Komorowski i Duda w II turze. Korwin-Mikke i Kukiz najlepsi z przegranych

Polska

Walka o elektorat trwa

Jeśli wybory prezydenckie odbyłyby się w tym tygodniu, to prawdopodobnie doszłoby do drugiej tury – wynika z najnowszego sondażu Millward Brown dla Faktów TVN i TVN24. Bronisław Komorowski zdobyłby 45 proc. głosów. To wynik lepszy o trzy punkty proc. w porównaniu z poprzednim badaniem. Rośnie również poparcie dla Andrzeja Dudy. Może on liczyć na 28 proc. głosów wyborców, czyli o 2 punkty proc. więcej niż pod koniec marca. Największy spadek zanotowała Magdalena Ogórek.

CZYTAJ TEŻ NA STRONIE "FAKTÓW" TVN

Jeśli poparcie kandydatów na prezydentów utrzymałoby się na tym poziomie co dziś, to 10 maja Bronisław Komorowski mógłby liczyć na 45 proc. głosów. To o trzy punkty proc. lepiej niż wskazywał sondaż z 30 marca.

Na drugim miejscu umocnił się Andrzej Duda, na którego zagłosowałoby 28 proc. osób. Kandydat PiS uzyskał wynik lepszy niż w poprzednim sondażu o 2 punkty proc.

Korwin bez zmian, Ogórek w dół

Janusz Korwin-Mikke zachował 6 proc. poparcia w sondażu i dzięki temu przesunął się na trzecie miejsce w porównaniu z poprzednimi prognozami. Remisuje z nim jednak Paweł Kukiz, również może liczyć na 6 proc. głosów wyborców. To o 2 punkty proc. lepiej niż w marcu.

Najmniej zadowolona z najnowszego sondażu dla Faktów TVN może być Magdalena Ogórek. Kandydatka SLD zanotowała aż 3-punktowy spadek poparcia i obecnie głosowałoby na nią 4 proc. respondentów.

Znów spadło poparcie dla Janusza Palikota, który ma o 1 punkt proc. mniej niż 30 marca. Zagłosowałoby na niego 2 proc. wyborców. Podobne poparcie odnotowuje kandydat PSL – Adam Jarubas.

Prognozy frekwencji utrzymują się na tym samym poziomie – 62 proc. zadeklarowało udział w I turze wyborów prezydenckich.

Druga tura dla Komorowskiego

W drugiej turze Bronisław Komorowski wygrałby z Andrzejem Dudą stosunkiem 55 do 40 procent. Tym samym różnica między oboma kandydatami zwiększyła się o 4 punkty proc.

5 proc. badanych wciąż nie wie, na kogo odda swój głos.

Sondaż został zrealizowany przez Millward Brown SA 13 kwietnia 2015 na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie liczącej 1002 dorosłe osoby.

Całe wystąpienie kandydata na prezydenta Andrzeja Dudy z 7 lutego 2015 rokutvn24
wideo 2/35

Autor: db//rzw / Źródło: Fakty TVN

Raporty: