Polska

Komisja śledcza ws. Amber Gold na wzór angielski ?

Polska

Komisja śledcza ws. Amber Gold na wzór angielski?
TVN 24Krzysztof Kwiatkowski i Beata Kempa

O powołanie "apolitycznej" komisji śledczej ws. Amber Gold apelowała w "Kropce nad i" w TVN 24 Beata Kempa. Poseł PO Krzysztof Kwiatkowski zgodził się, że komisja śledcza ws. Amber Gold powinna być apolityczna i jako przykład podał rozwiązanie stosowane w Wielkiej Brytanii.

Beata Kempa z Solidarnej Polski stwierdziła, że dobrym sposobem wyjaśnienia niejasności wokół notatki ABW ws. Amber Gold, byłaby sejmowa komisja śledcza. Zdaniem byłej wiceminister sprawiedliwości trzeba tylko zmienić przepisy ustawy o komisji śledczej. - Moim zdaniem należałoby bardzo szybko, choćby w ciągu jednego dnia znowelizować ustawę o komisji śledczej tak, aby przewodniczący był rotacyjny, aby ta komisja była apolityczna - powiedziała Beata Kempa.

Komisja śledcza na wzór brytyjski

Krzysztof Kwiatkowski zgodził się z propozycją apolityczności i przyznał, że "komisja śledcza ws. Amber Gold powinna być w ogóle niepolityczna". - Na przykład w Wielkiej Brytanii takie komisje składają się z emerytowanych sędziów zawodowych. Jeśli chcemy powoływać komisję, znowelizujmy przepisy tak, aby jej skład był bezstronny, a pracami nie kierowała osoba z polityki, tylko przykładowo były prezes Trybunału Konstytucyjnego – skomentował w „Kropce nad i” były minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

"To nie jest najlepszy pomysł"

Odnosząc się do zapowiadanego przez Solidarną Polskę złożenia zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez m.in. prezydenta Bronisława Komorowskiego, premiera Donalda Tuska, a także ministra finansów Jacka Rostowskiego w sprawie niedopełnienia obowiązków związanych z wyjaśnieniem sprawy Amber Gold, Kwiatkowski powiedział, "że nie jest to najlepszy pomysł." - Chciałbym, aby takie instytucje jak prokuratura zajęły się po pierwsze skutecznym zabezpieczaniem majątku firmy Amber Gold i prywatnego państwa P.i po drugie skutecznym prowadzeniem postępowania - powiedział w Krzysztof Kwiatkowski. Beata Kempa broniła jednak decyzji swojej partii. Według niej "trzeba zbadać co robiły najważniejsze organy państwa w tej sprawie".

"Trzeba zbadać co robiły organy państwa w tej sprawie"
"Trzeba zbadać co robiły organy państwa w tej sprawie"TVN 24

Autor: km / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Raporty:
Pozostałe wiadomości