Konflikt Rosja-Ukraina. Jakub Kumoch: Macron pokazał, gdzie leżą pewne zagrożenia, czym można sprowokować Putina

Źródło:
TVN24
"Macron pokazał, gdzie leżą pewne zagrożenia, czym można sprowokować Putina". Wypowiedź Jakuba Kumocha z 10 lutego
"Macron pokazał, gdzie leżą pewne zagrożenia, czym można sprowokować Putina". Wypowiedź Jakuba Kumocha z 10 lutegoTVN24
wideo 2/23
"Macron pokazał, gdzie leżą pewne zagrożenia, czym można sprowokować Putina"TVN24

Prezydent Francji Emmanuel Macron w sposób bardzo jasny mówił w trakcie spotkania przywódców państw Trójkąta Weimarskiego o tym, jak wyglądało jego spotkanie z Władimirem Putinem. Mówił o pewnych swoich obawach - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

W obliczu zagrożenia rosyjskiej inwazji na Ukrainę we wtorek w Berlinie spotkali się przywódcy państw Trójkąta Weimarskiego -  prezydent Polski Andrzej Duda, prezydent Francji Emmanuel Macron oraz kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

OGLĄDAJ "ROZMOWĘ PIASECKIEGO" W TVN24 GO

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch został zapytany w czwartek w "Rozmowie Piaseckiego", czy podczas tego spotkania Macron zrelacjonował na tyle obrazowo swoją wcześniejszą rozmowę z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, że pozwoliła wysnuć jakiś wniosek na temat tego, co tak naprawdę zamierza i jaki jest jego plan wobec Ukrainy.

Kumoch powiedział, że "zgadywanie tego, co planuje Władimir Putin jest bardzo trudne nawet dla ludzi, którzy spędzili z nim 5 godzin na rozmowach". 

- Prezydent Macron w sposób bardzo jasny, bardzo obrazowy mówił o tym, jak wyglądało spotkanie z Putinem. Mówił o pewnych swoich obawach - przekazał Kumoch. Dodał, że nie wszystkim może się podzielić.

Jak mówił, "jako polityk realista prezydent Macron pokazał, gdzie leżą pewne zagrożenia, to znaczy, w jaki sposób i czym można sprowokować Putina". 

PAP

Kumoch: jesteśmy ostrożni w ocenie tego, czy nastąpi wojna na Ukrainie

- Bardzo mocno on i kanclerz Scholz, reprezentujący tę linię dyplomatycznego rozwiązania, mówili o implementacji porozumień mińskich, o przesunięciu do przodu procesu pokojowego - dodał.

- My rozumiemy tę linię. Generalnie Polska jest częścią tego, co się nazywa partią odstraszania. Natomiast my rozumiemy absolutnie, że rozmowy z Władimirem Putinem, o ile mają na celu nie jakiś deal, tylko pomoc mu w wyjściu z twarzą, w zyskaniu na czasie, w rozładowaniu sytuacji, są jak najbardziej pożądane i to zostało naszym partnerom przekazane - mówił Kumoch.

Pytany, czy Macron po tej rozmowie z Putinem uważa, że zaatakuje on Ukrainę, czy nie, odparł, że "politycy nie mówią ani w ten, ani w drugi sposób". - Nie wiemy, w jakim on jest stanie i ku czemu się skłania - dodał. 

- My jesteśmy ostrożni w ocenie tego, czy nastąpi wojna na Ukrainie (…). Putin ryzykowałby zbyt wiele wchodząc na Ukrainę z pełnoskalową inwazją. Nie sądzę, aby państwa europejskie spodziewały się pełnoskalowej inwazji na Ukrainę - powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.

Kumoch o słowach Le Pen

Odniósł się także do słów Marine Le Pen, kandydatki skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego na prezydenta Francji, która powiedziała, że ten kraj powinien wyjść ze struktur wojskowych NATO. 

Pytany, czy widzi sens wchodzenia z kimś takim jak Le Pen w polityczne konszachty, powiedział, że "prezydent Andrzej Duda chyba się nigdy w życiu nie widział z Marine Le Pen". Dodał, że partnerem dla prezydenta jest prezydent Francji, a nim obecnie jest Macron.

- Jeżeli kiedyś ktoś taki jak wspomniana polityk zostanie prezydentem Francji, to oczywiście będzie partnerem jako prezydent Francji - podkreślił Kumoch.

Pod koniec stycznia premier Mateusz Morawiecki wziął udział w Madrycie w kongresie europejskich partii prawicowych, zorganizowanym przez hiszpańską partię Vox. Wśród uczestników spotkania była także Le Pen. Wcześniej, w grudniu zeszłego roku wzięła udział w spotkaniu europejskich liderów partii konserwatywnych w Warszawie. 

- Prezydent nie jest członkiem partii, nie decyduje o polityce partii. Różne są konfiguracje partyjne w parlamencie europejskim. Nie jest tak, że jedynym politykiem prorosyjskim jest Marine Le Pen, bo tacy politycy występują również w EPP, w partiach lewicowych i tutaj nikomu to nie przeszkadza - mówił prezydencki minister.

Ocenił, że "wypowiedź o tym, że Francja wystąpi z NATO jest dla Polski niezwykle niekorzystna". Dodał, że Polska oczekuje Francji w NATO. - Rozumiem to jako element folkloru politycznego, przedwyborczego we Francji, w którym liczni kandydaci przedstawiają bardzo szerokie koncepcje, które na szczęście potem po wyborach często są zapominane i nie są wdrażane w życie - dodał. 

Kumoch o projekcie likwidującym Izbę Dyscyplinarną: prezydent liczy również na poparcie części opozycji

Kumoch odniósł się także do kwestii prezydenckiego projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Zakłada on między innymi likwidację nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej i powstanie w jej miejsce Izby Odpowiedzialności Zawodowej. 

- Prezydent liczy nie tylko na poparcie partii rządzącej, ale również na poparcie części opozycji. Jestem przekonany, że takie poparcie jego projektu zyska, bo jest projektem kompromisowym, którego poparcie w tym momencie jest w interesie państwa - powiedział gość "Rozmowy Piaseckiego". 

Pytany, czy wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier wiedzieli o tym, że prezydent zgłosi ustawę o likwidacji Izby Dyscyplinarnej i ruszy z nią do Brukseli, powiedział, że "ustawa była konsultowana nie tylko z czynnikami w kraju, ale również z czynnikami w Komisji Europejskiej". - Już wcześniej były sygnały, że jest oczekiwana tego typu inicjatywa - dodał. 

Kumoch powiedział, że "według jego wiedzy, to nie było zaskoczenie dla klasy politycznej". Pytany, czy słyszał głosy ze strony PiS, że to jest krok w dobrą stronę, powiedział, że na spotkaniu głowy państwa z szefami klubów parlamentarnych i kół, "głos przedstawiciela PiS nie brzmiał w taki sposób, że partia odrzuca ustawę". - Entuzjazm tutaj nie jest potrzebny. Potrzebne jest współdziałanie, bo sytuacja jest taka, z której obie strony mogą wyjść z twarzą z konfliktu, który jest najzwyczajniej w świecie niepotrzebny - ocenił minister. - Jeszcze nie spotkałem kogoś, kto tłumaczyłby, że w tym momencie, kiedy jest koncentracja na granicy z Ukrainą wojsk rosyjskich, Polska potrzebuje zaogniać sytuację z Brukselą, a Bruksela potrzebuje z Polską - dodał. 

Kumoch o projekcie prezydenta w sprawie SN: potrzebne jest współdziałanie
Kumoch o projekcie prezydenta w sprawie SN: potrzebne jest współdziałanieTVN24

Kumoch: von der Leyen powiedziała, że widzi szansę na zakończenie sporu

Kumoch został zapytany, czy w czasie rozmów z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i szefem Rady Europejskiej Charlesem Michelem prezydent usłyszał deklarację, że jeśli ta ustawa przejdzie, zostaną odblokowane pieniądze z Funduszu Odbudowy dla Polski. Przekazał, że von der Leyen "powiedziała, że bardzo się cieszy, że widzi w tym szansę na zakończenie sporu". 

- Liczę na to, że środki, które Polsce są należne (…), zostaną odblokowane niezwłocznie, natychmiast - dodał. 

Kumoch: von der Leyen powiedziała, że widzi szansę na zakończenie sporu
Kumoch: von der Leyen powiedziała, że widzi szansę na zakończenie sporuTVN24

Kumoch o słowach Bielana: to nie jest polityka państwa i cel prezydenta

Kumoch odniósł się także do wypowiedzi Adama Bielana, prezesa Partii Republikańskiej. W poniedziałek polityk pytany, czy jeżeli do końca marca nie będzie zatwierdzenia polskiego Krajowego Planu Odbudowy, to będzie skarga do TSUE, odpowiedział, że "będziemy musieli podjąć jakąś decyzję, ewentualnie nawet o wycofaniu się z europejskiego planu odbudowy, bo sytuacja, w której nie będziemy mogli korzystać z tych środków, a jednocześnie je żyrujemy, żyrujemy kredyt, z którego one są wypłacane innym państwom, jest oczywiście nie do zaakceptowania".

Bielan:do końca marca musimy podjąć jakąś decyzję, ewentualnie nawet o wycofaniu się z Funduszu Odbudowy
Bielan:do końca marca musimy podjąć jakąś decyzję, ewentualnie nawet o wycofaniu się z Funduszu OdbudowyRadio Plus

Prezydencki minister powiedział, że nie zna tej wypowiedzi. - Mogę powiedzieć tyle, że nie taka jest w tym momencie polityka państwa. Wręcz przeciwnie, jesteśmy członkiem Unii Europejskiej i zamierzamy korzystać z tych samych mechanizmów, z których korzystają pozostałe państwa członkowskie - dodał. 

Dopytywany, czy jest możliwe, że Polska po podpisaniu wszystkich umów w sprawie Funduszu Odbudowy powiedziałaby, że nie uczestniczymy w tym programie, odparł, że "nie wie, czy to jest możliwe". - Wiem, że to nie jest w tym momencie polityka państwa i nie jest to cel prezydenta. Celem prezydenta jest, żeby konflikt został zażegnany, a Polska korzystała z takich samych praw jak wszyscy inni członkowie Unii Europejskiej - przekonywał. 

Kumoch o lex Czarnek

Prezydencki minister został także zapytany o ustawę Lex Czarnek. W środę Sejm odrzucił sprzeciw Senatu wobec noweli prawa oświatowego. Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Kumoch powiedział, że nie rozmawiał o tej ustawie ani z prezydentem, ani z pierwszą damą Agata Kornhauser-Dudą. Pytany, czy prezydent podpisze tę ustawę, odparł: - "nie wiem, nie wiem, nie wiem". 

Autorka/Autor:js/kab

Źródło: TVN24

Tagi:
Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Andrzej Duda nie wykluczył, że spotka się z Donaldem Trumpem w czasie pobytu w Stanach Zjednoczonych. Pytany o taką możliwość rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller wskazał, że kontakty między zagranicznymi rządami a kandydatami największych partii na prezydenta USA to zwyczaj praktykowany od wielu lat.

Możliwe spotkanie Duda-Trump. Rzecznik Departamentu Stanu USA komentuje

Możliwe spotkanie Duda-Trump. Rzecznik Departamentu Stanu USA komentuje

Źródło:
PAP

Waga sprawy jest tak duża, że przedstawię ją na forum Sejmu - powiedział o inwigilacji Pegasusem minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Gość "Kropki nad i" mówił, że 578 osób, które według zebranych przez służby danych były szpiegowane tym oprogramowaniem, to "lista zamknięta" i się nie poszerzy. Jak przekazał, istnieje podejrzenie, że godzący się przez lata na stosowanie inwigilacji wobec obywateli sędziowie "nie mieli świadomości, że będzie stosowany system, który nie miał certyfikacji polskich władz".

Bodnar o Pegasusie: ze względu na wagę, przedstawię sprawę na forum Sejmu

Bodnar o Pegasusie: ze względu na wagę, przedstawię sprawę na forum Sejmu

Źródło:
TVN24

- Po okresie zachłyśnięcia się dostępem do sieci i eksplorowania także ryzykownych jej obszarów, wielu młodych zaczyna krytycznie patrzeć na przestrzeń cyfrową - mówi Magdalena Bigaj z Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa. Według danych z USA rośnie sprzedaż telefonów z ograniczoną liczbą funkcji, na przykład bez połączenia z internetem.

Zadzwoń, wyślij SMS-a i odłóż telefon. Do łask wracają komórki, które nie są smart

Zadzwoń, wyślij SMS-a i odłóż telefon. Do łask wracają komórki, które nie są smart

Źródło:
tvn24.pl

W drugiej połowie 2024 roku będzie obowiązywać maksymalna cena energii elektrycznej dla gospodarstw w wysokości 500 złotych za megawatogodzinę (MWh) – tak wynika z tworzonej ustawy o bonie energetycznym, która ma zawierać odpowiednie przepisy w tej sprawie.

88 złotych. O tyle maksymalnie może wzrosnąć cena za megawatogodzinę prądu dla domów

88 złotych. O tyle maksymalnie może wzrosnąć cena za megawatogodzinę prądu dla domów

Źródło:
PAP

To ryzykowne działanie, bo kampania wyborcza w Stanach Zjednoczonych jest w pełnym rozkwicie - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Ryszard Schnepf, były ambasador Polski w USA. Odniósł się do możliwego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. Mówił, że gdyby do niego doszło, to dobrym zadaniem byłoby przekonanie byłego prezydenta USA, żeby on przekonał republikańskich członków Izby Reprezentantów do głosowania za pomocą finansową dla Ukrainy.

Możliwe spotkanie Dudy z Trumpem. Schnepf: to ryzykowny krok

Możliwe spotkanie Dudy z Trumpem. Schnepf: to ryzykowny krok

Źródło:
TVN24

Nawet do tygodnia może potrwać naprawa tunelu w Sulejówku. We wtorek nad ranem ciężarówka uderzyła w jego betonową rozporę, bardzo mocno go uszkadzając. Władze miasta zapowiadają, że naprawa może potrwać tydzień. Mieszkańców czekają spore utrudnienia. Jedyna droga, by przejechać przez tory, prowadzi przez Wesołą.

Tunel za miliony uszkodziła ciężarówka, dlaczego nie ma przed nim znaku o dozwolonej wysokości auta?

Tunel za miliony uszkodziła ciężarówka, dlaczego nie ma przed nim znaku o dozwolonej wysokości auta?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabytkowa Giełda Papierów Wartościowych w Kopenhadze w ogromnej części spłonęła. Ikona stolicy Danii przetrwała 399 lat. - To narodowa tragedia - powiedział Mads Damsbo, dyrektor znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie Zamku Christiansborg. Nie ma doniesień o tym, by w pożarze ktoś ucierpiał.

Spłonęła zabytkowa giełda w Kopenhadze. "To narodowa tragedia"

Spłonęła zabytkowa giełda w Kopenhadze. "To narodowa tragedia"

Źródło:
Reuters, DR, tvn24.pl, PAP

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał we wtorek ustawę o mobilizacji. Wiek poboru został w niej obniżony z 27 do 25 lat. Akt zakłada rozszerzenie uprawień władz w zakresie poboru do wojska.

Obniżony wiek poborowych, kary za unikanie służby. Zełenski podpisał ustawę o mobilizacji do wojska

Obniżony wiek poborowych, kary za unikanie służby. Zełenski podpisał ustawę o mobilizacji do wojska

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Charków jest na krawędzi upadku. Cała sieć energetyczna może zostać zniszczona. To jest bardzo rozpaczliwa sytuacja - stwierdził we wtorek republikański szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów USA Michael McCaul, mówiąc o pakiecie wsparcia dla Ukrainy. Jak dodał, "świat stoi w ogniu, a historia nas osądzi przez pryzmat naszych czynów".

Republikańskie kierownictwo o pakiecie wsparcia dla Ukrainy. "Świat stoi w ogniu, a historia nas osądzi"

Republikańskie kierownictwo o pakiecie wsparcia dla Ukrainy. "Świat stoi w ogniu, a historia nas osądzi"

Źródło:
PAP

Nie dostrzegam wyraźnego konfliktu stanowisk między prezydentem a premierem w kwestii zabezpieczenia polskiej przestrzeni powietrznej - stwierdził szef BBN Jacek Siewiera, odnosząc się do możliwości przystąpienia Polski do europejskiej "żelaznej kopuły". Stwierdził, że pod pewnymi warunkami prezydent Andrzej Duda "będzie zdecydowanie za taką formą wzmocnienia polskiego bezpieczeństwa".

Szef BBN o "kopule". Wskazuje warunki prezydenta

Szef BBN o "kopule". Wskazuje warunki prezydenta

Źródło:
TVN24

Sytuacja powodziowa w Rosji i Kazachstanie jest bardzo trudna. Poziom wody w rzekach cały czas rośnie. Ewakuowano łączne 200 tysięcy osób. Żywioł zniszczył tysiące domów.

Ewakuowano 200 tysięcy osób. "Natychmiast udajcie się w bezpieczne miejsca"

Ewakuowano 200 tysięcy osób. "Natychmiast udajcie się w bezpieczne miejsca"

Źródło:
Reuters

W czasie lotu rosyjskiej linii Aerofłot z Królewca do Moskwy piloci ustawili kod alarmowy transpondera 7700, informujący o zagrożeniu dla samolotu lub niebezpieczeństwie - wynika z danych z serwisu FlightRadar24. Powód zgłoszenia jest nieznany, samolot wylądował w Petersburgu.

Samolot leciał do Moskwy. Piloci ustawili kod alarmowy

Samolot leciał do Moskwy. Piloci ustawili kod alarmowy

Źródło:
tvn24.pl

Po 23-letniej sądowej batalii ze Skarbem Państwa Marek Kubala, były właściciel salonu Seata w Wałbrzychu, dostanie wielomilionowe odszkodowanie. Zgodnie z wyrokiem sądu przysługuje mu 16 milionów złotych za zniszczenie jego dobrze prosperującej firmy. To mniej niż oczekiwał, lecz jak przyznaje, chce już zakończyć tę sprawę.

Ponad 20 lat walczył o odszkodowanie od Skarbu Państwa. Koniec sądowej batalii przedsiębiorcy

Ponad 20 lat walczył o odszkodowanie od Skarbu Państwa. Koniec sądowej batalii przedsiębiorcy

Źródło:
tvn24.pl

Piotr M. był nietrzeźwy i pod wpływem narkotyków, na drodze zderzył się z samochodem, którym sześcioosobowa rodzina wracała z wesela. Przeżył tylko 16-latek. Do sądu trafił właśnie akt oskarżenia przeciwko kierowcy.

W wypadku zginęła pięcioosobowa rodzina. Jest akt oskarżenia

W wypadku zginęła pięcioosobowa rodzina. Jest akt oskarżenia

Źródło:
PAP

Do poważnego wypadku doszło w Tyczynie koło Rzeszowa. Samochód osobowy zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się z tirem. W ciężarówce odpadło koło. Tir uderzył następnie w inny samochód, a potem w przystanek, na którym stali ludzie. Pięć osób trafiło do szpitala.

Samochód uderzył w tira, tir w inny samochód i przystanek. Wielu rannych

Samochód uderzył w tira, tir w inny samochód i przystanek. Wielu rannych

Źródło:
PAP

Policja pod nadzorem prokuratury ustala tożsamość oraz przyczyny śmierci osoby, której szczątki zostały znalezione w podmokłym, trudno dostępnym terenie przy ulicy Janowskiej w Lublinie.

W zaroślach znaleźli ludzkie szczątki. Nie wiedzą, kto to

W zaroślach znaleźli ludzkie szczątki. Nie wiedzą, kto to

Źródło:
tvn24.pl

Funkcjonariusze Straży Granicznej i żołnierze natrafili przy granicy polsko-białoruskiej na obywatelkę Etiopii, która kilkanaście godzin wcześniej urodziła dziewczynkę. Obie zostały przewiezione do szpitala w Hajnówce.

Przy granicy potrzebowała pomocy. Kilkanaście godzin wcześniej urodziła

Przy granicy potrzebowała pomocy. Kilkanaście godzin wcześniej urodziła

Źródło:
tvn24.pl

Zbliża się składkowa rewolucja – wszystkie umowy zlecenia mają zostać objęte składkami na ZUS. O tej zmianie mówiło się już od jakiegoś czasu, jest ona zapisana w Krajowym Planie Odbudowy i zależy od niej wypłata unijnych środków. Jest jednym z tak zwanych kamieni milowych. Jak dowiedział się Business Insider Polska, reforma ma wejść w życie 1 stycznia 2025 roku. O jej efektach rozmawiali w studiu TVN24 BiS Kamil Sobolewski, główny ekonomista pracodawców RP, oraz Sebastian Koćwin, wiceprzewodniczący OPZZ.

Rząd chce oskładkować umowy zlecenie. "Niższe płace, wyższe koszty" kontra "pozytywne konsekwencje"

Rząd chce oskładkować umowy zlecenie. "Niższe płace, wyższe koszty" kontra "pozytywne konsekwencje"

Źródło:
TVN24 BiS

Na konferencję NatCon, organizowaną przez europejskie środowiska narodowo-konserwatywne w Brukseli, przyszła we wtorek policja z nakazem jej przerwania. Stało się to w momencie, w którym przemawiał główny propagator brexitu Nigel Farage. Taką decyzję wydał burmistrz jednej z dzielnic miasta z uwagi na "bezpieczeństwo publiczne". Skrytykował ją premier Belgii. Jak wynika z informacji organizatora, jednym z prelegentów w środę ma być Mateusz Morawiecki, którego o to, czy wystąpi na konferencji, zapytał korespondent TVN24 Maciej Sokołowski.

Policja weszła na konferencję europejskiej prawicy. Jutro w planie przemówienie Mateusza Morawieckiego

Policja weszła na konferencję europejskiej prawicy. Jutro w planie przemówienie Mateusza Morawieckiego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl, PAP, Sky News

Jeśli będzie taka możliwość, spotkam się towarzysko z Donaldem Trumpem - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda przed wylotem do Stanów Zjednoczonych. Premier Donald Tusk, komentując wcześniej doniesienia o możliwości takiego spotkania, przyznał, że "wolałby, żeby żaden polski polityk nie włączał się aktywnie" w kampanię wyborczą w USA. - Jeśli rzeczywiście pan prezydent się spotka z panem Trumpem, to oczekiwalibyśmy, żeby bardzo twardo poruszył kwestię jednoznacznego opowiedzenia się po stronie świata zachodniego, demokracji, Europy w konflikcie ukraińsko-rosyjskim - powiedział.

Prezydent Duda o spotkaniu z Trumpem

Prezydent Duda o spotkaniu z Trumpem

Źródło:
TVN24

Naszym zadaniem jest wykorzystanie każdej instalacji na rzecz uzbrojenia polskiego nieba w taki sposób, aby Polska była bezpieczna - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że potencjalne uczestnictwo Polski w tak zwanej "żelaznej kopule" to nie alternatywa wobec czegokolwiek, tylko uzupełnienie. - Nikt nie mówi o rezygnacji z tego, co robimy w tej chwili - dodał, pytany o wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy.

Tusk pytany o słowa Dudy w sprawie "żelaznej kopuły": dla mnie jest nieistotne, kto ma jaki biznes

Tusk pytany o słowa Dudy w sprawie "żelaznej kopuły": dla mnie jest nieistotne, kto ma jaki biznes

Źródło:
TVN24, PAP

Były szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował, że został wezwany do prokuratury na tę samą godzinę, o której ma się stawić przed komisją śledczą. Szef komisji śledczej do spraw afery wizowej Michał Szczerba powiedział, że nie planuje przełożenia czwartkowego posiedzenia, na którym ma zeznawać Kamiński. W mediach społecznościowych opublikował wezwanie dla polityka PiS do stawienia się przed komisją.

Kamiński "nie ma daru przebywania w dwóch miejscach". Szczerba: niczego nie przekładam

Kamiński "nie ma daru przebywania w dwóch miejscach". Szczerba: niczego nie przekładam

Źródło:
TVN24, PAP

W 2023 roku pierwszy raz od trzech lat spadła liczba osób, wobec których zarządzono kontrolę operacyjną. Wśród nich były też inwigilowane Pegasusem. Cały czas jest to jednak więcej niż przed objęciem rządów przez Zjednoczoną Prawicę.

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Źródło:
Konkret24

Zostaliśmy wezwani z ministrem Maciejem Wąsikiem na najbliższy czwartek do prokuratury w celu ogłoszenia nam zarzutów jakoby nielegalnego udziału w głosowaniach w Sejmie - poinformował na wtorkowej konferencji prasowej Mariusz Kamiński. - Traktujemy to wezwanie do prokuratury jako zemstę polityczną Donalda Tuska - oświadczył Maciej Wąsik. Kamiński stwierdził też, że wezwanie koliduje z terminem jego przesłuchania przed komisją do spraw afery wizowej. - Niestety nie mam daru przebywania w dwóch miejscach - dodał.

Kamiński z Wąsikiem wezwani do prokuratury. "W celu przedstawienia nam zarzutów"

Kamiński z Wąsikiem wezwani do prokuratury. "W celu przedstawienia nam zarzutów"

Źródło:
TVN24

W tamtym czasie dla mnie, jako ministra zdrowia, sprawa wyborów nie była najważniejsza - powiedział Łukasz Szumowski przed komisją śledczą do spraw wyborów korespondencyjnych. Były minister zdrowia mówił, że "rekomendował przesunięcie wyborów prezydenckich o dwa lata".

Szumowski przed komisją śledcza do spraw wyborów kopertowych: rekomendowałem przesunięcie wyborów prezydenckich

Szumowski przed komisją śledcza do spraw wyborów kopertowych: rekomendowałem przesunięcie wyborów prezydenckich

Źródło:
PAP

Nie byliśmy pewni co do końcowej daty wyborów prezydenckich. Nie wiedzieliśmy, kiedy mamy wystartować, bo to było zależne od uchwalenia ustawy - zeznał we wtorek przed komisją śledczą do sprawy wyborów kopertowych Paweł Skóra, były dyrektor Pionu Informatyki i Telekomunikacji Poczty Polskiej.

Przesłuchanie w sprawie wyborów kopertowych. "Nie byliśmy pewni co do końcowej daty"

Przesłuchanie w sprawie wyborów kopertowych. "Nie byliśmy pewni co do końcowej daty"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Spółką Orlen rządzili ci, którzy, teraz już nie ma wątpliwości, którzy przejdą do historii jako specjaliści od brudnych interesów - powiedział podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk. Stwierdził, że "skala nieprawidłowości jest naprawdę uderzająca". W ten sposób premier odniósł się do sprawy utraty 1,6 mld zł zaliczek na transakcje zakupu ropy, której Orlen nigdy nie otrzymał.

Donald Tusk o Orlenie: tam było aż tak źle, że za rządów PiS-u niektórzy nie wytrzymali

Donald Tusk o Orlenie: tam było aż tak źle, że za rządów PiS-u niektórzy nie wytrzymali

Źródło:
tvn24.pl

Do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa trafił raport podsumowujący sytuację w dwóch stadninach: w Michałowie (woj. świętokrzyskie) oraz w Janowie Podlaskim (woj. lubelskie). Obie przez lata cieszyły się międzynarodowym uznaniem, które podupadło po tym, jak władzę w 2015 roku przejęło Prawo i Sprawiedliwość. - Z audytu wynika to, co obserwowaliśmy przez ostatnie lata: chaos, niekonsekwencja i niekoniecznie dobre decyzje. Odbudowa pozycji stadnin zajmie lata - mówi przed kamerą TVN24 Henryk Smolarz, dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Jak zniszczono prestiż stadnin w Janowie Podlaskim i Michałowie? Są wyniki audytu

Jak zniszczono prestiż stadnin w Janowie Podlaskim i Michałowie? Są wyniki audytu

Źródło:
TVN24

Rząd przyjął projekt zmian w Kodeksie pracy. Mają one dotyczyć ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Ich wykaz rozszerzy się o czynniki szkodliwe między innymi dla płodności i funkcji seksualnych, czyli tak zwane substancje reprotoksyczne.

Będą zmiany dla pracowników. Jest decyzja rządu

Będą zmiany dla pracowników. Jest decyzja rządu

Źródło:
PAP

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed przymrozkami. Synoptycy ostrzegają przed spadkiem temperatury przy gruncie do -5 stopni Celsjusza. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Alerty IMGW. Temperatura mocno spadnie

Alerty IMGW. Temperatura mocno spadnie

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Hannah Waddingham została zaczepiona przez jednego z fotografów podczas niedzielnego rozdania Olivier Awards. Riposta brytyjskiej aktorki była błyskawiczna i momentalnie zyskała popularność w mediach społecznościowych. Przedstawiające ją nagranie, tylko na X, zostało już odtworzone ponad 2 miliony razy.  

"Mężczyźnie nigdy byś tego nie powiedział". Riposta gwiazdy "Gry o tron" hitem w sieci

"Mężczyźnie nigdy byś tego nie powiedział". Riposta gwiazdy "Gry o tron" hitem w sieci

Źródło:
BBC, People

Potrącenie rowerzysty przez samochód osobowy na przejściu dla pieszych w Toruniu. Na nagraniu widać, jak rozpędzony cyklista bez zachowania odpowiedniej ostrożności wjeżdża pod nadjeżdżający pojazd.

Zamiast prowadzić rower, wjeżdża na przejście. Tak to się kończy. Nagranie

Zamiast prowadzić rower, wjeżdża na przejście. Tak to się kończy. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Do prokuratury w Piotrkowie Trybunalskim (woj. łódzkie) wpłynęła opinia uzupełniająca dotycząca wypadku na autostradzie A1, w którym zginęło małżeństwo z pięcioletnim dzieckiem - dowiedział się portal tvn24.pl. Teraz zapozna się z nią prokurator i niewykluczone, że zdecyduje o zmianie zarzutów dla Sebastiana M. Jest on obecnie podejrzany o spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym, a zarzut może zmienić się na spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym, co jest zagrożone wyższą karą. Prokuratura informuje, że cały czas trwa proces ekstradycyjny 32-latka, który został w lutym zwolniony z aresztu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Nowa opinia po wypadku na A1. Może wpłynąć na zmianę zarzutu dla Sebastiana M.

Nowa opinia po wypadku na A1. Może wpłynąć na zmianę zarzutu dla Sebastiana M.

Źródło:
tvn24.pl

Wtorek to trzeci dzień poszukiwań Rafała Zyski, podejrzanego o zabójstwo żony. Zwłoki 40-letniej kobiety znaleziono w niedzielę w Jagatowie (woj. pomorskie). Prokuratura ma już wstępne wyniki sekcji zwłok. Biegły stwierdził liczne rany kłute w odrębnie głowy, szyi, klatki piersiowej i górnych kończyn. Bezpośrednią przyczyną śmierci kobiety był krwotok zewnętrzny.

Trzeci dzień obławy po zabójstwie kobiety. Są wyniki sekcji zwłok

Trzeci dzień obławy po zabójstwie kobiety. Są wyniki sekcji zwłok

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

W latach 2017-2022 kontrola operacyjna przy użyciu Pegasusa objęła 578 osób - wynika z informacji Prokuratora Generalnego przesłanej do Sejmu i Senatu. Najwięcej osób było objętych taką kontrolą w 2021 roku - 162.

Prokurator Generalny o użyciu Pegasusa w Polsce: kontrola objęła 578 osób

Prokurator Generalny o użyciu Pegasusa w Polsce: kontrola objęła 578 osób

Źródło:
PAP, TVN24
Do trzech razy sztuka. Jak wymiar sprawiedliwości przegrywa z gangiem wołomińskim

Do trzech razy sztuka. Jak wymiar sprawiedliwości przegrywa z gangiem wołomińskim

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Kandydaci walczący w drugiej turze wyborów o prezydenturę w największych polskich miastach mogą liczyć na wsparcie swoich kolegów i koleżanek z innych miast. Prezydentka Gdańska Aleksandra Dulkiewicz poparła między innymi kandydata na prezydenta Rzeszowa Konrad Fijołka oraz kandydata na prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego. Podobnie zrobiła prezydentka Łodzi Hanna Zdanowska. Z kolei kontrkandydat Fijołka, Waldemar Szumny z Prawa i Sprawiedliwości powiedział, że rzeszowianie nie potrzebują polityków z Gdańska czy Warszawy. - Te wybory są lokalne, miejscowe - stwierdził Szumny.

Kandydaci zabiegają o głosy przed drugą turą. Niektórzy mogą liczyć na silne wsparcie

Kandydaci zabiegają o głosy przed drugą turą. Niektórzy mogą liczyć na silne wsparcie

Źródło:
PAP, TVN24

Niemal 1,5 tysiąca przypadków zachorowań na krztusiec odnotowano w zeszłym tygodniu w Czechach. To rekordowy wzrost przypadków tej groźnej choroby, nienotowany u naszego południowego sąsiada od 1959 roku. "Tylko ci, którzy są regularnie szczepieni, są chronieni, ponieważ ani choroba, ani szczepionka nie zapewniają długoterminowej ochrony", podkreślają lokalne władze.

Rekordowy wzrost przypadków groźnej choroby w Czechach. Tak źle nie było od 65 lat

Rekordowy wzrost przypadków groźnej choroby w Czechach. Tak źle nie było od 65 lat

Źródło:
PAP, irozhlas.cz, tvn24.pl