciał do Turcji, a następnie do ZEA, gdzie wpadł w ręce policji.

Sebastian M. zatrzymany na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jest wniosek o ekstradycję

Sebastian M. zatrzymany na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jest wniosek o ekstradycję

Aktualizacja:
Autor:
bp,
bż,
akr/tok
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Z najnowszego sondażu partyjnego Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 wynika, że największe poparcie ma Prawo i Sprawiedliwość - 34 procent, co przełożyłoby się na 188 mandatów w Sejmie. Jednak trzy ugrupowania opozycyjne, które zajęły kolejne miejsca - Koalicja Obywatelska, Nowa Lewica oraz Trzecia Droga - dysponowałyby łącznie 244 mandatami, czyli miałyby sejmową większość. Różnica między wynikami PiS-u a KO zmniejszyła się względem wrześniowego sondażu. Największy wzrost poparcia odnotowała Nowa Lewica.

Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24: opozycja z sejmową większością 

Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24: opozycja z sejmową większością 

Autor:
mjz/ft
Źródło:
TVN24

Jedna osoba została ranna, a 70 ewakuowano z powodu pożaru, jaki wybuchł w hostelu w dzielnicy Darlinghurst w Sydney. Służby ratunkowe opublikowały nagranie z kamery monitoringu, ukazujące dwóch turystów uciekających z pokoju, w którym doszło do eksplozji. Straż pożarna podejrzewa, że przyczyną pożaru mógł być uszkodzony akumulator roweru elektrycznego.

"Dwóm turystom udało się szczęśliwie uciec przed kulą ognia". Nagranie z monitoringu

"Dwóm turystom udało się szczęśliwie uciec przed kulą ognia". Nagranie z monitoringu

Autor:
momo/dap
Źródło:
Reuters, Guardian

Widać zysk dla partii opozycyjnych - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego i Fundacji imienia Stefana Batorego. W ten sposób komentowała wyniki sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24, z którego wynika, że partie opozycyjne miałyby sejmową większość. Dodała, że "cała zabawa będzie o to, kto z kim i jaką koalicję będzie mógł utworzyć". Stwierdziła też, że "PiS popełnił błąd" podczas niedzielnej konwencji tej partii w Katowicach.

Dr Materska-Sosnowska: te sondaże pokazują jedno - jest potencjał na zmianę

Dr Materska-Sosnowska: te sondaże pokazują jedno - jest potencjał na zmianę

Autor:
mjz/dap
Źródło:
TVN24

Donald Tusk na spotkaniu w Koninie usłyszał pytanie od dziewięcioletniej dziewczynki. - Czy po 15 października będę żyła w bezpiecznym i szczęśliwym kraju? - zapytała. Lider PO odparł, że to dla niego "największe wyzwanie", jakie może sobie wyobrazić. - Ona bardziej przekona wątpiących niż moje dwie godziny gadania. Oprócz tego zrobiłaś kawał wielkiej roboty. Zapisuję cię do sztabu, zgoda? - zwrócił się do niej Tusk.

Tusk dostał pytanie od dziewięciolatki. "Zrobiłaś kawał wielkiej roboty. Zapisuję cię do sztabu, zgoda?"

Tusk dostał pytanie od dziewięciolatki. "Zrobiłaś kawał wielkiej roboty. Zapisuję cię do sztabu, zgoda?"

Autor:
mjz
Źródło:
TVN24

Policja pojawiła się w środę na jednym z nowych osiedli przy Burakowskiej. - Znaleziono ciała kobiety i mężczyzny w wieku około 30 lat - przekazał rzecznik prokuratury.

W mieszkaniu znaleziono ciała kobiety i mężczyzny

W mieszkaniu znaleziono ciała kobiety i mężczyzny

Autor:
kz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Wiem, co mówią niektórzy kredytobiorcy. Cieszą się. Ale ludzi, którzy mają oszczędności, jest wielokrotnie więcej niż kredytobiorców i oni tracą wielokrotnie więcej - w ten sposób decyzję o obniżeniu stóp procentowych przez RPP skomentował w programie "Kropka nad i" w TVN24 Bogusław Grabowski, były członek Rady Polityki Pieniężnej. - To decyzja całkowicie polityczna - dodał.

Grabowski o obniżce stóp procentowych: decyzja całkowicie polityczna

Grabowski o obniżce stóp procentowych: decyzja całkowicie polityczna

Autor:
jr/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Dwie kobiety, z których jedna prosiła o szklankę wody, a druga twierdziła, że zbierają odzież dla osób potrzebujących, okradły 88-latka z gminy Baboszewo (Mazowieckie). Po ich wizycie okazało się, że w portfelu seniora brakuje dwóch tysięcy złotych. Policja apeluje, aby nie wpuszczać do domów i mieszkań obcych osób.

Chciał pomóc, podał szklankę wody, stracił dwa tysiące złotych

Autor:
b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prawo i Sprawiedliwość przed wyborami dokonuje różnych ruchów - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Lewicy Andrzej Szejna, pytany o środową obniżkę stóp procentowych. Według niego jest ona wraz z obniżką cen paliw na Orlenie oraz twierdzeniami rządzących w sprawie pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy elementem "pakietu kłamstwa Prawa i Sprawiedliwości". Ryszard Petru, kandydat Trzeciej Drogi w wyborach, ocenił, że "z tymi stopami procentowymi jest dokładnie tak samo jak z cenami na Orlenie". - Jedno i drugie jest sztucznie zaniżane - dodał.

"Pakiet kłamstwa Prawa i Sprawiedliwości". Szejna o jego trzech elementach

"Pakiet kłamstwa Prawa i Sprawiedliwości". Szejna o jego trzech elementach

Autor:
akr/dap
Źródło:
TVN24

63 procent Polaków uważa, że w związku z aferą wizową minister Zbigniew Rau powinien podać się do dymisji - wynika z sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. Przeciwnego zdania jest 26 procent respondentów.

Szef MSZ do dymisji po aferze wizowej? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Szef MSZ do dymisji po aferze wizowej? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Autor:
kkow/dln
Źródło:
Fakty TVN

Aż 65 procent Polaków uważa, że w Polsce potrzebna jest zmiana władzy - wynika z najnowszego sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. Przeciwnego zdania jest 30 procent respondentów.

Czy w Polsce potrzebna jest zmiana władzy? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Czy w Polsce potrzebna jest zmiana władzy? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Autor:
kkow/dln
Źródło:
Fakty TVN

W Wenecji we Włoszech doszło do tragicznego wypadku autokaru, w wyniku którego 21 osób zginęło, a 15 jest rannych. Agencja Reuters udostępniła w środę nagranie, na którym widać moment upadku autokaru z wiaduktu z wysokości dziesięciu metrów. Pojazd spadł na tory kolejowe, potem się zapalił. W Wenecji ogłoszono żałobę.

Wypadek autokaru w Wenecji. Nagranie z monitoringu

Wypadek autokaru w Wenecji. Nagranie z monitoringu

Autor:
ek
Źródło:
PAP, Reuters

Jarosław Kaczyński przekonywał w środę w Łodzi, że jeśli sprawa relokacji migrantów "zostałaby załatwiona wbrew naszym intencjom, wbrew intencjom większości naszego społeczeństwa, to zmieniłaby nasze życie i to zmieniła nie na lepsze". Szef PiS skrytykował również Polskie Stronnictwo Ludowe i jego prezesa Władysława Kosiniaka-Kamysza.

Kaczyński: jest pytanie, czy warto naśladować Zachodnią Europę?

Kaczyński: jest pytanie, czy warto naśladować Zachodnią Europę?

Autor:
akr/dap
Źródło:
PAP, TVN24

Donald Tusk na spotkaniu w Koninie mówił, że"ma wiedzę", iż rządzący "planują systematycznie, z zimną krwią, wyprowadzenie Polski z Unii Europejskiej". - Jesteśmy o krok od dramatu, historycznego dramatu. PiS prowadzi nas do tragicznej samotności - dodał.

Tusk: rządzący planują wyprowadzenie Polski z Unii Europejskiej

Tusk: rządzący planują wyprowadzenie Polski z Unii Europejskiej

Autor:
mjz/dap
Źródło:
TVN24

Ambasadorowie krajów Unii Europejskiej osiągnęli w środę porozumienie w sprawie tak zwanego rozporządzenia kryzysowego, które jest kluczowym elementem unijnego paktu migracyjno-azylowego - donosi agencja Reutera. Polska i Węgry zagłosowały przeciw. Słowacja, Czechy i Austria wstrzymały się od głosu - podaje Polska Agencja Prasowa, powołując się na źródło unijne.

Jest porozumienie w sprawie paktu migracyjnego. "Dokonaliśmy ogromnego kroku naprzód"

Jest porozumienie w sprawie paktu migracyjnego. "Dokonaliśmy ogromnego kroku naprzód"

Autor:
momo
Źródło:
Guardian, Reuters, PAP, tvn24.pl

Siły rosyjskie, które odpierają kontrofensywę Ukraińców w obwodzie zaporoskim, wprowadziły taktykę tak zwanej elastycznej obrony - informuje amerykański dziennik "New York Times". Polega ona na kontrolowanym odwrocie z niektórych terenów, a następnie na przeprowadzaniu kontrataków.

"NYT" o nowej taktyce Rosjan na ukraińskim froncie

"NYT" o nowej taktyce Rosjan na ukraińskim froncie

Autor:
tas/dap
Źródło:
PAP, New York Times

Nie ma zgody w państwie polskim na pedofilię. Nie ma zgody na takie patocelebryckie zachowania w internecie - mówił premier Mateusz Morawiecki, nawiązując do afery związanej z polskimi youtuberami. Do jego słów odniósł się lider PO Donald Tusk. Wskazywał, że PiS powołał państwową komisję do spraw pedofilii, która "nie podjęła żadnego działania". Przypomniał też skandal pedofilski w polskim Kościele, nagłośniony po filmie braci Marka i Tomasza Sekielskich. - Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński osobiście odpowiadają za to, że państwo polskie nie zrobiło nic w tej kwestii - dodał.

Morawiecki: nie ma zgody na pedofilię. Tusk: państwo polskie nie zrobiło nic

Morawiecki: nie ma zgody na pedofilię. Tusk: państwo polskie nie zrobiło nic

Autor:
akr/dap
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Stopy procentowe NBP spadną o 25 punktów bazowych. Obniżka po raz kolejny zmniejszy wysokość rat kredytów hipotecznych. Ale nie tylko. Wpłynie również na oprocentowanie części kredytów konsumpcyjnych. Spadnie też oprocentowanie lokat bankowych.

Co z ratami kredytów po decyzji RPP? Wyliczenia

Co z ratami kredytów po decyzji RPP? Wyliczenia

Autor:
/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

W środę po południu obserwujemy umacnianie się złotego. Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zdecydowała się na obniżenie stóp procentowych NBP o 25 punktów bazowych.

Złoty odetchnął po decyzji RPP

Złoty odetchnął po decyzji RPP

Autor:
/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Któremu późniejszemu prezydentowi Stanów Zjednoczonych życie uratował Kazimierz Pułaski? Abrahamowi Lincolnowi, George'owi Washingtonowi, Theodore'owi Rooseveltowi czy Thomasowi Jeffersonowi? Na to pytanie za 20 tysięcy złotych odpowiadał Tomasz Grabowski z Pruszkowa.

Któremu prezydentowi Stanów Zjednoczonych życie uratował Kazimierz Pułaski? Pytanie w "Milionerach"

Któremu prezydentowi Stanów Zjednoczonych życie uratował Kazimierz Pułaski? Pytanie w "Milionerach"

Autor:
paj//am
Źródło:
Milionerzy TVN

Brytyjskie służby zostaną poddane kontroli w związku ze śmiercią 10-letniej Sary. Sprawdzone mają być agencje, które miały do czynienia z rodziną dziewczynki. Ciało dziewczynki odnaleziono w sierpniu w jej domu. Zarzuty w sprawie postawiono jej ojcu, macosze i wujowi.

Śmierć 10-letniej Sary. Policja i państwowe agencje pod lupą

Śmierć 10-letniej Sary. Policja i państwowe agencje pod lupą

Autor:
pb//am
Źródło:
standard.co.uk, BBC

W moim kręgu nie było eksperta, polityka bardziej zaangażowanego w promowanie podniesienia wieku emerytalnego niż premier Mateusz Morawiecki - powiedział w środę w Zgierzu lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. Jak stwierdził, "premier Morawiecki ma pełne prawo czuć się autorem podniesienia wieku, czy współautorem, podniesienia wieku emerytalnego w Polsce".

Tusk w Zgierzu: premier Morawiecki ma pełne prawo czuć się autorem podniesienia wieku emerytalnego w Polsce

Tusk w Zgierzu: premier Morawiecki ma pełne prawo czuć się autorem podniesienia wieku emerytalnego w Polsce

Aktualizacja:
Autor:
momo/ft
Źródło:
TVN24

Sąd wyda wyrok w sprawie kierowcy autobusu miejskiego, który zimą ubiegłego roku potrącił pieszą na przejściu. Seniorka zmarła.

Miała zielone światło na przejściu, zginęła. Kierowca autobusu miejskiego stanie przed sądem

Miała zielone światło na przejściu, zginęła. Kierowca autobusu miejskiego stanie przed sądem

Autor:
kz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd Rejonowy w Łukowie (Lubelskie) skazał na siedem miesięcy pozbawienia wolności Paulinę S., która zażądała od właścicielki jednej z restauracji tysiąca złotych i zagroziła, że jeśli nie dostanie pieniędzy, ogłosi w internecie, iż w jedzeniu, które zamówiła w lokalu, były żywe larwy owadów. Okazało się, że to nieprawda, fałszywy był też rzekomy dowód zakupu.  

Twierdziła, że w jedzeniu są żywe larwy owadów. Chciała pieniędzy od restauracji za milczenie. Usłyszała wyrok

Twierdziła, że w jedzeniu są żywe larwy owadów. Chciała pieniędzy od restauracji za milczenie. Usłyszała wyrok

Autor:
tm/tok
Źródło:
tvn24.pl

Do Prokuratury Rejonowej w Stalowej Woli (woj. podkarpackie) zgłosiła się kobieta, która podejrzewa, że szczątki, znalezione w lutym podczas wyburzania budynku na terenie Elektrowni Stalowa Wola, mogą należeć do jej ojca. Od kobiety pobrano materiał biologiczny, który zostanie porównany z tym wyodrębnionym ze szczątków.

Z sufitu spadły szczątki. Do prokuratury zgłosiła się kobieta, która szuka ojca

Z sufitu spadły szczątki. Do prokuratury zgłosiła się kobieta, która szuka ojca

Autor:
ms/tok
Źródło:
tvn24.pl

Aleksandra Popławska zachęcała do udziału w wyborach parlamentarnych w ramach kampanii "Nie śpij, bo cię przegłosują". Pod jej postem ukazał się wulgarny komentarz piłkarza KSWS Victoria Kaliska. Dziś klub opublikował oświadczenie, w którym przeprosił aktorkę i poinformował o zawieszeniu zawodnika, "stanowczo sprzeciwiając się jakimkolwiek przejawom agresji i przemocy".

Aleksandra Popławska zachęcała do udziału w wyborach, piłkarz wulgarnie to skomentował. Jest reakcja klubu

Aleksandra Popławska zachęcała do udziału w wyborach, piłkarz wulgarnie to skomentował. Jest reakcja klubu

Autor:
wac//az
Źródło:
aleksandrapoplawska/Instagram, KSWS Victoria Kaliska/Facebook
Mieli swój system, typowali zwycięzców. Do czasu. Jaką szansę na literackiego Nobla ma Polak?

Mieli swój system, typowali zwycięzców. Do czasu. Jaką szansę na literackiego Nobla ma Polak?

Natalia
Szostak
Autor:
Natalia
Szostak
Źródło:
tvn24.pl
Premium

Moungi G. Bawendi, Louis E. Brus oraz Aleksiej Jekimow zostali laureatami Nagrody Nobla 2023 w dziedzinie chemii. Nagrodę przyznano za odkrycie i syntezę kropek kwantowych, najmniejszych cząstek w nanotechnologii.

Przyznano Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii

Przyznano Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii

Autor:
pp//mm
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Warner Bros. Discovery i The Walt Disney Company to laureaci tegorocznej edycji nagród PIKE "Tytanowe Oko" w kategorii "Wydarzenie roku". Uznano za nie obchody stulecia powstania obydwu firm medialnych.

Warner Bros. Discovery i The Walt Disney Company laureatami nagród PIKE "Tytanowe Oko"

Warner Bros. Discovery i The Walt Disney Company laureatami nagród PIKE "Tytanowe Oko"

Autor:
red.
Źródło:
TVN24 Biznes

Unia Europejska stara się przeprowadzać daleko idącą transformację energetyczną. Nie tylko dla ochrony klimatu, ale i dla poprawy bezpieczeństwa energetycznego - poprzez uniezależnienie się od importu surowców. Efekty widać - w Danii już ponad połowa produkcji prądu pochodzi z elektrowni wiatrowych. W innych krajach te wskaźniki też są coraz wyższe. A jak na tym tle wypada Polska?

Energetyka wiatrowa rozwija się w Unii Europejskiej. Jak na tym tle wypada Polska?

Energetyka wiatrowa rozwija się w Unii Europejskiej. Jak na tym tle wypada Polska?

Autor:
Justyna
Kazimierczak
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Stacja informacyjna TVN24, należąca do globalnego koncernu medialnego Warner Bros. Discovery, była najpopularniejszą stacją informacyjną we wrześniu 2023 roku w grupie ogólnej - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN pozostają natomiast najchętniej oglądanym programem informacyjnym. Pozycję lidera wśród portali stacji informacyjnych utrzymał tvn24.pl, który ponadto miał znakomity wynik w całej kategorii "Informacje i Publicystyka", wyprzedzając w niej między innymi WP i Interię.

Bardzo dobre wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Bardzo dobre wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Autor:
/ToL,
dap
Źródło:
TVN24 Biznes