Polska

Komorowski chce zwiększyć szanse na samorozwiązanie Sejmu

Polska

TVN24Komorowski chce porozumienia w sprawie wniosków

- Platforma Obywatelska chce zaproponować innym klubom wycofanie uzasadnień z ich wniosków o samorozwiązanie Sejmu - zdradził wiceszef PO, Bronisław Komorowski. Takie wnioski złożyły PO właśnie, oraz PiS i SLD - ich uzasadnienia znacznie się różnią i wicemarszałek obawia się, że tylko z tego powodu któraś partia może zagłosować przeciwko.

Zdaniem wicemarszałka Sejmu, że wycofanie uzasadnień zwiększy szanse na samorozwiązanie Sejmu, do czego potrzebne jest co najmniej 307 głosów. Głosowanie w sprawie skrócenia kadencji parlamentu zaplanowane jest na 7 września.

Zdaniem Komorowskiego jeśli uzasadnienia nie zostaną wycofane może się tak zdarzyć, że jedna partia nie zechce zagłosować za wnioskiem złożonym przez inną z powodu jego uzasadnienia.

- Wiemy, że potrzebne jest zagłosowanie liczącej się części parlamentu za którymkolwiek z wniosków. Zamierzamy się zwrócić z apelem, a może z taką cichą prośbą do szefów klubów, do przywódców partii politycznych, żeby w ogóle zrezygnować z uzasadnień. Te wszystkie trzy w wnioski - lewicy, Platformy Obywatelskiej i PiS-u - jeśli chodzi skutek prawny są dokładnie takie same – powiedział Komorowski.

W uzasadnieniach do swoich wniosków PO i SLD krytycznie wyrażają się o niedawnej koalicji PiS - Samoobrona - LPR. PiS mówi z kolei o awanturniczej opozycji, która utrudnia prace Sejmu.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości