Polska

Kompletują Radę IPN

Polska

TVN24Sejm wybrał swoich przedstawicieli do Rady IPN

Historycy Andrzej Chojnowski, Antoni Dudek, Andrzej Friszke, Andrzej Paczkowski i Tadeusz Wolsza zostali wybrani w piątek przez Sejm do mającej powstać Rady Instytutu Pamięci Narodowej. Na początku marca swoich przedstawicieli wybrał Senat.

W głosowaniu przepadło pięciu innych kandydatów: Edward Czapiewski, Piotr Franaszek, Dariusz Stola, Włodzimierz Suleja i Stanisław Żerko. Chojnowski i Paczkowski to obecni członkowie Kolegium IPN. Sejmowa komisja sprawiedliwości pozytywnie zaopiniowała wszystkich dziesięciu kandydatów, wyłonionych w styczniu przez zgromadzenie elektorów.

Rada, która zastąpi dotychczasowe kolegium IPN ma liczyć dziewięć osób. 3 marca dwóch członków Rady wybrał Senat. Są to historycy Grzegorz Motyka i Bolesław Orłowski. Pozostałych dwóch członków Rady powoła prezydent Bronisław Komorowski spośród czterech kandydatów zgłoszonych mu latem 2010 roku przez Krajową Radę Sądownictwa. Według nieoficjalnych informacji prezydent wskazał już prokuratora IPN Antoniego Kurę i sędziego SN w stanie spoczynku Andrzeja Wasilewskiego.

Rada wybierze prezesa

Według nowelizacji ustawy o IPN autorstwa PO z 2010 r., głównym zadaniem Rady będzie rozpisanie konkursu i wskazanie kandydata na prezesa IPN po Januszu Kurtyce, który zginął w katastrofie w Smoleńsku. Powoła go Sejm za zgodą Senatu. Zdaniem mediów, faworytami mają być szefowie oddziałów IPN: warszawskiego - Jerzy Eisler i krakowskiego - Marek Lasota.

Dziewięcioosobowa Rada zastąpi 11-osobowe Kolegium IPN, które skończy działalność wraz z wyborem Rady.

mn/tr

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości