Polska

Konkurs Wieniawskiego rozstrzygnięty. "Nie spodziewałam się tej wygranej"

Polska

Veriko Tchumburidze zwyciężczynią Konkursu Wieniawskiego
TVN 24 PoznańZwyciężczyni podczas ogłoszenia wyników XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego

Veriko Tchumburidze została zwyciężczynią 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Wyniki konkursu ogłoszono w sobotę w Poznaniu. Jestem bardzo zaskoczona, nie spodziewałam się tej wygranej – powiedziała po ogłoszeniu zwyciężczyni.

Konkurs rozpoczął się 8 października. Jury przewodniczył wybitny skrzypek Maxim Wengerov. Finałowe przesłuchania trwały od czwartku do soboty, uczestniczyło w nich siedmioro skrzypków, w tym Polka - Maria Włoszczowska, która zajęła szóste miejsce.

Finaliści wykonywali wybrane koncerty skrzypcowe, w tym obowiązkowo jeden z koncertów Wieniawskiego, występując z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej im. T. Szeligowskiego.

Jestem bardzo zaskoczona, nie spodziewałam się tej wygranej – powiedziała po ogłoszeniu wyników zwyciężczyni 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego Veriko Tchumburidze (reprezentująca Gruzję i Turcję). - Jestem bardzo szczęśliwa, ale i zaskoczona wygraną, nie spodziewałem się jej. Gdy usłyszałam, że to ja wygrałam, nie miałam w sobie żadnych emocji. To były dwa tygodnie ciężkiej pracy, starałam się grać jak najlepiej – powiedziała dziennikarzom Tchumburidze po ogłoszeniu wyników.

"Gram to, co czuję"

W finałowym, czwartym etapie Veriko Tchumburidze wykonywała II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22 Henryka Wieniawskiego i I Koncert skrzypcowy a-moll op.77 Dymitra Szostakowicza. Jak przyznała dziennikarzom, kocha muzykę Szostakowicza, jego twórczość jest jej bardzo bliska.

- On jest bardzo głęboki, żył w tak trudnych czasach, zrozumiałych także dla mnie, bo moi rodzice żyli w Związku Radzieckim. Kiedy gram jego muzykę przed publicznością, staram się przekazać jak najlepiej moje emocje - gram to, co czuję - powiedziała. Laureatami drugiej nagrody (po 20 tys. euro) zostali Bomsori Kim (Korea Południowa) i Seiji Okamoto (Japonia). Czwartą nagrodę (10 tys. euro) zdobył Luke Hsu (USA), piątą (10 tys. euro) – Richard Lin (Tajwan/USA). Na szóstym miejscu uplasowała się Maria Włoszczowska, siódme miejsce przypadło Ryosuke Suho(Japonia). Oboje zdobyli po 5 tys. euro. W trwającym od 8 października w Poznaniu wydarzeniu brało udział 40 muzyków z całego świata, w tym dziesięcioro Polaków. W niedzielę odbędzie się Gala i Koncert Laureatów, dwa dni później Koncert Laureatów zostanie powtórzony w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.

Dyrygent: konflikt osobowości w finale

Łukasz Borowicz, który dyrygował koncertami finalistów, w rozmowie z TVN24 podkreślił, że Tchumburidze "doskonale wybrała repertuar" i zaprezentowała "absolutną werwę, absolutne emocje".

- Była rozpacz i ona doskonale rozplanowała w kadencji suspens - podkreślił. Wyjaśnił, że u Tchumburidze emocje rosły jak u Hitchocka, czyli "najpierw trzęsienie ziemi, później napięcie rośnie".

Borowicz podkreślił, że laureaci drugiego miejsca to "osoby dużo bardziej wyważone i dużo bardziej doświadczone", więc w finale doszło do "konfliktu spojrzeń na muzykę, konfliktu osobowości".

Dyrygent: w finale "konflikt spojrzeń na muzykę, konflikt osobowości"
Dyrygent: w finale "konflikt spojrzeń na muzykę, konflikt osobowości"tvn24

Wysoki poziom finalistów

Przewodniczący jury Maxim Vengerov podkreślił w rozmowie z dziennikarzami, że Konkurs Wieniawskiego był dla niego niezwykłym wydarzeniem. - Poziom uczestników finałowego etapu był bardzo wysoki, każdy z nich miał w sobie coś specjalnego. Ale niektórzy mają ten niesamowity przekaz do publiczności - silniej niż inni potrafią przekazać to, co stworzył kompozytor. Muzycy powinni być perfekcyjnymi "posłańcami" od kompozytora do słuchaczy - powiedział. - W ostatecznym rozrachunku, w konkursie takim jak ten, najistotniejszy jest artysta, stojący przed publicznością, który dzieli się swoją pasją. Wszyscy oni (uczestnicy finału - red.) są młodzi, rozwijają swoje talenty, wciąż zdobywają wiedzę. Jestem pewien, że znakomicie się rozwiną - dodał.

Kim jest zwyciężczyni?

Veriko Tchumburidze (Gruzja/Turcja) urodziła się w 1996 roku. Grę na skrzypcach rozpoczęła w wieku 4 lat. Kształciła się w Państwowym Konserwatorium w Mersinie oraz pod kierunkiem Dory Schwarzberg w wiedeńskiej Hochschule fuer Musik jako stypendystka "Young Musicians on World Stages". Zdobyła pierwsze nagrody w Konkursie Skrzypcowym "Gulden Turali" (2004), Państwowym Konkursie w Gruzji (2006) oraz VII Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Muzyków im. P. Czajkowskiego (2012). W 2013 r. otrzymała zaproszenie do udziału w kursie mistrzowskim organizowanym przez Akademię Seiji Ozawy oraz w Festiwalu Verbier w Szwajcarii, gdzie doskonaliła swoje umiejętności pod kierunkiem Any Chumachenco. Występowała jako solistka z orkiestrami symfonicznymi w Eskisehirze, Stambule, Izmirze i Bursie oraz z Brandenburską Orkiestrą Kameralną. Obecnie kontynuuje naukę w klasie Any Chumachenco w Musik Hochschule w Monachium.

Medal i tysiące euro

Zwycięzca konkursu otrzymuje złoty medal i 30 tys. euro.

Galę i Koncert Laureatów zaplanowano na niedzielę; dwa dni później Koncert Laureatów zostanie powtórzony w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.

Autor: AG/kk / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości