Polska

Kosiniak-Kamysz: PiS jest silny w gębie, zwarty przy żłobie i gotowy do ucieczki

Polska

[object Object]
Władysław Kosiniak-Kamysz na konwencji Koalicji Europejskiej w Poznaniutvn24
wideo 2/35

Ostatnie lata pokazują w Polsce zawłaszczanie państwa oraz butę i arogancję władzy, a ostatnie dni wskazują na upadek dialogu społecznego i wykluczenie partnerów społecznych z dyskusji - mówił podczas sobotniej konwencji Koalicji Europejskiej w Poznaniu lider Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz.

ZOBACZ WYSTĄPIENIE GRZEGORZA SCHETYNY

Władysław Kosiniak-Kamysz mówił, że wybory do Parlamentu Europejskiego de facto będą pierwszą turą wyborów parlamentarnych. - Jeżeli będzie sygnał, jeżeli damy wiarę i nadzieję w to, że potrafimy wygrywać, że potrafimy się zjednoczyć, że potrafimy przekonać do nas naszych rodaków, że dajemy im otuchę i nadzieję, to wygramy wybory parlamentarne i zmienimy Polskę - powiedział lider PSL.

Podkreślił, że Koalicja Europejska ma w Wielkopolsce silną listę i z trzeciego miejsca startuje europoseł PSL z tego regionu Andrzej Grzyb.

- Będzie bronił wartości, tych wartości chrześcijańskich, wartości cywilizacji europejskiej, wartości szacunku dla każdego człowieka, to jest ta nasza kotwica konserwatywna, kotwica chadecka tu w Wielkopolsce, a PSL jest tą kotwicą - konserwatywną, chadecką, centrową w Koalicji Europejskiej - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Przekonywał, że ostatnie lata pokazują w Polsce zawłaszczanie państwa oraz butę i arogancję władzy, a ostatnie dni wskazują na upadek dialogu społecznego i wykluczenie partnerów społecznych z dyskusji.

"Szydło spływała Dunajcem, dziś chce spłynąć do Brukseli"

Lider PSL mówił, że obecny obóz rządzący jest głuchy na problemy Polaków. Wskazywał, że PiS często "mówi o swojej sile, o tym, że są silni, zwarci i gotowi". - Są silni w gębie, zwarci przy żłobie i gotowi do ucieczki, do ucieczki przed problemami Polaków - powiedział Kosiniak-Kamysz.

- Jak był problem z niepełnosprawnymi, to pani premier (Beata - red.) Szydło spływała Dunajcem, dziś chce spłynąć do Brukseli - dodał.

"Cel - pokazać jak należy rządzić"

Podkreślił jednocześnie, że krytyka nie wystarczy i trzeba pokazać alternatywę, że Polska może być inaczej zarządzana. - To jest też cel Koalicji Europejskiej - pokazać, jak należy rządzić, jak należy zmieniać państwo na lepsze - powiedział lider PSL.

Mówił, że trzeba przywrócić dialog społeczny, wzmocnić pozycję Rady Dialogu Społecznego, a każda ustawa powinna podlegać prawdziwym konsultacjom.

Wskazywał też, jak istotne jest dbanie o zdrowie Polaków, dlatego - jak zapowiedział - zostanie wprowadzony europejski program walki z chorobami nowotworowymi.

Kosiniak-Kamysz żądał także od rządu zabezpieczenia środków na straty spowodowane przez suszę, "jakiej jeszcze nigdy w kwietniu w Polsce nie widziano".

Deklaracja programowa

Hasłem wyborczym KE jest "Przyszłość Polski. Wielki wybór". Liderzy Koalicji podpisali też 10-punktową deklarację programową, w której znalazły się takie postulaty, jak: zapewnienie takich samych standardów dotyczących praw, wolności, poziomu życia jak w Europie Zachodniej, ponadto: poprawa jakości żywności oraz wyrównywanie szans w rolnictwie, dysponowanie funduszami europejskimi przez obywateli i samorządy, wyrównywanie poziomów życia Europejczyków, programy dla ludzi młodych czy poprawa jakości powietrza. Koalicja Europejska chce także, "aby Polska na powrót stała się jednym z liderów UE".

Autor: js//plw / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości