Uchwała KRRiT. Prezydencki doradca: będziemy ją analizować

Autor:
mjz/adso
Źródło:
PAP
Dziękujemy wszystkim, którzy nas wspierali przy przedłużeniu koncesji
Dziękujemy wszystkim, którzy nas wspierali przy przedłużeniu koncesjiTVN24
wideo 2/19
Koncesja TVN24 przedłużona

Krajowa Radia Radiofonii i Telewizji przedłużyła TVN24 koncesję na nadawanie. Prezydencki doradca Paweł Mucha przekazał w Polskim Radiu, że Kancelaria Prezydenta nie wypowiada się w sprawie rekoncesji dla TVN24 ani interpretacji przepisów o nadawcach. Dodał natomiast, że będzie analizować uchwałę KRRiT o zasadach rozpowszechniania programów radiowych i telewizyjnych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przedłużyła koncesję dla TVN24. Stacja czekała na to ponad półtora roku. Rzeczniczka Rady Teresa Brykczyńska zaznaczyła, że przed głosowaniem Rada jednogłośnie podjęła uchwałę "w sprawie podjęcia działań mających na celu uporządkowanie zasad rozpowszechniania programów radiowych i telewizji w Polsce w zakresie możliwości działania podmiotów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego". Jak mówiła przed głosowaniem w sprawie rekoncesji, "bez tej uchwały Krajowa Rada nie będzie głosować w sprawie o koncesję".

ZOBACZ UCHWAŁĘ KRAJOWEJ RADY RADIOFONII I TELEWIZJI

Mucha: kancelaria nie wypowiada się w sprawie postępowania dotyczącego rekoncesji

Do sprawy odniósł się w Polskim Radiu 24 prezydencki doradca Paweł Mucha. - Kancelaria Prezydenta nie wypowiada się w sprawie postępowania dotyczącego rekoncesji, nie dokonuje też interpretacji przepisów - powiedział w środowy wieczór.

Mucha: kwestia koncesji "zupełnie niezależną rzeczą"

Dodał, że uchwała KRRiT wymaga analizy. - Widzimy z jednej strony decyzję o przedłużeniu koncesji, z drugiej strony mamy pewną interpretację: stanowisko KRRiT przyjęło postać formalnej uchwały, która dokonuje interpretacji przepisów obowiązujących co do sytuacji podmiotu, w którym w sposób nawet pośredni mamy dominację podmiotu spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego – stwierdził Mucha.

- Prezydent bezpośrednio nie jest stroną ani adresatem, natomiast oczywiście będziemy analizować wszystkie okoliczności dotyczące tej sprawy - zapowiedział.

Przypomniał, że Andrzej Duda wyrażał zastrzeżenia wobec nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji nazywanej "lex TVN". - Prezydent wskazywał, że jeżeli chodzi o treść tej ustawy w takim brzmieniu, w jakim została ona przyjęta, budziła ona wątpliwości, jeżeli chodzi o kwestie związane z ochroną własności, czy z uwagi na konstytucyjną ochronę wolności słowa – powiedział doradca.

- Zupełnie niezależną rzeczą w moim przekonaniu jest kwestia koncesji, gdzie mamy informację o jej przedłużeniu – zastrzegł.

Sprawa koncesji dla TVN24 i ustawy anty-TVN to dwie różne kwestie, które połączono w czasie.

KONKRET 24: Lex TVN i koncesja TVN24: dwie różne sprawy, które połączono w czasie >>>

Mucha o możliwości "przyszłych potencjalnych projektów ustaw"

Nawiązując do kwestii wielkości udziałów zagranicznych podmiotów w polskich mediach, Mucha zaznaczył, że "prezydent mówił wcześniej, że nie kwestionuje repolonizacji mediów, mówił o działaniach rynkowych".

Odnosząc się do "przyszłych potencjalnych projektów ustaw", Mucha zapowiedział, że jeżeli wskutek stanowiska KRRiT miałyby zostać podjęte "jakieś nowe prace nad zmianą prawa, czy byłaby jakakolwiek inicjatywa ustawodawcza, to ona będzie przedmiotem analizy".

Autor:mjz/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości