Bianka Zalewska: tożsamość narodowa w Ukraińcach dojrzewa od początku wojny

Autor:
akr/dap
Źródło:
TVN24
Zalewska: tożsamość narodowa w Ukraińcach dojrzewa od początku wojny
Zalewska: tożsamość narodowa w Ukraińcach dojrzewa od początku wojnyTVN24
wideo 2/23
TVN24Zalewska: tożsamość narodowa w Ukraińcach dojrzewa od początku wojny

O tym, jak Ukraińcy reagują na obecny konflikt z Rosją i zagrożenie inwazją, mówiła "Faktach po Faktach" była korespondentka wojenna, dziennikarka Bianka Zalewska. - Przez ostatni czas pytam Ukraińców: czy boisz się tego, że będzie wojna już taka w pełni? Oni zawsze mówią: dobrze, że dodajesz "w pełni", bo u nas jest wojna, u nas jest wojna od ośmiu lat - powiedziała.

Była korespondentka wojenna, dziennikarka ukraińskiej Espreso TV oraz reporterka "Dzień dobry TVN" Bianka Zalewska mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 o nastrojach Ukraińców w sytuacji ryzyka rosyjskiej inwazji na ich kraj.

"FAKTY PO FAKTACH" - OGLĄDAJ W TVN24 GO

Wskazywała, że w obliczu konfliktu zjednoczyły się ukraińskie media. - Wszystkie stacje, które konkurowały ze sobą do tej pory, siedzą razem z politykami, z żołnierzami i rozmawiają na temat obecnej sytuacji na Ukrainie - mówiła. Podkreśliła, że "ta tożsamość narodowa w Ukraińcach dojrzewa od początku wojny".

Zalewska o opinii Ukraińców. "Mówią: u nas jest wojna od ośmiu lat"

A wojna - jak mówiła dziennikarka - na wschodzie kraju trwa od kilku lat. - Przez ostatni czas pytam Ukraińców: czy boisz się tego, że będzie wojna już taka w pełni? Oni zawsze mówią: dobrze, że dodajesz "w pełni", bo u nas jest wojna, u nas jest wojna od ośmiu lat - opowiadała.

Zalewska o opinii Ukraińców. "Mówią: u nas jest wojna od ośmiu lat"
Zalewska o opinii Ukraińców. "Mówią: u nas jest wojna od ośmiu lat"TVN24

Zalewska przyznała, że "ta wojna na początku, w 2014 roku - wtedy, kiedy wybuchła - to była taka wojna naprawdę ofensywna, z pełną artylerią wojskową, ostrzałami, gdzie każdego dnia linia frontu się zmieniała o kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt kilometrów". Przypomniała, że porozumienia mińskie "zatrzymały linię frontu, ale nie zatrzymały ostrzałów".

Jej zdaniem "to, co w tym momencie się dzieje, to niebezpieczeństwo takiej wielkiej wojny na cały kraj".

- Ludzie, którzy do tej pory (...) żyli sobie w Kijowie, w innych dużych miastach, chodzili po galeriach handlowych, jeździli drogimi samochodami, nie odczuwali tej wojny aż tak, jak odczuwają dzisiaj, że boją się czy muszą pakować - wyjaśniła.

Powiedziała, że niektórzy pakują się i uciekają, a "niektórzy pakują się, robią zdjęcia, (piszą - przyp. red.): jestem spakowany, żeby jechać na front, mam apteczkę, mam kask, mam kamizelkę kuloodporną".

Zalewska: ludzie, którzy żyli w dużych miastach, nie odczuwali tej wojny aż tak, jak odczuwają dzisiaj
Zalewska: ludzie, którzy żyli w dużych miastach, nie odczuwali tej wojny aż tak, jak odczuwają dzisiajTVN24

Zalewska o Putinie: wzmocnił tożsamość narodową Ukraińców

Mówiła, że jest mnóstwo osób, które są "aktywistami, weteranami albo weterankami". - Tych dziewczyn jest cała masa, które piszą: dostałyśmy wspaniały prezent na walentynki, ja dostałam nowe wkłady do kamizelki kuloodpornej - opowiadała Zalewska. Wyjaśniała, że te kobiety "są w miejscach pokojowych i aktywnie działają jako wolontariuszki, jako aktywistki".

Według dziennikarki Putin "wzmocnił tę tożsamość narodową" na Ukrainie. - Sprawił, że język rosyjski stał się tak naprawdę w wielu miejscach wręcz znienawidzonym, niechcianym językiem - dodała.

Konflikt w Donbasie trwa od kwietnia 2014 rokuAdam Ziemienowicz / PAP

Autor:akr/dap

Źródło: TVN24

Tagi:
Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości