Polska

Kontrole NIK w dziesięciu komendach policji. W związku z wizytami Zielińskiego

Polska

[object Object]
Kontrole NIK w podlaskich komendach policji. W związku z wizytami Zielińskiegotvn24
wideo 2/8

Najwyższa Izba Kontroli sprawdzi dziesięć komend policji w województwie podlaskim. Wnioskowała o to posłanka PO Bożena Kamińska, która otrzymała anonimowe sygnały od tamtejszych policjantów skarżących się na działania wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Jarosława Zielińskiego.

- Wniosek pani Kamińskiej jest dla nas bardzo użyteczny. Podał konkretne sytuacje, które wymagają sprawdzenia. Uzupełniliśmy kontrolę, którą wcześniej planowaliśmy - przekazał prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski w rozmowie z reporterką TVN24.

Posłanka wniosła o kontrolę

Parlamentarzystka Platformy Obywatelskiej wnioskowała na początku grudnia 2018 roku do NIK o przeprowadzenie "kontroli doraźnej i sprawdzenie pod względem legalności, celowości, gospodarności i rzetelności działań Podlaskiej Policji, w szczególności Komendy Wojewódzkiej w Białymstoku (…) w zakresie decyzji i poleceń wydawanych przez kierownictwo Policji w związku z wizytami Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosława Zielińskiego na terenie działania poszczególnych Komend Policji".

Kamińska zwróciła się również o kontrolę w zakresie "czynności podejmowanych przez funkcjonariuszy Policji w związku z wizytami Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosława Zielińskiego na terenie działania poszczególnych Komend Policji".

ZOBACZ PISMO POSŁANKI KAMIŃSKIEJ DO NIK >

"Mają dość być pogardzani i traktowani zgodnie z potrzebami politycznymi wiceministra"

Parlamentarzystka Platformy Obywatelskiej ujawniła w listopadzie 2018 roku w Sejmie serię anonimów od podlaskich policjantów.

Podczas posiedzenia 9 listopada relacjonowała, że suwalscy policjanci zwrócili się do niej z prośbą o interwencję. - Opisali sytuację w Miejskiej Komendzie Policji w Suwałkach - tłumaczyła. Jak dodała, policjanci zadali "wiele pytań".

- Piszą, że mają dość być pogardzani i traktowani zgodnie z potrzebami politycznymi wiceministra, pana Jarosława Zielińskiego - powiedziała posłanka.

- Dlaczego i z jakiego powodu jeden z patroli policji w Suwałkach od blisko dwóch lat pilnuje całą dobę posesji pana wiceministra Jarosława Zielińskiego? Z jakiego powodu miejscowi policjanci przebierają się w garnitury, zakładają okulary i udają, że są Służbą Ochrony Państwa podczas uroczystości, w których bierze udział pan wiceminister Zieliński? - dopytywała.

Posłanka pytała również o księdza, który - jak wynika z jej informacji - został zatrudniony w jednej z suwalskich komend i był wożony po Polsce służbowym samochodem przez kierowcę komendanta. - Jaką pracę wykonuje ksiądz, który został zatrudniony w komendzie i nie przychodzi do pracy? - dopytywała Bożena Kamińska.

Policjanci z Suwałk skarżą się na służbę u ministra Zielińskiego
Policjanci z Suwałk skarżą się na służbę u ministra Zielińskiegotvn24

Reporterka TVN24 próbowała uzyskać komentarz wiceministra Zielińskiego w sprawie kontroli NIK w podlaskich komendach, ale nie odpowiedział on na zadane pytanie.

Autor: ads//now / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości