"Sześciopak" i specjalni goście. Plan konwencji wyborczej Koalicji Obywatelskiej

Polska

Barbara Nowacka razem z Koalicją Obywatelską (materiał programu "Polska i Świat" z 6 września)tvn24
wideo 2/35

Nowe "Schetynówki", Orliki i walka ze smogiem - to elementy "sześciopaku" Koalicji Obywatelskiej. Propozycje będą ogłoszone dzisiaj, na konwencji Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. Specjalnymi gośćmi będą Jakub Hartwich i Adrian Glinka, znani z protestu niepełnosprawnych i ich opiekunów w Sejmie.

"Sześciopak" - jak mówił szef Platformy Grzegorz Schetyna - to propozycje, które mają być "kamieniami milowymi" w kampanii samorządowej.

Propozycje Koalicji Obywatelskiej

Według informacji tvn24.pl, w skład "sześciopaku" wchodzą zapowiedzi walki ze smogiem, zakończenia "chaosu w edukacji", a także budowa "orlików" i "Schetynówek", czyli dróg lokalnych, których sieć rozwijał lider PO Grzegorz Schetyna jako szef MSWiA.

"Sześciopak" zawiera też propozycje wsparcia dla seniorów, polegające na budowie domów opieki i stworzeniu specjalnej linii telefonicznej.

Kolejny zapis pakietu autorstwa Koalicji Obywatelskiej dotyczy wprowadzenia darmowego transportu dla uczniów.

Ostatni z punktów, to "jeden gospodarz regionu". - Koniec z dwugłosem wojewodów i marszałków województw. Samorząd jedynym gospodarzem - wyjaśnia jeden z naszych rozmówców z PO.

- Propozycje z "sześciopaku" muszą być krótkie i ogólne, ale mają rozwinięcie w programie - dodaje polityk z władz Platformy, który pragnie zachować anonimowość.

Mówi, że w przeciwieństwie do PiS, Koalicja Obywatelska nie będzie prezentować zbyt wielu obietnic. - To by groziło utratą wiarygodności - wyjaśnia.

Tak zwany sześciopak propozycji wyborczych ma być odpowiedzią na "piątkę Morawieckiego", o której szef rządu mówił podczas zjazdu wyborczego Zjednoczonej Prawicy w ubiegłą niedzielę.

Specjalni goście na konwencji

Według informacji tvn24.pl obok utrzymywanego w tajemnicy przez sztabowców PO i Nowoczesnej "sześciopaku" niespodzianką podczas konwencji mają być dwaj specjalni goście - Jakub Hartwich i Adrian Glinka. Niepełnosprawni - znani z protestu w Sejmie - będą w gronie osób, które zabiorą głos.

Hartwich w rozmowie z tvn24.pl potwierdził, że będzie przemawiał. Nie chciał jednak zdradzać szczegółów. - Wszystko się wyjaśni na konwencji - dodał.

Kilkanaście wystąpień

Scenariusz dzisiejszego zjazdu obejmuje w sumie kilkanaście wystąpień, w tym liderów PO i Nowoczesnej: Grzegorza Schetyny i Katarzyny Lubnauer, a także niektórych kandydatów na prezydentów miast, m.in. Rafała Trzaskowskiego (Warszawa), Jarosława Wałęsy (Gdańsk), Jacka Sutryka (Wrocław) oraz ubiegających się o reelekcję obecnych prezydentów: Poznania - Jacka Jaśkowiaka i Białegostoku - Tadeusza Truskolaskiego.

Głos zabrać ma także Barbara Nowacka, liderka lewicowej Inicjatywy Polska, która w ostatnich dniach postanowiła wspólnie z PO i Nowoczesną wystartować w wyborach do sejmików województw.

Autor: Grzegorz Łakomski//plw / Źródło: tvn24.pl