TVN24 | Polska

Koncert "Razem z Ukrainą". Andrzej Seweryn i Daria Psekho o emocjach podczas niedzielnych występów

TVN24 | Polska

Autor:
pp/
tam
Źródło:
TVN24
Seweryn: trzeba mówić prawdę o obecności zła w czystej postaci
Seweryn: trzeba mówić prawdę o obecności zła w czystej postaciTVN24
wideo 2/12
TVN24Seweryn: trzeba mówić prawdę o obecności zła w czystej postaci

Aktor Andrzej Seweryn oraz ukraińska wokalistka Daria Psekho opowiadali w "Faktach po Faktach" o emocjach, które towarzyszyły im podczas niedzielnego koncertu "Razem z Ukrainą". Seweryn, który nawiązał podczas występu do słów ukraińskich żołnierzy z Wyspy Węży, mówił, że "trzeba mówić prawdę o obecności zła w czystej postaci". Psekho powiedziała, iż "mocno wierzy w to, że ludzi dobrej woli jest więcej". - Że Ukraina zwycięży - dodała. 

W niedzielę w łódzkiej Atlas Arenie odbył się koncert charytatywny pod hasłem "Razem z Ukrainą". Na scenie, przed 12-tysięczną widownią i milionami widzów przed telewizorami, wystąpili artyści zarówno z Polski, jak i Ukrainy. Cały dochód z niedzielnego przedsięwzięcia przeznaczony jest na rzecz Polskiej Akcji Humanitarnej, która prowadzi misję w Ukrainie od 2014 roku.

TAK RELACJONOWALIŚMY KONCERT "RAZEM Z UKRAINĄ" >>>

Podczas koncertu, który był transmitowany w 50 krajach, udało się zebrać blisko osiem milionów złotych.

We wtorkowym wydaniu "Faktów po Faktach" o emocjach związanych z koncertem opowiadali uczestnicy niedzielnego wydarzenia - aktor Andrzej Seweryn oraz ukraińska wokalistka Daria Psekho z Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie.

Seweryn: trzeba mówić prawdę o obecności zła w czystej postaci

Seweryn w niedzielę wygłosił "Testament" Tarasa Szewczenki - ukraińskiego bohatera i wieszcza narodowego. Swój występ zakończył dosadnym i jednoznacznym przesłaniem do Władimira Putina: "Idi na ch*j!".

Wystąpienie Andrzeja Seweryna
Wystąpienie Andrzeja SewerynaTVN

- Celowo zacząłem od daty powstania tego tekstu (25 grudnia 1845 r. - red.), po to, żeby go zestawić z tekstem zupełnie innym, ale jakże podobnym - słowami żołnierzy z Wyspy Węży. Zastanawiałem się też, co to znaczy "wulgarne", "niestosowne". Uważam, że nie ma takich słów, które byłyby w tej sytuacji niestosownymi - mówił w TVN24 Seweryn. Jak dodał, "czymże są takie w gruncie rzeczy niewinne słowa w porównaniu z tysiącami zamordowanych ludzi, ze zbombardowanymi budynkami mieszkalnymi, ze starszymi ludźmi umierającymi na ulicach". 

Jak powiedział, "trzeba mówić prawdę o obecności zła w czystej postaci". - To, co spotyka Ukraińców, jest czystym złem i z tym złem trzeba walczyć. I teraz, jeżeli twierdzimy, że ludzi dobrej woli jest więcej, no to kochana Europo - macie szansę. Pokażcie, bo nas, Europejczyków, jest więcej niż barbarzyńców ze Wschodu, tylko do roboty - apelował Andrzej Seweryn.

Psekho: bardzo mocno wierzę w to, że ludzi dobrej woli jest więcej, że Ukraina zwycięży

Daria Psekho podczas niedzielnego koncertu zaśpiewała wspólnie z Krzysztofem Zalewskim jeden z najważniejszych polskich utworów wszech czasów - "Dziwny jest ten świat" Czesława Niemena.

"Dziwny jest ten świat" Czesława Niemena w wykonaniu Krzysztof Zalewskiego i Daria Psekho
"Dziwny jest ten świat" Czesława Niemena w wykonaniu Krzysztof Zalewskiego i Daria PsekhoTVN

- Ja przeżywam każde słowo tego utworu na nowo. Uważam, że jest ponadczasowy i dzisiaj nabiera nowej relacji. Ja, dokładnie tak jak pan Czesław napisał, bardzo mocno wierzę w to, że ludzi dobrej woli jest więcej, że Ukraina zwycięży - powiedziała wokalistka.

Psekho mówiła też o wsparciu, które Ukraińcy otrzymują od Polaków. - My to czujemy bardzo mocno i ja to niesamowite wsparcie odczuwam co chwilę. Jestem pod wielkim wrażeniem tego, co się dzieje w Polsce, jak wszyscy nas wspierają. Polacy drodzy, jesteście naszymi prawdziwymi braćmi i dziękuję wam za to - dodała.

Seweryn: Zełenski odgrywa fenomenalną rolę w historii swojego kraju, Europy i świata

Andrzej Seweryn odniósł się też do roli, jaką po inwazji Rosji na Ukrainę odgrywa prezydent Wołodymyr Zełenski. Zwracał uwagę, że "jego każde przemówienie jest inne". - To cudowne, jak się obserwuje jego twarz, brodę, która się pojawia. Ja patrzę na to jako aktor. Widzę, jak on rownież operuje słowami. On jest aktorem, on odgrywa fenomenalną rolę w historii swojego kraju, Europy i świata - mówił dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie.

Seweryn: Zełenski odgrywa fenomenalną rolę w historii swojego kraju, Europy i świata
Seweryn: Zełenski odgrywa fenomenalną rolę w historii swojego kraju, Europy i świataTVN24

Podkreślił, że "nigdy w życiu nie mieliśmy do czynienia z wojną, w czasie której prezydent atakowanego kraju rozmawia z całym światem". - Tego rownież nie przewidział Putin. Nie przewidział, że wojna jest fotografowana i widziana na całym świecie. I Rosjanie zobaczą tę wojnę dziś czy jutro. Mam nadzieję, że wyciągną z tego jakieś wnioski - dodał Seweryn.

Razem z PAH pomóż Ukrainie przetrwać wojnę. Wpłać datek Join PAH and help Ukraine survive the war. Make a donation

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp/ tam

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości