Polska

Komisja ws. Macierewicza? Schetyna: jestem za

Polska

Komisja ws. Macierewicza? Schetyna: jestem za
tvn24Antoni Macierewicz być może stanie przed komisja śledczą

Jestem za komisją śledczą ws. Macierewicza - powiedział w programie "Jeden na jeden" w TVN24 Grzegorz Schetyna. Komisji ws. Antoniego Macierewicza chce Twój Ruch. Miałaby ona zbadać m.in. proces weryfikacji oficerów służb w okresie, gdy Macierewicz sprawował funkcję wiceministra obrony.

- Jest zbyt dużo znaków zapytania i opinia publiczna też potrzebuje odpowiedzi na te pytania, które przy okazji tego, co się wtedy stało, padają - stwierdził poseł PO. Schetyna nie wykluczył też, że konieczne będzie powstanie komisji śledczej ws. infoafery, ale dopiero, kiedy prokuratura i służby zamkną postępowanie w tej sprawie. - Wtedy, kiedy będą wątpliwości niewyjaśnione, wtedy będzie czas na rozmowę o komisji śledczej - stwierdził były marszałek sejmu. Złożenie wniosku o powołanie komisji śledczej ws. Macierewicza zapowiedział w ubiegłym tygodniu Twój Ruch. Posłowie TR informowali wówczas, że komisja miałaby zbadać jakość stanowienia prawa, pracę prokuratury, proces weryfikacji oficerów służb w okresie, gdy Macierewicz sprawował funkcję wiceministra obrony (m.in. kierował komisją weryfikacyjną dla żołnierzy WSI) oraz szefa SKW. Uzasadniając powołanie komisji, lider TR Janusz Palikot mówił o braku odpowiedzialności Macierewicza za "zniszczenie polskiego wywiadu", a także w odniesieniu do raportu z weryfikacji WSI, o braku odpowiedzialności za decyzje, "które krzywdzą setki osób, które na całe lata je stygmatyzują".

MON przeprasza, prokuratura umarza śledztwo

W lutym 2007 r. prezydent Lech Kaczyński upublicznił sygnowany przez Macierewicza raport z weryfikacji WSI, którym rządzące wówczas PiS zarzucało wiele nieprawidłowości, m.in. brak weryfikacji z lat PRL, tolerowanie szpiegostwa na rzecz Rosji, udział w aferze FOZZ, nielegalny handel bronią. Na podstawie raportu wszczęto kilka śledztw w sprawie przestępstw WSI; większość umorzono. Osoby wymienione w raporcie jako agenci wytoczyły MON ponad 20 procesów. MON przeprosiło już większość z nich, kwota kosztów resortu z tego tytułu wyniosła 1,2 mln zł.

Pod koniec grudnia 2013 r. Prokuratura Apelacyjna w Warszawie poinformowała o umorzeniu śledztwa w sprawie nieprawidłowości przy tworzeniu raportu z weryfikacji WSI z 2007 r. Śledztwo wszczęto na wniosek osób wymienionych w raporcie, przeproszonych przez MON.

Projekt uchwały w sprawie powołania komisji śledczej może być wniesiony przez Prezydium Sejmu lub co najmniej 46 posłów, a w skład klubu Twojego Ruchu wchodzi 36 jedynie posłów.

Autor: dln\mtom / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości