TVN24 | Polska

Koniec roku szkolnego. Ponad 4,7 miliona uczniów rozpoczyna wakacje

TVN24 | Polska

Autor:
akw/adso
Źródło:
PAP
Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Poznaniu o tym jak poszło uczniów podczas testów ósmoklasistów
Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Poznaniu o tym jak poszło uczniów podczas testów ósmoklasistówTVN24
wideo 2/6
TVN24Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Poznaniu o tym jak poszło uczniów podczas testów ósmoklasistów

Dla ponad 4,7 miliona uczniów kończy się rok szkolny 2021/2022. Blisko 400 tysięcy uczniów klas pierwszych szkół podstawowych odbierze dziś swoje pierwsze świadectwa szkolne. To także zakończenie tego semestru edukacji dla uczniów z Ukrainy - od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji do polskich placówek edukacyjnych przybyło ich 285 tysięcy.

Z danych Ministerstwa Edukacji i Nauki wynika, że - według stanu na 21 czerwca - w roku szkolnym 2021/2022 we wszystkich typach szkół dla dzieci i młodzieży uczyło się 4 746 518 uczniów, w tym w szkołach podstawowych uczyło się 3 237 400 uczniów, w liceach ogólnokształcących - 661 879 uczniów, w technikach - 645 625 uczniów, w szkołach branżowych I stopnia - 201 614 uczniów.

Resort edukacji podaje, że w szkołach i placówkach oświatowych jest 285 tysięcy uczniów będących obywatelami Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego, po inwazji Rosji na Ukrainę. 41 tysięcy z nich chodzi do przedszkoli. W polskich szkołach podstawowych jest 128 tysięcy uczniów uchodźców z Ukrainy, w liceach ogólnokształcących - 12 tysięcy, w technikach - 3,2 tysiąca. W oddziałach przygotowawczych jest 38 tysięcy uczniów z Ukrainy, najwięcej w szkołach podstawowych - 30 tysięcy.

Uczniowie z Ukrainy, którzy uczą się w oddziałach przygotowawczych, zamiast świadectw szkolnych na zakończenie roku szkolnego, otrzymają zaświadczenia o uczęszczaniu do oddziału przygotowawczego.

Trudna sytuacja ukraińskich uczniów
Trudna sytuacja ukraińskich uczniówTVN24

Z kolei uczniowie kończący klasy VIII szkoły podstawowej w tym roku - inaczej niż w latach ubiegłych - razem ze świadectwami ukończenia szkoły nie otrzymają zaświadczeń o wynikach egzaminu ósmoklasisty. Jest to konsekwencja przeniesienia egzaminu z końca kwietnia na koniec maja.

Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosi 1 lipca. Tego samego dnia uczniowie będą mogli poznać swoje indywidualne wyniki za pośrednictwem ZIU (aplikacji przygotowanej na zlecenie resortu edukacji, która pozwala uczniom sprawdzać uzyskane przez siebie wyniki egzaminów państwowych). Zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty uczniowie otrzymają dopiero tydzień później - 8 lipca.

Zakończenie roku szkolnego na Podkarpaciu w Szkole Podstawowej im. św. Jana Kantego w TryńczyPAP/Darek Delmanowicz

Autor:akw/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Darek Delmanowicz

Pozostałe wiadomości