Koniec kropki nad Z

TVN24

Aktualizacja:
TVN24Koniec kropki nad Z

Od lat mieszkańcy Woli walczyli o to, by była ona Wolą Zarczycką a nie Żarczycką. Lokalne władze wystawiały dokumenty bez kropki, ale ministerialni urzędnicy woleli z kropką. Sprawę ostatecznie zakończyła Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych.

Zgodnie z decyzją MSWIA od 1 stycznia przyszłego roku wola będzie Wolą Zarczycką a nie Żarczycką. - Zwyciężył zdrowy rozsądek władz i urzędników ministerstwa. Udało się i chwała Bogu - komentuje Władysław Klimek, sołtys Woli Zarczyckiej.

Mieszkańcy nigdy nie mieli jednak wątpliwości, gdzie mieszkają: - W Woli Zarczyckiej, nigdy Żarczyckiej - mówi Stanisława Piechowska, a Katarzyna Klaudys dodaje: - W Woli Zarczyckiej; "Za" nie "Ża".

Burza o kropkę rozpętała się przez to, że w obowiązującym urzędowym wykazie nazw miejscowości z 1980 r. znalazła się Wola Żarczycka. Wtedy - jak mówi sołtys - mieszkańcy po raz pierwszy zobaczyli kropkę nad Z na tablicach drogowych.

- Ta kropka pojawiła się cichaczem. Nie wiedzieliśmy, gdzie mieszkamy, czy w Woli bez kropki, czy w Woli z kropką. Nikt nie konsultował tego z mieszkańcami ani z samorządowcami - mówi Klimek.

Historycy też przeciwko kropce

Zamęt widać też na tablicach. Część z nich informuje, że wjechało się do Woli Żarczyckiej, część wskazuje Wolę Zarczycką.

Mieszkańcy i samorządowcy postanowili z kropką walczyć. Poparli ich historycy. - [Wola Żarczycka - red.] Niezgodna z zapisami, a poza tym niezgodna z gwarą. Przecież oni jeszcze w mojej młodości mazurzyli; "cego chces jak się wysusy to sie wykrusy". Nawet trudno byłoby wymawiać "żarczycka". A co więcej, król Stefan Batory nadał tę wieś Piotrowi Zarczyckiemu, a nie Żarczyckiemu - wyjaśnia prof. Józef Półćwiartek, historyk z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych była jednak nieugięta. - W pierwszej odpowiedzi na nasz wniosek MSWiA mówiło, że był Piotr Żarczycki - informuje Klimek.

Dopiero trzecia próba się powiodła i choć ministerstwo twierdzi, że to nie urzędnik popełnił błąd, tylko błędem było to, że kropka kiedyś przestała istnieć, to zmiana będzie.

- Potoczna nazwa - przez dziesiątki lat - została jakby wdrożona do życia. I teraz z kolei dołożenie tej kropki nad literę Z spowodowałoby duże koszty [władze lokalne wydają mieszkańcom dokumenty bez kropki - red.] - mówi Jacek Sońta z MSWiA.

Źródło: tvn24