Polska

Komisja Wyborcza: Twój Ruch sfałszował listy poparcia. "To jest dla nas straszna wiadomość"

Polska

Twój Ruch sfałszował listy poparcia. Będzie wniosek do prokuratury
tvn24Partia Janusza Palikota ma kłopoty

"To wskazuje ewidentnie na dokonanie podrobienia podpisów". Miejska Komisja Wyborcza w Szczecinie zakwestionowała listy poparcia Twojego Ruchu w wyborach samorządowych. Zapowiada, że skieruje sprawę do prokuratury. Z powodu nieprawidłowości listy komitetu nie zostały zarejestrowane.

- Są uchybienia poważniejsze i uchybienia drobniejsze - stwierdził Grzegorz Kasicki z MKW w Szczecinie. Dodał, że najpoważniejsze z nich to wpisanie na listę poparcia dwóch osób, które nie żyją. - To wskazuje ewidentnie na dokonanie podrobienia podpisów i w tym zakresie sprawa zostanie skierowana do prokuratury - powiedział Kasicki.

3 dni na odwołanie

Komisja zakwestionowała dziesiątki podpisów pod listami w każdym z okręgów. Część osób z list zmieniła miejsce zamieszkania i w ogóle nie figuruje w rejestrze wyborców.

Nieprawidłowe podpisy zostały wykreślone z list Twojego Ruchu,

przez co komitet nie uzyskał wymaganego poparcia i nie mógł ich zarejestrować. TR w ciągu trzech dni może się teraz odwołać od decyzji komisji. Jeśli odwołanie nie przyniesie skutku, to szczecińscy wyborcy na arkuszach wyborczych nie znajdą kandydatów Twojego Ruchu.

TR zarządza wewnętrzny audyt

Reporterka TVN24 rozmawiała z szefem lokalnych struktur Twojego Ruchu w Szczecinie. Marcin Sampłowski potwierdził, że TR prawdopodobnie nie wystartuje w wyborach samorządowych.

- To jest dla nas straszna wiadomość, tragiczna. Jesteśmy wszyscy zaskoczeni, jak to się mogło stać - mówił, komentując informacje MKW. Dodał, że Twój Ruch prowadzi wewnętrzny audyt, żeby wyjaśnić okoliczności tego zdarzenia. - Sam fakt jest dla nas druzgocący - podkreślał.

Sampłowski powiedział, że przedstawiciele partii w piątek wybiorą się do Miejskiej Komisji Wyborczej, żeby przejrzeć listy poparcia. - Musimy zobaczyć, jaka jest sytuacja, jakie dokładnie są zarzuty, jak te podpisy wyglądają i co możemy z tym zrobić - wyjaśnił. Dodał, że Twój Ruch jeszcze nie zdecydował, czy będzie się odwoływał od decyzji MKW.

- Wstyd mi za to, co się stało. Jest mi niezwykle przykro, bo przede wszystkim zawiedliśmy wyborców - powiedział. - Dla mnie osobiście jest to zmarnowanie miesięcy pracy (...) i nadziei na to, że nasz kandydat na prezydenta osiągnie dobry wynik.

Przewodniczący TR w Szczecinie skomentował także rezygnację z funkcji wiceprzewodniczącej regionalnych struktur TR Marty Marskiej-Błahy. - Uciekanie od problemu nic nie daje - powiedział.

Szef TR w Szczecinie: zarządziliśmy wewnętrzny audyt
Szef TR w Szczecinie: zarządziliśmy wewnętrzny audyttvn24

Autor: pk//plw / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości