Polska

Komisja za uchyleniem immunitetu Macierewicza. "Jestem wdzięczny"

Polska


Komisja regulaminowa i spraw poselskich pozytywnie zaopiniowała wniosek o uchylenie immunitetu poselskiego Antoniemu Macierewiczowi (PiS) w związku z procesem karnym, jaki wytoczył mu lobbysta Marek Dochnal. - Jestem wdzięczny komisji, że uznała, iż do takiego przedstawienia spraw powinno dojść - skomentował Macierewicz, zapowiadając, że "szeroko" opowie Sejmowi o interesach Dochnala.

Lobbysta zarzuca posłowi PiS pomówienie w jednym z programów telewizyjnych. Macierewicz miał powiedzieć: "Klasyczny przykład pana Czempińskiego. To jest twórca, opiekun niejakiego Dochnala. To właściwie pan (Gromosław) Czempiński (b. szef UOP - red.) stworzył Dochnala". W uzasadnieniu do wniosku o pociągniecie do odpowiedzialności karnej pełnomocnik Dochnala argumentuje, że "przytoczona wypowiedź jest ewidentnym pomówieniem Marka Dochnala o to, że nie jest samodzielnym biznesmenem, że jest członkiem jakiejś siatki".

Tylko relacjonował "stosunki między tymi panami"

- W audycji, o której mowa, zwróciłem uwagę na parasol ochronny i związki między panem Czempińskim a panem Dochnalem, i pana Dochnala z przedstawicielami aparatu szpiegowskiego Federacji Rosyjskiej, które to związki są udokumentowane i wydaje mi się, że mówienie o tym publicznie jest jednym z istotnych obowiązków posłów, jeżeli posiadają taką wiedzę - bronił się dziś Macierewicz.

Jak zapewnił, "na pewno nie użył wobec Dochnala osobiście żadnego sformułowania negatywnego". Zdaniem posła PiS, relacjonował on tylko "stosunki między tymi panami". Podkreślał, że wypowiedź dotyczyła Czempińskiego.

"Szeroko" opowie Sejmowi o interesach Dochnala W reakcji na decyzję komisji regulaminowej Macierewicz powiedział, że "w tej sytuacji będzie mógł szeroko opowiedzieć Sejmowi o wszystkich znanych mu interesach pana Dochnala, zapisanych bardzo szczegółowo w jego kalendarzu, który istnieje i jego wszystkich spotkaniach z poszczególnymi politykami znajdującymi się także obecnie w Sejmie".

- Jestem wdzięczny komisji, że uznała, iż do takiego przedstawienia spraw powinno dojść. Zrobię to z pewnością - dodał poseł PiS.

Zadecyduje Sejm

Sprawą uchylenia immunitetu Macierewiczowi teraz zajmie się Sejm. Zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora parlamentarzysta, który "podejmując działania wchodzące w zakres sprawowania mandatu, narusza prawa osób trzecich, może być pociągnięty do odpowiedzialności sądowej tylko za zgodą Sejmu lub Senatu". Sejm lub Senat wyraża zgodę na pociągnięcie posła lub senatora do odpowiedzialności karnej w drodze uchwały podjętej bezwzględną większością głosów ustawowej liczby posłów lub senatorów. Nieuzyskanie wymaganej większości głosów oznacza podjęcie uchwały o niewyrażeniu zgody na pociągnięcie posła lub senatora do odpowiedzialności karnej.

Autor: MON//bgr / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości