Komisje wyborcze wracają do liczenia. Ręcznego

Polska

tvn24Środa to kolejny dzień liczenia głosów

W środę rano pracę rozpoczyna większość wojewódzkich komisji wyborczych, które nie otrzymały dotychczas wszystkich protokołów z komisji powiatowych i miejskich. Są one podstawą do obliczenia wyników wyborów do sejmików. Głosy są liczone ręcznie, bo zawiódł system informatyczny.

Wciąż brakuje pełnych wyników niedzielnych wyborów samorządowych. Najdłużej trwa ustalanie wyników wyborów do sejmików wojewódzkich. System informatyczny nie działa, jest problem z wygenerowaniem protokołów, mimo wprowadzenia danych, komisje powiatowe liczą więc wyniki ręcznie. Wojewódzkie komisje wyborcze w całym kraju informowały we wtorek, że nie otrzymują protokołów z powiatowych i miejskich komisji wyborczych. Część z nich decydowała się na przerwanie pracy do godz. 8 rano środę. Tak było np. w Warszawie, Opolu, Lublinie, Białymstoku, Gdańsku, Szczecinie, Poznaniu. Wojewódzka Komisja Wyborcza w Olsztynie otrzymała we wtorek jeden protokół - z powiatowej komisji wyborczej w Braniewie, bo był liczony ręcznie. Nie można go jednak było wprowadzić do systemu informatycznego, który nie działał.

Poza tym większość komisji powiatowych w regionie zapowiadała, że będzie z protokołami dopiero w środę. W Katowicach przewodniczący wojewódzkiej komisji wyznaczył rotacyjne dyżury w nocy - w razie gdyby przyjechał któryś pełnomocników powiatowych. W poniedziałek wieczorem komisje terytorialne mogły już korzystać w pełni z systemu elektronicznego przy ustalaniu wyników wyborów tam, gdzie głosowanie jest większościowe, czyli przy wyborach wójtów, burmistrzów, prezydentów i radnych gminnych. System nie działał w pełni dla głosowań proporcjonalnych, czyli przy ustalaniu wyników w wyborach do sejmików, rad powiatów, rad miast na prawach powiatów i dzielnic Warszawy. Według wciąż nieoficjalnych i cząstkowych wyników, w których nie uwzględniono m.in. danych z dużych miast, w wyborach do sejmików wojewódzkich PO prowadzi w trzech województwach, podobnie jak PiS, w pozostałych dziesięciu triumfuje PSL.

Wybory na wójtów, burmistrzów i prezydentów

PKW podała w nocy z wtorku na środę zaktualizowane wyniki wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. W pierwszej turze wybraliśmy 1584 włodarzy. Do drugiej tury dojdzie w 890 miastach i gminach.

Nieliczne miejskie komisje podały też wyniki wyborów do rad miast m.in. Opola, Wrocławia, Poznania, Radomia, czy Płocka. W związku z kłopotami informatycznymi PKW kontrolę w Krajowym Biurze Wyborczym rozpoczęła NIK - będzie sprawdzać m.in. jak wydawano pieniądze na obsługę informatyczną wyborów. PIS zapowiedziała wniosek o komisję śledczą. Prezydent Bronisław Komorowski spotka się w związku z tym w środę z szefami organów wskazujących kandydatów do PKW - prezesem TK, I prezesem SN oraz prezesem NSA . PiS chce komisji śledczej ws. problemów PKW.

Autor: kg//gak / Źródło: PAP

Raporty: