Koniec śledztwa smoleńskiego w 2013? Seremet: To mało prawdopodobne

Polska

Aktualizacja:
TVN24Andrzej Seremet w połowie marca jedzie do Moskwy

Prokurator generalny Andrzej Seremet w połowie marca jedzie do Moskwy. Odwiedzi rosyjską prokuraturę generalną i Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej, gdzie będzie rozmawiał o terminie zakończenia rosyjskiego śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej. - Mam nadzieję, że się o wiele więcej dowiem podczas wizyty w Moskwie - powiedział Seremet w RMF FM.

Prokurator generalny był pytany m.in. o perspektywy zakończenia polskiego śledztwa dotyczącego katastrofy Tu-154M pod Smoleńskiem. Jak ocenił, "najbardziej wiażącą okolicznością dla określenia czasu, w którym będzie trwało polskie śledztwo", jest termin zakończenia postępowania prowadzonego przez Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej, a tego terminu nie znamy.

Kiedy koniec?

Seremet dodał, że będzie starał się uzyskać informacje o "perspektywie czasowej", co - jak mówił - ma konsekwencje dla postępowania polskiej prokuratury, jak i przejęcia dowodów rzeczowych, w tym wraku tupolewa. Według prokuratora, polska prokuratura zgromadziła dwie trzecie materiałów dowodowych. Jak dodał, śledztwo z całą pewnością nie zakończy się przed 10 kwietnia 2013 r. i jest mało prawdopodobne, by stało się to do końca tego roku. Pytany, czy jest coś, co by dowodziło lub mocno uprawdopodabniało teorię o wybuchu na pokładzie samolotu, po raz kolejny powtórzył, że nie ma niczego takiego.

Zbadają skrzydło i brzozę

W czwartek Seremet poinformował, że między 17 lutego a 8 marca polski prokurator i biegli będą w Smoleńsku i Moskwie. Głównym przedmiotem ich zainteresowania ma być skrzydło polskiego tupolewa oraz brzoza, w którą uderzył samolot. Do tej pory - jak poinformowała Naczelna Prokuratura Wojskowa - w śledztwie smoleńskim przesłuchano około 1,2 tys. świadków i planowane są kolejne przesłuchania. Materiał śledztwa zamyka się w 420 tomach akt jawnych oraz 120 tomach akt niejawnych. Obecnie śledztwo jest przedłużone do 10 kwietnia tego roku.

Autor: mn\mtom\k / Źródło: RMF FM, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty: