Polska

Komisja Wenecka zabiera głos w sprawie projektów Andrzeja Dudy

Polska

Frans Timmermans o prezydenckich propozycjach ustaw sądowych
Frans Timmermans o prezydenckich propozycjach ustaw sądowychTVN24
wideo 2/35

Komisja Wenecka jest gotowa dokonać oceny projektów ustaw w sprawie reformy sądownictwa przedstawionych przez prezydenta Andrzeja Dudę - poinformował w specjalnym oświadczeniu rzecznik KW i Rady Europy Panos Kakawiatos. Z propozycją przekazania prezydenckich projektów organowi doradczemu Rady Europy wystąpił wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

Timmermans zasugerował, by polskie władze przedstawiły projekty dotyczące Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa Komisji Weneckiej, by ta - jak się wyraził - "mogła udzielić swojej rady". - Komisja Wenecka jest zawsze gotowa, by zapewnić konstruktywną ocenę kwestii konstytucyjnych - oświadczył Kakawiatos.

Timmermans o rozmowach z Polską

Na poniedziałkowym posiedzeniu Rady UE Timmermans poinformował przedstawicieli państw członkowskich o stanie dialogu z polskimi władzami prowadzonym w ramach procedury praworządności.

- Rząd Polski powiedział, że życzy sobie dialogu z Komisją. To już jest dobra wiadomość. Mamy nadzieję, że ministrowie (sprawiedliwości) Zbigniew Ziobro i (spraw zagranicznych) Witold Waszczykowski przyjadą do Brukseli - mówił w poniedziałek Timmermans. Dodał, że on także jest gotów pojechać do Warszawy, żeby "można było ten dialog prowadzić".

Prezydent ogłosił swoje propozycje

W poniedziałek prezydent Duda zaprezentował swoje propozycje projektów ustaw o KRS i o SN. Ten drugi wprowadza m.in. możliwość wniesienia do SN skargi na prawomocne orzeczenie każdego sądu oraz zapis, by sędziowie SN przechodzili w stan spoczynku w wieku 65 lat z możliwością wystąpienia do prezydenta o przedłużenie orzekania a także utworzenie Izby Dyscyplinarnej z udziałem ławników.

W projekcie dotyczącym KRS Duda początkowo zaproponował mechanizm, który zakładał, że gdy w terminie dwóch miesięcy Sejm nie wybierze większością 3/5 głosów sędziów do KRS, to wyboru spośród kandydatów zgłoszonych Sejmowi będzie dokonywał prezydent. W związku z tym przygotowany został też projekt zmiany konstytucji pozwalający prezydentowi dokonać nominacji członków KRS w sytuacji, gdy Sejm ich nie wybierze. W tej sprawie Duda spotkał się w poniedziałek z przedstawicielami klubów parlamentarnych; w spotkaniu nie wzięli udziału jedynie politycy PO. Po rozmowach prezydent poinformował o nowej propozycji - zgodnie z nią, gdy nie uda się w Sejmie wybrać członków KRS większością 3/5 głosów, w kolejnym etapie każdy poseł będzie mógł głosować tylko na jednego kandydata.

Autor: MarNie/sk / Źródło: PAP/TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości