Polska

Komorowski: prezydent, który chciałby toczyć spór z większością parlamentu, byłby nieodpowiedzialny

Polska

[object Object]
Prezydent Komorowski w magazynie "Świat"TVN24 BiS
wideo 2/35

Konstytucja nie przewidywała sytuacji, w której premier podaje rząd do dymisji w wyniku własnego awansu, a nie upadku rządu czy utraty większości - zauważył w magazynie "Świat" TVN24 Biznes i Świat prezydent Bronisław Komorowski. Wyjaśnił, że w związku z tym mamy do czynienia z sytuacją wyjątkową i potwierdził, że poprze kandydatkę zgłoszoną przez koalicję rządzącą, czyli Ewę Kopacz. - Prezydent, który chciałby toczyć spór z większością parlamentu (…), byłby według mnie nieodpowiedzialny - dodał.

Prezydent Komorowski przypomniał w rozmowie z Jolantą Pieńkowską, że wcześniej premier deklarował, iż pokieruje rządem do końca listopada, jednak obowiązki związane z funkcją przewodniczącego Rady Europejskiej spowodowały "przyśpieszenie tej decyzji".

- Staram się wyjść tym oczekiwaniom naprzeciw, rozumiejąc, że przedłużający się okres niestabilności rządu może być źródłem różnych kłopotów, więc lepiej ustabilizować w nowym wydaniu jak najszybciej - oświadczył prezydent.

Komorowski powiedział, że zgodnie z umową Donald Tusk złoży dymisję już w czwartek. - Po moim powrocie z Berlina będę chciał najszybciej te wszystkie kwestie formalne załatwić, bo (…) jest niebezpiecznie wokół Polski, to znaczy trzeba także sprawy wewnętrzne starać się stabilizować, a nie destabilizować - podkreślił prezydent.

- Przyjmuję do wiadomości, że dostałem kandydaturę popieraną przez koalicję większościową (…) i będę działał w imię stabilizacji sytuacji, rezygnując ze swojego pierwszego ruchu i wysuwając kandydaturę pani marszałek Ewy Kopacz (…) na rzecz logiki stabilizowania sytuacji w kraju - powiedział prezydent.

Kto w rządzie?

Prezydent stwierdził, że czuje się "szczególnie odpowiedzialny za sferę bezpieczeństwa i obrony" ze względu na pełnienie funkcji Zwierzchnika Sił Zbrojnych. Zaprzeczył jednak, jakoby zamierzał wpływać na obsadę ministerialnych posad.

Zauważył jednak, że "bardzo wysoko" ocenia ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka. - Bardzo wysoko oceniam jego poziom współpracy, wspólnotę myślenia, trochę też stylu uprawiania rzemiosła politycznego, pełnego spokoju, stawiania przede wszystkim na pracę, a w trochę mniejszym stopniu na błysk medialny. Ja sobie to bardzo cenię - podkreślił Komorowski.

Prezydent dodał, że z szefem MSZ Radosławem Sikorskim "przez 4 lata dobrze się współpracowało". - Nie widzę żadnych ograniczeń, żadnych utrudnień, gdyby ta współpraca miała być kontynuowana także i teraz - zapowiedział Bronisław Komorowski.

Zapytany o szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza zastrzegł, że sam nie odpowiada bezpośrednio za sferę bezpieczeństwa wewnętrznego i na co dzień nie współpracuje z szefem tego resortu.

Prezydent o Siemoniaku: bardzo wysoko oceniam jego poziom współpracy
Prezydent o Siemoniaku: bardzo wysoko oceniam jego poziom współpracyTVN24 BiS

Autor: pk//rzw / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiŚ

Pozostałe wiadomości