Ambasador Brzezinski: Polska się dzisiaj nie boi

Autor:
ads/kg
Źródło:
TVN24, PAP
Mark Brzezinski na konferencji "Bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO - rola Polski"
Mark Brzezinski na konferencji "Bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO - rola Polski"TVN24
wideo 2/3
TVN24Mark Brzezinski na konferencji "Bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO - rola Polski"

Polska jest przykładem tego, jak można skorzystać na dołączeniu do NATO. Polska się dzisiaj nie boi, jest pewna, jest bezpieczna dzięki NATO - podkreślił ambasador USA Mark Brzezinski. Chwalił Polskę za "zdolność do szybkiej reakcji całego społeczeństwa i do mobilizacji" w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę.

We wtorek, w 25. rocznicę rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych pomiędzy Polską i NATO odbywa się konferencja "Bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO - rola Polski" zorganizowana przez byłych prezydentów Aleksandra Kwaśniewskiego i Bronisława Komorowskiego.

Na konferencji przemawiał między innymi ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. - Polska jest bezpieczna i stała się integralną częścią naszego wspólnego bezpieczeństwa. To dlatego, że wiedzieliście, jaka jest wartość przystąpienia do najsilniejszej organizacji obronnej w historii - stwierdził.

- Wiele zrobiliśmy, żeby wesprzeć Ukrainę. To właśnie Polska pokazała, na co ją stać. Mobilizacja Polski zainspirowała cały świat. Kiedy miliony ludzi przekraczały waszą granicę, przyjęliście uchodźców z otwartymi ramionami. Daliście im nadzieję, stabilizację, pomogliście rodzinom, które straciły wszystko - mówił Brzezinski.

Podkreślił, że "Polska ma wiele mocnych stron, silną gospodarkę, potencjał innowacyjności". - Teraz pokazaliście jeszcze zdolność do szybkiej reakcji całego społeczeństwa i do mobilizacji. Czasami kryzys może opóźnić reakcję, ale nie w Polsce - zaznaczył ambasador.

Brzezinski: jeśli rosyjskie czołgi naruszą terytorium NATO, Apacze powstrzymają je od razu

Dodał, że "Polska stała się wojskowym, gospodarczym oraz humanitarnym hubem pomocy dla Ukrainy". - Jednocześnie Polska cały czas przyspiesza swój program modernizacji dotyczącej obronności. Miliardy dolarów są przeznaczane na zakupy doskonałego sprzętu - Abramsy, HIMARS-y, F-35, Apacze - wyliczał. - Jeśli rosyjskie czołgi miałyby zagrozić chociażby piędzi NATO-wskiego terytorium, te Apacze powstrzymają je od razu - podkreślił.

- Mamy też założenie stałych kwater wysuniętego dowództwa USA w Poznaniu "Camp Kościuszko". Po raz pierwszy w historii USA, Polski oraz całej Europy Środkowej to jest baza stała. To jest historyczna zmiana taktyczna - powiedział Brzezinski. Wyjaśniał, że "ten korpus będzie koordynować wszystkie nasze siły w Europie - łącząc wszelkie zdolności konieczne, aby bronić Polski oraz naszych sojuszników w NATO". Jak zaznaczył, "razem budujemy ponad 100 projektów infrastrukturalnych w Polsce, które wspierają amerykańskich żołnierzy, którzy będą rotować w Polsce". W tych dodatkowych lokacjach - mówił - "można urządzać wspólne manewry". - Pozwolą one Stanom Zjednoczonym i NATO jeszcze szybciej przerzucać siły do Polski w wypadku dalszego kryzysu - wskazał ambasador. Oświadczył również, że "Stany Zjednoczone gotowe są być stałym dostawcą do Polski cywilnej energetyki jądrowej". - Poprzez wybranie amerykańskiej technologii, Polska dokona kolejnej strategicznej decyzji, aby zagwarantować swoje bezpieczeństwo energetyczne na najbliższe stulecie - stwierdził Brzezinski.

Brzezinski: już nie mówimy o tym, że Polska musi udowadniać, że należy do NATO

Zapewniał, że jako NATO "jesteśmy razem, jesteśmy gotowi na wszystko". - A zakotwiczeniem tego wszystkiego były rozmowy akcesyjne 25 lat temu. Polska jest przykładem tego, jak można skorzystać na dołączeniu do NATO. Polska się dzisiaj nie boi, Polska jest pewna, Polska jest bezpieczna dzięki NATO - wskazywał Brzezinski.

- Przez 22 lata, kiedy Polska jest pełnym członkiem NATO, spełniliście swoje zobowiązania z nawiązką. Już nie mówimy o tym, że Polska musi udowadniać, że należy do NATO. Zamiast tego mówimy o tym, że NATO nie byłoby tym, czym jest, bez Polski - mówił ambasador.

Autor:ads/kg

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości