Polska

Komorowski na czele państwa, wybory najpóźniej 20 czerwca

Polska

Aktualizacja:
Komorowski na czele państwa, wybory najpóźniej 20 czerwca
TVN24Komorowski na czele państwa, wybory najpóźniej 20 czerwca

Po śmierci Lecha Kaczyńskiego to marszałek Sejmu Bronisław Komorowski przejął - zgodnie z konstytucją - prezydenckie obowiązki. Funkcję najważniejszej osoby w państwie będzie pełnił do wyborów. Pierwszą decyzją, jaką podjął, było ogłoszenie tygodniowej żałoby narodowej.

Lista osób, które znajdowały się na pokładzie samolotu, przekazana przez Kancelarię Prezydenta

Marszałek Sejmu, kiedy dowiedział się o katastrofie, w której zginął prezydent Lech Kaczyński, natychmiast wyjechał z Trójmiasta do Warszawy.

- Premier jest w stałym kontakcie z marszałkiem Sejmu - powiedział na antenie TVN24 Paweł Graś. I dodał, nie ukrywając poruszenia: - To poważny szok.

Zgodnie z konstytucją RP, obowiązki po śmierci prezydenta przejmuje marszałek Sejmu. - Są one przejmowane automatycznie, tu nie ma żadnej dowolności - powiedział na antenie TVN24 były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

"Ciągłość władzy zapewniona"

Bronisław Komorowski będzie najważniejszą osobą w państwie do czasu wyłonienia w wyborach prezydenckich następcy Lecha Kaczyńskiego. Wybory - jak powiedział tvn24.pl konstytucjonalista prof. Piotr Winczorek - powinny być rozpisane przez marszałka Sejmu najpóźniej 14. dnia od śmierci prezydenta. A Polacy powinni móc zagłosować nie później niż 60 dni od rozpisania wyborów, czyli nie później niż 20 czerwca.

Sam Komorowski w oświadczeniu dla mediów zapewnił, że ciągłość funkcjonowania państwa polskiego jest zapewniona. Poinformował też, że w przewidzianym konstytucją terminie ogłosi datę wyborów prezydenckich.

Żałoba narodowa

Marszałek Sejmu ogłosił żałobę narodową. Będzie ona obowiązywała od dziś od 18.00 do piątku 16 kwietnia.

Bronisław Komorowski wezwał Polaków do uczestniczenia w żałobie, niezależnie od poglądów politycznych. - Nie ma dzisiaj ani prawicy, ani lewicy, nie ma podziałów , nie ma różnic. Jesteśmy razem w wyrazach współczucia kierowanych ku rodzinom osób, które zginęły. Jesteśmy razem także w ramach żałoby narodowej - powiedział wygłoszonym w Sejmie oświadczeniu.

I marszałek i prezydent

Komorowski, przejmując prezydenckie obowiązki (wszystkie, oprócz możliwości rozwiązania parlamentu), kieruje jednocześnie Sejmem, ale mogą to za niego robić jego zastępcy. Marszałek zostaje też zwierzchnikiem polskich sił zbrojnych.

Jak podkreśla prof. Winczorek, Komorowski może pełnić nowe obowiązki z Pałacu Prezydenckiego, ale też pozostać w gabinecie marszałka. Jako nowa głowa państwa ma współpracować z premierem i szefem MON, by podjąć decyzję, kto pokieruje siłami zbrojnymi w miejsce dowódców, którzy zginęli w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

785-700-604 785-700-201 785-700-199 785-700-765 22/601-58-37 22/601-58-24 Specjalne numery telefonów dla rodzin osób, które zginęły w katastrofie

TUTAJ MOŻESZ ZŁOŻYĆ KONDOLENCJE

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości