Polska

Koniec ściągania. Na politechnice powstają e-podręczniki

Polska

Tak będą wyglądały e-podręczniki do matematyki
TVN24 ŁódźE-podręczniki mają się pojawić w roku szkolnym 2015/16

Uczeń nie będzie musiał nosić ciężkiej książki, a nauczyciel już nigdy nie będzie się martwić, że kończy się zeszyt ćwiczeń. Politechnika Łódzka opracowała wirtualne podręczniki do informatyki i matematyki.

- Wykresy są ruchome, a zadania to często krótkie filmiki. Proste animacje pozwalają pokazać matematykę w codziennym życiu - wylicza Konrad Szumigaj z Politechniki Łódzkiej. - Podręczniki będą dostępne na każdej możliwej platformie, od komputerów poprzez smartfony po e-czytniki książek. Dostęp do nich będzie możliwy w każdym miejscu dzięki internetowi - dodaje.

Jest już prototyp

Od kilku dni można na stronie Politechniki Łódzkiej zobaczyć prototyp podręcznika.

- Chcieliśmy przekazywać wiedzę w jak najbardziej atrakcyjnej formie, dlatego nie brakuje wizualizacji i interaktywnych zadań. Na razie pokazujemy schemat działania programu. Uczyć się z niego będzie można za dwa lata - zapowiada dr Jacek Stańdo, jeden z twórców podręcznika.

E-podręczniki będą wyposażone w generatory zadań, dzięki któremu nauczyciel będzie mógł wygenerować nieskończoną liczbę zadań z danego działu. - Dzięki temu zupełnie wyeliminuje problem ściągania pomiędzy uczniami. Nigdy nie trzeba będzie kupować nowych zestawów ćwiczeń - mówi Szumigaj.

Cyfrowa szkoła

Politechnika Łódzka przygotowuje elektroniczne podręczniki na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

- W ramach programu e-podręczniki mają być przygotowane do prawie wszystkich przedmiotów w szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach średnich - tłumaczy Małgorzata Szubalska z Ministerstwa Edukacji Narodowej. - Koszt przygotowania e-podręczników to prawie 50 mln złotych. Nauczyciele będą mogli z nich korzystać już w roku szkolnym 2015/16 - dodaje Szubalska.

E-podręczniki będą darmowe. O tym, czy zastąpią tradycyjne książki zadecydują poszczególne szkoły.

- Szkoły są coraz lepiej skomputeryzowane, dlatego ta forma edukacji może być bardzo interesującą alternatywą dla szkół - kwituje Małgorzata Szubalska z MEN.

Autor: BŻ/par / Źródło: TVN24 Łódź

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Łódź

Pozostałe wiadomości