Polska

Komisja Wenecka znów przyjedzie do Polski

Polska

Komisja Wenecka ponownie odwiedzi Polskę. Tematem nowa ustawa o TK
tvn24Komisja Wenecka ponownie odwiedzi Polskę

Przedstawiciele Komisji Weneckiej ponownie pojawią się w Polsce - podało RMF FM. Delegacja ma przybyć we wrześniu, a tematem rozmów ponownie będzie spór wokół Trybunału Konstytucyjnego. Będzie to trzecia wizyta KW w tym roku.

Rozmowy mają dotyczyć najnowszej nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym podpisanej przed kilkoma dniami przez prezydenta Andrzeja Dudę. Przedstawiciele gremium mają pytać w Polsce, czy nowa ustawa realizuje zalecenia Komisji Weneckiej. Ocena zmian wprowadzonych w Polsce ma zostać opracowana i przedstawiona podczas październikowego posiedzenia organu doradczego Rady Europy.

Trzeci raz w Polsce

To trzecia wizyta Komisji Weneckiej w Polsce. Pierwsza miała miejsce w lutym, która odbyła się na zaproszenie szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego. Spotkanie dotyczyło noweli ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. W marcu Komisja Wenecka przyjęła krytyczną opinię na temat zmian wokół TK w Polsce. Kolejna wizyta miała miejsce pod koniec kwietnia. Wtedy przedstawiciele komisji rozmawiali z przedstawicielami parlamentu, władz, korporacji prawniczych, RPO i organizacji pozarządowych. Tematem tym razem była styczniowa nowelizacja ustawy o policji zmieniająca m.in. zasady inwigilacji. W czerwcu Komisja Wenecka przyjęła z około 20 poprawkami opinię na temat ustawy o policji w Polsce. KW uznała, że uprawnienia do inwigilacji są w Polsce "zbyt szerokie".

Komisja Wenecka

Utworzona w 1990 roku Komisja Wenecka, czyli Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo jako organ doradczy Rady Europy złożona jest z niezależnych ekspertów w dziedzinie prawa konstytucyjnego i międzynarodowego, sędziów sądów najwyższych i trybunałów konstytucyjnych państw członkowskich, członków parlamentów narodowych oraz urzędników służby cywilnej. Działalność Komisji dotyczy instytucji demokratycznych i praw podstawowych, sprawiedliwości konstytucyjnej, wyborów, referendów i partii politycznych.

Profesor Zoll: Trybunał Konstytucyjny dzisiaj w Polsce niestety nie spełnia swojej roli
Profesor Zoll: Trybunał Konstytucyjny dzisiaj w Polsce niestety nie spełnia swojej rolitvn24
wideo 2/21

Autor: kło//gak / Źródło: RMF FM, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Komisja Europejska

Raporty:
Pozostałe wiadomości