"Konkretne propozycje" i hasło wyborcze. Konwencja Koalicji Obywatelskiej

Polska

W Warszawie w południe rozpoczęła się konwencja Koalicji Obywatelskiejtvn24
wideo 2/35

Chcę, aby polityka stała się sztuką porozumiewania, a nie wiecznej wojny. Polska to wielka rzecz, Rzeczypospolita to wielka sprawa - powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska w piątek na konwencji programowej Koalicji Obywatelskiej. Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna zapewniał, że program jego ugrupowania na wybory jest "pełen konkretnych propozycji, które uczynią życie Polek i Polaków lepszym". Zaprezentowane zostało także hasło wyborcze koalicji: "Jutro może być lepsze".

PRZECZYTAJ PROGRAM KOALICJI OBYWATELSKIEJ

W Warszawie w południe rozpoczęła się konwencja Koalicji Obywatelskiej, podczas której kandydatka na premiera Małgorzata Kidawa-Błońska przedstawiła program swej formacji. Jako pierwszy głos zabrał Grzegorz Schetyna.

Program "pełen konkretnych propozycji"

Lider PO zaznaczył, że program Koalicji Obywatelskiej jest "pełen konkretnych propozycji, które uczynią życie Polek i Polaków lepszym, który przedstawia plan dla Polski nie tylko na dziś, ale też na jutro i na pojutrze, który koncentruje się na tych, którzy Polskę na co dzień budują, na ludziach pracy".

Podkreślił, że program to "efekt setek spotkań z Polakami przez ostatnie cztery lata" napisany przez "dziesiątki ekspertów, specjalistów, praktyków i zwykłych ludzi".

- Przed nami pięć tygodni najważniejszej pracy naszego życia, ale ruszamy do niej z wielką nadzieją, wszyscy wierzymy w zwycięstwo - powiedział Schetyna.

Piątkowe wydarzenie prowadzi dziennikarz sportowy, jedynka listy KO w Łodzi Tomasz Zimoch. Program, który w piątek zaprezentowała Kidawa-Błońska, zatytułowany jest "Twoja Polska".

Schetyna: program Koalicji Obywatelskiej pełen konkretnych propozycji, które uczynią życie Polaków lepszym tvn24

"Aby polityka stała się sztuką porozumiewania, a nie wiecznej wojny"

Na wstępie piątkowego wystąpienia Kidawa-Błońska dziękowała Schetynie za nominację i wskazanie jako kandydatki na premiera. - Staję dzisiaj przed wami pełna pokory, bo Polska to wielka rzecz. Rzeczypospolita to wielka sprawa, a ja znalazłam się w polityce, tak jak wy, bo kocham Polskę - mówiła.

Jak mówiła, ubiega się o urząd premiera, bo chce "zmienić polską politykę". - Chcę, żeby politycy przestali zaciskać pięści i potrafili podać sobie otwarte dłonie. Chcę, żeby nauczyli się ze sobą rozmawiać, chcę, żeby przestali zarażać nienawiścią wszystkich dookoła, żeby wreszcie Polacy mogli spokojnie spędzić święta przy swoich stołach i rozmawiać bez kłótni - powiedziała Kidawa-Błońska.

Jak dodała, "chcę także, aby polityka stała się sztuką porozumiewania, a nie wiecznej wojny". - Chcę nowej, jasnej, uśmiechniętej Polski - oświadczyła.

"Nikt nam nie wmówi, że nienawiść to normalność"

- Jeśli mnie wesprzecie, jeśli razem ze mną jesteście w stanie powiedzieć: dość, jeśli zrobimy to wszyscy, bez względu na podziały, to nikt nam nie wmówi, że nienawiść to normalność. Odmienimy Polskę - podkreśliła Kidawa-Błońska.

W trakcie wystąpienia zwróciła się do premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, wskazując, że nie jest tak różowo "jak w waszych spotach reklamowych". - Nie wystarczy w programach telewizyjnych pokazywać, że wszystko wygląda wspaniale. Polski nie naprawia się w telewizji, tylko tam, gdzie jest prawdziwe życie, tam, gdzie są prawdziwe problemy. Znajdźcie wreszcie czas i zejdźcie na ziemię. Wyjdźcie z limuzyn, wyjdźcie zza ochroniarzy i posłuchajcie co mówią ludzie - zaapelowała Kidawa-Błońska.

Kidawa-Błońska: chcę, aby polityka stała się sztuką porozumiewania, a nie wiecznej wojnytvn24

Najważniejsze punkty programu Koalicji Obywatelskiej według Kidawy-Błońskiej

Małgorzata Kidawa-Błońska zapewniła, że "to, co zostało ludziom dane, nie zostanie im zabrane". Kandydatka Koalicji Obywatelskiej na premiera wymieniła najważniejsze punkty programu:

:: naprawa służby zdrowia, w tym wprowadzenie maksimum 21 dni oczekiwania do lekarza specjalisty, 60 minut oczekiwania na lekarza w nagłych wypadkach, przywrócenie nocnych dyżurów na SOR-ach, zmniejszenie umieralności na raka;

:: "mądra, otwarta szkoła";

:: podwyższenie płac, "przywrócenie godności ludzi pracujących", zrównanie płac kobiet i mężczyzn na takich samych stanowiskach;

:: ochrona środowiska, w tym zatrzymanie wycinki lasów, walka ze smogiem, zastopowanie przywozu śmieci do Polski i importu węgla z Rosji;

:: prawa obywatelskie, w tym związki partnerskie prawa kobiet, osób z niepełnosprawnościami, mniejszości;

:: uzupełniony pakiet dla seniorów: dla seniorów aktywnych "damy premię emerytalną w wysokości nawet 20 tysięcy złotych, a także zwolnienie emerytury z PIT dla tych, którzy pracują"; dla mniej sprawnych "czeku opiekuńczy, który pomoże sfinansować opiekę nad seniorem" w kwocie do wysokości połowy najniższego wynagrodzenia, czyli do ponad tysiąca złotych.

:: walka z przemocą domową i seksualną: konsekwentne ściganiu sprawców i ochrona ofiar, alimenty "realnie ściągane przez aparat państwa, tak jak zaległe podatki";

:: dwumiesięczny płatny urlop "tacierzyński";

:: dostęp do bezpłatnej procedury in vitro;

:: prawo do bezpłatnego znieczulenia przy porodzie;

:: darmowy internet dla młodzieży do 24. roku życia;

:: pomoc przedsiębiorcom: jasne i przejrzyste prawo podatkowe promujące rozwój firm;

:: kultura rozumiana jako element rozwoju społeczeństwa, w tym prawo do twórczego eksperymentu, brak cenzury, przejrzystość konkursów i przyznawania środków finansowych, bogaty system stypendialny, ograniczony wpływ urzędników na instytucje kultury i na artystów, przywrócenie 50 procent kosztu uzyskania przychodu dla twórców;

:: naprawa mediów publicznych, "aby naprawdę były publiczne", likwidacja abonamentu.

"Program ludzkich spraw"

Kidawa-Błońska zaznaczyła, że program Koalicji Obywatelskiej nie jest pisany przeciwko komuś. - To jest program ludzkich spraw - mówiła.

- Marzy mi się Polska, w której nikomu nie trzeba będzie przypominać, co to jest honor, zdrowy rozsądek, odpowiedzialność, dobre wychowanie i panowanie nad emocjami. Chcę, żeby w przyszłym parlamencie posłowie wszystkim opcji potrafili usiąść razem i wypracowywać rozwiązania - zaznaczyła.

- Wierzę, że wspólnie odwrócimy zły bieg wydarzeń, mamy już pomysł, plan, mamy determinację i mamy nadzieję, że razem stworzymy lepsze jutro. Możemy to wybrać już w październiku, może to być już 13 października - powiedziała. - 13 października zmienimy Polskę, a wtedy wszystkich nas Polaków czeka naprawdę lepsze jutro, bo jutro może być lepsze - dodała.

Gasiuk-Pihowicz o celach PO-KO w dziedzinie prawa

Występująca następnie posłanka PO-KO Kamila Gasiuk-Pihowicz podkreśliła, że każda władza musi przestrzegać konstytucji. - A każdy, kto ją łamie, musi ponieść odpowiedzialność - oświadczyła.

W jej ocenie, przez ostatnie cztery lata przez Polskę przeszedł "huragan prawny", który "zniszczył Trybunał Konstytucyjny, zniszczył niezależność polskiego wymiaru sprawiedliwości, zniszczył niezależność prokuratury". - Naruszył prawa wszystkich nas, które są zapisane w konstytucji - mówiła Gasiuk-Pihowicz.

Wymieniła trzy cele w sferze prawnej:

:: cel pierwszy - akt odnowy demokracji, ma to być "zbiór ustaw, który usunie wszystkie naruszenia konstytucji, który usunie wszystkie naruszenia naszych praw i wolności zapisanych w konstytucji";

:: cel drugi - zatrzymanie nadprodukcji prawa, usuwanie zbędnych przepisów prawnych, dlatego "wprowadzimy prostą zasadę znaną w Kanadzie 'one-in, two-out', czyli jeżeli wprowadzamy jeden przepis prawny, to dwa zbędne przepisy prawne muszą z tego systemu prawnego zostać wyrzucone;

:: cel trzeci - równość wobec prawa, w tym rozdział stanowiska prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości, odpolitycznienie i uniezależnienie polskiej prokuratury.

Gasiuk-Pihowicz: nasz cel numer jeden - wprowadzenie aktu odnowy demokracjitvn24

Propozycje Koalicji Obywatelskiej w obszarze ochrony środowiska

Podczas konwencji głos zabrały inne kandydatki KO do Sejmu. Małgorzata Tracz z Zielonych ("dwójka" listy KO we Wrocławiu) omówiła propozycje w obszarze ochrony środowiska.

Zapowiedziała, że jeśli Koalicja Obywatelska wygra październikowe wybory parlamentarne, realizowane będą:

:: inwestycje w "czystą i tanią energię z słońca i wiatru";

:: ochrona polskich rzek, lasów i jezior, "cała Puszcza Białowieska stanie się parkiem narodowym";

:: termomodernizacja budynków mieszkalnych;

:: likwidacja pieców węglowych, tzw. kopciuchów;

:: zakaz importu śmieci do Polski;

:: racjonalna gospodarka odpadami;

:: kaucja na opakowania szklane i plastikowe

:: walka o prawa zwierząt.

Propozycje dla seniorów

Marzena Okła-Drewnowicz (PO) zaprezentowała propozycje dla seniorów. Zaznaczyła, że "13. emerytura" nie powinna być "kaprysem władzy i narzędziem nacisku przed wyborami".

Propozycje dla seniorów, to:

:: 13. emerytura zagwarantowana ustawowo co roku;

:: premia emerytalna, od 10 do 20 tys. zł - "seniorzy za długie lata pracy staną się współwłaścicielami spółek Skarbu Państwa, ich konta emerytalne zostaną zasilone pakietami akcji;

:: wprowadzenie czeków opiekuńczych - czyli co miesiąc nawet ponad tysiąc złotych, aby pomóc w zorganizowaniu opieki nad seniorami w miejscu zamieszkania;

:: nowy system orzecznictwa w sprawie stopni niesamodzielności, "wtedy będziemy wiedzieć, w jakim stopniu, jakiej osobie i jak pomagać";

:: utworzenie nowego zawodu - asystent seniora;

:: wprowadzenie płatnych urlopów wytchnieniowych dla opiekunów osób niesamodzielnych, "czyli minimum 14 dni, by nabrać siły i odpocząć, by dalej móc opiekować się swoją bliską osobą niesamodzielną".

Autor: kb//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: