Polska

Komorowski: Za jedno odznaczenie dysponuję głosem Timmermansa? Tak nie jest

Polska

Bronisław Komorowski: premier insynuuje, że komisarz europejski sprzedał się za jedno odznaczenie
TVN24 Biznes i ŚwiatKomorowski: z przyjemnością wręczyłem odznaczenie Fransowi Timmermansowi, wówczas szefowi MSZ Holandii

- Mogę potraktować to jako pochwałę dla swojej skuteczności jako prezydenta - tak Bronisław Komorowski skomentował słowa premier Beaty Szydło o tym, że wręczony przez niego order dla Fransa Timmermansa sprawia, iż unijny polityk "może kierować się w swoich ocenach sympatiami, które nie są do końca z nami związane". Były prezydent był gościem Jolanty Pieńkowskiej w magazynie "Świat" w TVN24 BiŚ.

Bronisław Komorowski wspomniał, że z ogromną przyjemnością wręczał w 2014 roku Krzyż Wielki Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej ówczesnemu ministrowi spraw zagranicznych Holandii Fransowi Timmermansowi. - Pochodzi z Bredy. Jest zasłużony dla pamięci polskich żołnierzy z dywizji gen. Maczka - podkreślił.

Warto pozyskiwać przyjaciół

- Mogę potraktować to jako pochwałę dla swojej skuteczności jako prezydenta: za jedno odznaczenie dysponuję głosem ważnego polityka europejskiego - powiedział były prezydent. - Tak nie jest. To jest oczywista nieprawda i insynuacja pod adresem komisarza europejskiego, Holendra, że sprzedał się za jedno odznaczenie - dodał.

- Radziłbym pani premier Beacie Szydło, by powręczała odznaczenia jak największej liczbie komisarzy europejskich i przekonała się, czy to wystarczy, aby mieli taki czy inny pogląd na współczesne sprawy Polski - zauważył były prezydent RP.

- Warto pozyskiwać przyjaciół i starać się, by było jak najmniej ludzi wątpiących w to, czy Polska dobrze wykonuje swoje zobowiązania wynikające z członkostwa w Unii Europejskiej - powiedział Bronisław Komorowski.

Sympatie Holendra

To Frans Timmermans ogłosił, że wobec Polski wszczęto procedurę monitorowania praworządności.

- Przypomnijmy sobie, że pan komisarz Timmermans został przez poprzedniego prezydenta, Bronisława Komorowskiego, odznaczony wysokim odznaczeniem państwowym. Myślę, że on też może kierować się w swoich ocenach troszeczkę takimi sympatiami, które nie są do końca z nami związane - mówiła premier Beata Szydło w czwartek w programie Bogdana Rymanowskiego "Jeden na jeden".

W 2014 r. Holender został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Jest on nadawany cudzoziemcom i polskim obywatelom mieszkającym za granicą, którzy swoją działalnością wnieśli "wybitny wkład we współpracę międzynarodową oraz współpracę łączącą RP z innymi państwami i narodami".

Apel byłego prezydenta

Bronisław Komorowski skomentował słowa Beaty Szydło z debaty sejmowej, że "polski rząd nie będzie uprawiał polityki zagranicznej na kolanach".

- Przy tym wstawaniu z kolan, ktoś się uderzył w głowę – powiedział. - To jest sytuacja bardzo wstydliwa dla Polski – zaznaczył były prezydent i dodał: - Władze popełniają głupoty, a opinia o Polsce cierpi.

- Zwracam się do rządzących: weźcie się do roboty – zaapelował były prezydent, komentując wyniki sondażu poparcia dla partii przeprowadzonego dla "Faktów" TVN i TVN24.

Bronisław Komorowski w programie "Świat"
Bronisław Komorowski w programie "Świat"TVN24 Biznes i Świat
Cały program "Świat"
Cały program "Świat" TVN24 Biznes i Świat

Autor: asz//rzw / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Biznes i Świat

Raporty:
Pozostałe wiadomości