Polska

Szef policji ws. kontroli dziennikarzy: jeżeli było przestępstwo, będę wnioskował o ściganie

Polska

Szef policji ws. kontroli dziennikarzy: jeżeli było przestępstwo, będę wnioskował o ściganie
tvn24Komendant główny policji o podsłuchiwaniu dziennikarzy

Komendant główny policji insp. Zbigniew Maj zapewnił w środę, że jeśli będzie miał dowody potwierdzające popełnianie przestępstw przez obecnych lub byłych policjantów, to będzie wnosił o ich ściganie. Odniósł się w ten sposób do informacji, że warszawski prokurator okręgowy zwrócił się do niego o kopię raportu z audytu prowadzonego ws. czynności podejmowanych przez policję związku z tzw. aferą podsłuchową i kontroli operacyjnej dziennikarzy.

Pod koniec ubiegłego roku nowy komendant główny policji insp. Zbigniew Maj powołał grupę, która ma sprawdzić, czy funkcjonariusze Biura Spraw Wewnętrznych KGP, czyli tzw. policji w policji, podsłuchiwali dziennikarzy w związku z tzw. aferą taśmową.

Ze wspomnianego audytu wynika m.in., że w KGP działały dwie grupy, które zajmowały się sprawą "afery taśmowej".

"Były stosowane formy pracy policji"

W środę po południu insp. Maj powiedział na konferencji prasowej, że z audytu wynika, iż wobec dziennikarzy i ich rodzin "były stosowane formy pracy policji". Dopytywany, co to dokładnie oznacza, komendant wyjaśnił, że były stosowane czynności operacyjne, przez które rozumie się cały wachlarz działań – od pobierania billingów danych adresowych poprzez sprawdzanie kontaktów. - Nie wykluczam kontroli korespondencji – dodał.

Insp. Maj nie chciał podać więcej szczegółów ze względu na poufność raportu.

Pytany, czy jest obecnie dostęp do wszystkich materiałów z prowadzonych czynności, komendant powiedział, że - zgodnie z przepisami, które mówią, że materiał uzyskany w ramach kontroli korespondencji musi być zniszczony, jeśli nie trafi do postępowania przygotowawczego – już ich nie ma.

Jak poinformował, nie otrzymał jeszcze z prokuratury pisma w sprawie kopii raportu z audytu. Dodał, że odniesie się do niego po zapoznaniu z nim. - Mogę zapewnić jako komendant główny policji, że jeżeli będę miał jakieś dowody potwierdzające, że któryś z moich obecnych policjantów lub funkcjonariuszy na emeryturze popełnił przestępstwo lub przekroczył uprawnienia, to będę wnioskował o ściganie – zaznaczył.

CZYTAJ TEŻ: Szef policji dla tvn24.pl: Były czynności operacyjne wobec dziennikarzy i ich rodzin

Kopia raportu do analizy prokuratury

Przemysław Nowak, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie poinformował, że prokurator okręgowy zwrócił się w środę do komendanta głównego policji o kopię raportu z audytu.

Rzecznik przekazał, że kopia raportu, uzyskana przez prokuraturę od policji, zostanie poddana analizie karnoprawnej "celem ustalenia, czy zachodzą przesłanki do podjęcia na nowo zakończonego postępowania albo wdrożenia odrębnego postępowania przygotowawczego". Chodzi o postępowanie sprawdzające prowadzone przez prokuraturę m.in. po publikacji "Gazety Wyborczej", która w lutym 2015 r. pisała, że tajna grupa utworzona latem 2014 r. badała, czy za "aferą podsłuchową" stoją byli szefowie ABW, SKW i BOR oraz urzędujący szef CBA.

Według "GW" ówczesny szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz miał ich podejrzewać o spisek i nadzorować grupę, w której mieli być policjanci z Biura Spraw Wewnętrznych KGP oraz oficerowie SKW. "GW" twierdziła, że m.in. wystąpili oni do sądu o zgodę na podsłuchy "numerów nieznanych", tzw. NN - mimo że było im wiadomo, iż należą do generałów służb.

Sam Sienkiewicz zaprzeczał, że powołał taką grupę i ją nadzorował. Warszawska prokuratura okręgowa odmówiła podjęcia w tej sprawie śledztwa. - W toku postępowania prokurator weryfikował i sprawdzał fakty wskazane w ww. materiałach prasowych. Głównym celem tych czynności było ustalenie, czy rzeczywiście funkcjonowała specjalna grupa funkcjonariuszy BSW KGP i SKW podejmująca czynności operacyjno-rozpoznawcze wobec m.in. szefa CBA i byłych szefów 3 innych służb - podkreślił w środę Nowak. Wskazał, że prokuratura zwróciła się już wtedy do Komendy Głównej Policji i Służby Kontrwywiadu Wojskowego, a nadto do wszystkich służb i instytucji, które mogły uczestniczyć w procedurze wnioskowania i uzyskiwania zgody na kontrolę operacyjną, w tym do BOR, ABW, CBŚP, Prokuratury Generalnej, NPW, KSP i MSW. - Uzyskane odpowiedzi mają charakter niejawny. Z powyższych odpowiedzi, jak również z pozostałego materiału zgromadzonego w toku postępowania sprawdzającego nie wynikało, aby popełniony został czyn polegający na podejmowaniu przez funkcjonariuszy BSW KGP i SKW czynności operacyjno-rozpoznawczych wobec Szefa CBA i byłych szefów 3 innych służb - dodał Nowak, uzasadniając odmowę wszczęcia śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy BSW KGP oraz SKW.

"Grupy specjalne" w policji

Z audytu prowadzonego na polecenie nowego szefa policji, wynika m.in., że pierwsza grupa działająca w KGP powołana została w czerwcu 2014 r., a jej zadaniem było wsparcie Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w prowadzonym śledztwie dotyczącym nagrywania funkcjonariuszy publicznych w warszawskich restauracjach.

Druga "grupa specjalna" powołana została niespełna miesiąc później - w lipcu 2014 roku; w jej skład weszli tylko funkcjonariusze Biura Spraw Wewnętrznych. Miała ona za zadanie "ustalenie ewentualnego udziału funkcjonariuszy organów ścigania w rozpowszechnianiu nagrań ze spotkań funkcjonariuszy publicznych w warszawskich restauracjach".

Z audytu wynika, że w zainteresowaniu policjantów pojawiali się dziennikarze i ich rodziny; przeprowadzić miano kilkadziesiąt kontroli operacyjnych wobec NN osób.

"Czynności kontrolne za względu na dużą ilość zgromadzonej dokumentacji jeszcze trwają. W chwili obecnej ustalenia zespołu kontrolnego doprowadziły do wszczęcia postępowań dyscyplinarnych wobec 7 funkcjonariuszy, w przypadku kolejnych kilku osób zarzuty się przedawniły. W obu grupach pracowało 29 funkcjonariuszy. Komendant Główny Policji podjął decyzję o zmianie całego kierownictwa Biura Spraw Wewnętrznych" - poinformowały policja i MSWiA.

Błaszczak: jest gotowa pierwsza część raportu

W środę szef MSWiA Mariusz Błaszczak, pytany o audyt, odpowiedział, że w polu zainteresowania policyjnych specgrup byli dziennikarze. - Jest gotowa pierwsza cześć raportu. Prace jeszcze trwają - powiedział.

We wrześniu 2015 r. Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga sformułowała akt oskarżenia w sprawie tzw. afery podsłuchowej, który objął cztery osoby: biznesmena Marka Falentę, jego współpracownika Krzysztofa Rybkę oraz kelnerów z dwóch warszawskich restauracji: Sowa i Przyjaciele oraz Amber Room - Łukasza N. i Konrada L. Według prokuratury motywy ich działania były biznesowo-finansowe.

Śledztwo trwało 15 miesięcy i dotyczyło podsłuchiwania od lipca 2013 r. kilkudziesięciu osób z kręgu polityki, biznesu oraz byłych i obecnych funkcjonariuszy publicznych. Falenta, według śledczych, miał zlecić wykonanie nagrań dwóm pracownikom restauracji - Łukaszowi N. i Konradowi L. Za takie przestępstwo grozi im i współpracującemu z nimi Rybce do dwóch lat więzienia. Falenta nie przyznaje się do zarzutów.

W "aferze taśmowej" nagrani zostali m.in. ważni politycy Platformy: b. szef MSZ i b. marszałek Sejmu Radosław Sikorski, b. wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski, b. minister transportu Sławomir Nowak, b. minister sportu i b. sekretarz generalny PO Andrzej Biernat, b. minister zdrowia Bartosz Arłukowicz i b. minister skarbu Włodzimierz Karpiński, b. wicepremier i minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska, b. szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz.

Autor: ts//tka / Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości