Kontrola w ministerstwie edukacji po naszym tekście. Czy dzieci mogą liczyć na pomoc psychologiczną?

Autor:
Justyna
Suchecka
Źródło:
tvn24.pl
Minister Czarnek zapowiada wsparcie psychologiczne dla uczniów
Minister Czarnek zapowiada wsparcie psychologiczne dla uczniów
wideo 2/5
Minister Czarnek zapowiada wsparcie psychologiczne dla uczniów

Posłanki Koalicji Obywatelskiej Krystyna Szumilas, Kinga Gajewska i Barbara Nowacka przeprowadziły w Ministerstwie Edukacji I Nauki kontrolę poselską w związku z zapowiadaną przez ministra Przemysława Czarnka pomocą psychologiczną. "Czy pieniądze trafiły do uczniów i szkół? Nie - pieniądze trafiły do UKSW na badania" - komentowała Gajewska.

Pomoc psychologiczna dla uczniów miała być jednym z filarów wsparcia dzieci i młodzieży po długotrwałej nauce zdalnej spowodowanej pandemią. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek po raz pierwszy działania w tym zakresie zapowiedział już w styczniu 2021 roku.

22 października w tvn24.pl opublikowaliśmy tekst na temat projektu. Poinformowaliśmy w nim, że Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki przeprowadza w wybranych szkołach badania, które mają sprawdzić między innymi, jak uczniowie i nauczyciele radzą sobie ze stresem i jak czują się po zdalnym nauczaniu. Opisaliśmy pytania, które zaniepokoiły ankietowanych - dotyczyły m.in. wiary, używek i oceny programu 500 Plus.

Jak poinformowała na Twitterze była minister edukacji, a dziś posłanka Koalicji Obywatelskiej Krystyna Szumilas, to właśnie ten artykuł był inspiracją do przeprowadzenia kontroli poselskiej w resorcie. Doszło do niej w środę - 3 listopada, a przeprowadziły ją, oprócz Szumilas, posłanki Kinga Gajewska oraz Barbara Nowacka.

Trwają badania

- Otrzymałyśmy szereg dokumentów i ustaliłyśmy z pracownikami ministerstwa, że kontrola będzie kontynuowana, ponieważ w trakcie kontroli narodziło się wiele dodatkowych pytań - mówi tvn24.pl Szumilas. I podaje przykład: - Chciałybyśmy się na przykład dowiedzieć, czy uczniowie mogą już skorzystać ze 100 tysięcy godzin pomocy psychologicznej, którą obiecał im minister. Bo najbardziej interesuje nas, czy pomoc już dotarła bezpośrednio do uczniów, a póki co wiemy, że w ramach 15 milionów złotych, które powinny być wydatkowane do końca roku zlecono badania, która mają się też zakończyć w grudniu.

Posłanka Gajewska posumowała kontrolę na Twitterze: "Kontrolowałyśmy dziś wydatek 15 mln zł na pomoc psychologiczną, którą zapowiedział minister Czarnek. Czy pieniądze trafiły do uczniów i szkół? Nie-pieniądze trafiły do UKSW na badania".

Czego chcą się dowiedzieć?

Posłanki zawnioskowały do ministerstwa o przekazanie informacji m.in. na temat instytucji i uczelni, które realizują projekt dla ministerstwa oraz sposobu ich wyboru. Zażądały listy ekspertów, którzy przygotowują szkolenia i materiały dotyczące pomocy psychologicznej, a także szczegółowego harmonogramu działań podjętych w tym zakresie przez ministerstwo.

W ubiegłym tygodniu dzięki podobnej kontroli poselskiej udało się ustalić, kto pracuje nad podstawami programowymi nowego przedmiotu Historia i Teraźniejszość. Ministerstwo wcześniej nie podawało nazwisk.

Historia i teraźniejszość w polskich szkołach już od września
Historia i teraźniejszość w polskich szkołach już od wrześniaTVN24

19 października minister Czarnek na konferencji prasowej powiedział, że szczegóły na temat nowych lekcji przedstawi w ciągu dwóch tygodni - mijają dziś - 3 listopada. W międzyczasie redakcji tvn24.pl udało się ustalić, że jednym z wariantów branych pod uwagę w MEiN jest zastąpienie HiT-em lekcji wiedzy o społeczeństwie.

Autor:Justyna Suchecka

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Kinga Gajewska

Pozostałe wiadomości