Ziobro wygrał wybory w partii. Nie miał konkurencji

Polska

tvn24Podczas ostatniego kongresu Solidarnej Polski Ziobro podsumowywał swoją pracę w resorcie sprawiedliwości [materiał z 07.10.2017 r.]

Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, został w sobotę ponownie wybrany na prezesa Solidarnej Polski - poinformował szef gabinetu politycznego w Ministerstwie Sprawiedliwości Jan Kanthak. Kadencja prezesa Solidarnej Polski potrwa cztery lata. Wiceprezesami zostali Beata Kempa i Michał Wójcik.

Kongres Solidarnej Polski odbył się w Warszawie. Minister Zbigniew Ziobro nie miał kontrkandydata. Jan Kanthak zaznaczył, że wybory wewnętrzne w partii odbywają się zgodnie ze statutem raz na cztery lata. Poza wyborem prezesa podczas kongresu odbyły się także wybory wiceprezesów Solidarnej Polski. Zostali nimi szefowa Kancelarii Premiera Beata Kempa (ponownie) i wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

W 2011 roku z PiS do Solidarnej Polski

Zbigniew Ziobro (urodzony w 1970 roku w Krakowie) jest ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym.

Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego (1994). W 2001 roku był wiceministrem sprawiedliwości, gdy na czele tego resortu stał Lech Kaczyński, był jednym z najbliższych jego współpracowników. Od 2001 roku był członkiem w Prawie i Sprawiedliwości, z listy którego został posłem. Popularność przyniosło mu członkostwo w pierwszej sejmowej komisji śledczej powołanej do zbadania afery Lwa Rywina.

Po wyborach parlamentarnych w 2011 roku Ziobro publicznie mówił o konieczności demokratyzacji PiS oraz otwarciu się partii na inne środowiska. W listopadzie 2011 roku Komitet Polityczny PiS za te wypowiedzi usunął go z partii (razem z Jackiem Kurskim i Tadeuszem Cymańskim). Ziobro założył wtedy własne ugrupowanie - Solidarną Polskę. SP miała w Sejmie kilkunastu posłów. Do Solidarnej Polski należy między innymi wiceszef resortu sprawiedliwości Patryk Jaki.

W lecie 2014 roku Solidarna Polska, a także Polska Razem (obecnie Porozumienie) Jarosława Gowina porozumiały się z PiS w sprawie startu w wyborach ze wspólnych list. W 2015 roku Ziobro zdobył mandat poselski, kandydując z województwa świętokrzyskiego.

Autor: mnd//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24