Prezydent powołał dwóch ministrów konstytucyjnych

TVN24 | Polska

Autor:
tmw//now
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Prezydent powołał Konrada Szymańskiego na ministra do spraw Unii Europejskiej TVN24
wideo 2/43
TVN24Prezydent powołał Konrada Szymańskiego na ministra do spraw Unii Europejskiej

Dotychczasowi członkowie Rady Ministrów: Konrad Szymański i Michał Woś zostali powołani przez prezydenta Andrzeja Dudę na ministrów konstytucyjnych. Szymański objął tekę ministra do spraw Unii Europejskiej, a Woś - ministra środowiska.

Zmian w rządzie prezydent dokonał na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego. Konrad Szymański i Michał Woś znaleźli się wśród kandydatów na ministrów konstytucyjnych w składzie ogłoszonym przez Morawieckiego 8 listopada ubiegłego roku. Dotychczas formalnie byli ministrami - członkami Rady Ministrów.

Zmiany te zostały ogłoszone w momencie prezentacji obecnego rządu, ale by ministrowie Woś i Szymański - którzy w momencie powołania rządu otrzymali tymczasowo tylko funkcje ministrów-członków Rady Ministrów - mogli objąć swoje docelowe urzędy, potrzebne były zmiany w ustawie o działach administracji rządowej.

Objęcie poszczególnych resortów było możliwe dopiero po wejściu w życie nowelizacji. Poselski projekt zmian w ustawie o działach administracji rządowej i kliku innych trafił do Sejmu 15 stycznia. Przyjętą przez parlament ustawę w nowym brzmieniu prezydent podpisał 19 lutego. Nowelizacja została opublikowana dwa dni później, a w życie weszła 29 lutego.

CZYTAJ RAPORT TVN24.PL: NOWY RZĄD MATEUSZA MORAWIECKIEGO >>>

Prezydent: to istotne zmiany w rządzie

- Bardzo cieszę się, że dzisiejszym aktem jakby sankcjonujemy te zmiany, które tak naprawdę od dawna były przeprowadzane stopniowo - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim. Zwracając się do ministrów, zaznaczył, że teoretycznie wydawałoby się, że jest to niewielka zmiana, "bo w istotnym stopniu realizowali te funkcje, funkcjonowali jako ministrowie, pracują już od dawna w rządzie". - Ale mimo wszystko zmiany istotne - dodał.

Podkreślił, że powstanie w rządzie specjalnego urzędu ministra do spraw europejskich pokazuje jak ważne są te kwestie dla obecnego rządu i państwa. Duda zaznaczył, że Szymański zajmuje się sprawami europejskimi od początku rządów PiS i jest specjalistą w tym zakresie.

Prezydent powołał Konrada Szymańskiego na ministra do spraw Unii Europejskiej TVN24

- To jest ważne, żeby w uporządkowany sposób sprawy Rzeczypospolitej, a przede wszystkim sprawy ważne dla naszych obywateli i dla naszego państwa były prowadzone - powiedział prezydent.

W obecnym rządzie premiera Mateusza Morawieckiego, który powstał w nowej kadencji parlamentarnej, z dawnego Ministerstwa Środowiska wyodrębniono dział "klimat" - powstał osobny resort poświęcony temu obszarowi. Ponadto polityka europejska została wyłączona z MSZ i dział ten został przesunięty do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Prezydent powołał Michała Wosia na ministra środowiskaTVN24

Autor:tmw//now

Źródło: PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: