Polska

Komorowski pojedzie na Ukrainę. Do Kijowa i Bykowni

Polska


Prezydent Bronisław Komorowski na początku kwietnia (8-9 kwietnia) uda się z wizytą na Ukrainę. Odwiedzi Kijów, a także cmentarz w Bykowni w związku z rocznicą zbrodni katyńskiej.

Po świętach wielkanocnych odbędzie się wizyta na Ukrainie - zapowiedział Komorowski, pytany przez PAP o najbliższe wizyty zagraniczne.

Kijów i Bykownia

- W Kijowie i w Bykowni, bo to jednocześnie będzie rocznica katyńska. Będzie element czysto ukraiński i czysto polski, jakim jest Bykownia - powiedział Komorowski na pokładzie samolotu w drodze powrotnej z Tunisu. Jak dodał, to będzie chyba jego ostatnia podróż zagraniczna, do wyborów prezydenckich (10 maja).

Bykownia leży w granicach administracyjnych Kijowa, dawniej była to osobna wieś o tej samej nazwie. Na Polskim Cmentarzu Wojennym otworzonym we wrześniu 2012 roku spoczywa prawie 3,5 tys. polskich ofiar zbrodni katyńskiej.

Masyw leśny w Bykowni był miejscem potajemnych masowych pochówków ofiar stalinowskiego Wielkiego Terroru z lat 30., lecz jeszcze w latach 80. władze radzieckie utrzymywały, że są to ofiary "reżimu faszystowskiego".

Ofiary z ukraińskiej listy katyńskiej

Dzięki pracom archeologiczno-ekshumacyjnym prowadzonym od 2001 roku potwierdzono, że w Bykowni pochowane są osoby z tzw. ukraińskiej listy katyńskiej. Lista ta zawierała dane 3435 aresztowanych polskich obywateli, wysłanych w listopadzie 1940 r. przez NKWD z Ukrainy do centrali NKWD w Moskwie. Kopia dokumentu została przekazana polskim prokuratorom przez stronę ukraińską w 1994 roku, co umożliwiło rozpoczęcie poszukiwań szczątków ofiar.

Badania przeprowadzone w Bykowni w latach 2000-2004 wykazały, że jest to największe na Ukrainie miejsce pochówku ofiar komunizmu. Szacuje się, że pogrzebano tam 100-120 tys. ludzi.

Drugi obok Bykowni cmentarz katyński na Ukrainie znajduje się w Charkowie na wschodzie kraju. Na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Piatichatkach spoczywa 4300 zamordowanych przez NKWD oficerów wojska polskiego i jeńców wojennych z obozu w Starobielsku oraz innych sowieckich więzień.

W 2012 r. Komorowski współotwierał cmentarz w Bykowni z ówczesnym prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem

Uroczystości w Bykowni
Uroczystości w BykowniTVN24 Pomorze, TVN Meteo

Autor: mm\mtom / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości